Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuru alan yapımı

jarti

Gümüş 5 Üye
arkadaşlar ben camı kestrdim fakat camcı tutmaz rampa dedi. bende 20 cm uzunluğunda çeşitli enlerde cam şeritler kestrdim altına bi şerit koyarsam yapablrim belki dye. yada şeritlerden merdiven şeklinde yapacam. özellikle emre abi senden yardım bekliyorum. daha önce dizayn etmş hayata geçirmş bri olarak. camcıya senin kuru alanıda gösterdim anlayamadı nası oldğunu.

birde akfix akvaryum silikonu ile yapştırdık yan camları güvenlir midir? diğer işlemler içinde onu kullanıcam.

bir anda bi aydınlanma yaşadım akvaryumun kesik tarafından aşşağı dik bir cam yapştırıcam onada dik bir cam yapştricam rampayıda eğimli bir şeklde üçgenin diğer kenarı olarak yapştrıcam. tutar mı? yada anlaşılabldim mi acaba

Cvp: kuru alan yapımı

güney benim kuru alanın alt kısım resmine bak ben bu şekilde cam destek attırdım. aynı anda iki 12 cm'lik kaplumbağa birden çıkıyor gayet sağlam. 7. resim.
mailto:/forum/Konu-akvaryum-ustu-kuru-alanim.html

akfix'i duymadım bu konuda sista ve bison markalar en iyisi.

Selam,

Benim kuru alanda 40x30cm 0.5 mm kalınlığında cam var; üstünde ise tamamı kaplı olacak şekilde dere taşlarıyla kaplı. Ayrıca 2 tane kaplumbağa 12 cm ve çeşitli bitkiler.

Bu camı akvayumun iki uzun kenarına ve bir kısa kenarına kestirdiğim 2 parmak eninde ve 1cm kalınlığında cam çıtaları yapıştırarar bunların üstüne oturttum.

Rampa ise bir cama cam çıta ile tutturulmuştur; boşta kalan taraftan eğim yapmaması için ise strafordan kestiğim üçgen prizma parçayı cam kuru alanın altına takoz gibi sokarak akvaryum silikonu ile yapıştırırsanız çok sağlam bir rampa olur. Benim kaplumbağa tüm geceyi orada uyuyarak geçirdiği halde ve parmağımla zaman zaman baskı uyguladığım halde boşta kalan tarafa en ufak bir eğim oluşmuyor.

Eve gittiğimde fotoğrafını atabilirim.

çok aydınlatıcı oldu cem abi.bunu görmemştim ben. alta dediğin gibi destek koymayınca durmayacak. yarın camcıya yeniden gidip bi kaç parça daha kestreyim. ölçüleride olsaydı harika olurdu.ama mantğı anladım en azından halledeblirim. içine koyduğun halı kaydrmaz değil mi?

plastik paspas. tel gibi kargacık burgacık olanı da var ama ona tırnakları takılır diye bunu tercih ettim çıkarkende tırnaklarını takıp kendilerini çekiyorlar. yalnız rampa uzunluğunu akvaryumda ölç. akvaryumun üst hizasından su içine7-8 cm kadar ölç suya girsin ki hayvan rahat çıksın. benim rampa 30 cm alttaki parça yandan 16 cm uzunluğunda yani rampanın yarısı kadar bir şey. rampa eni 22 cm buna göre, düzenek ende iki kenara kadar. bu parçaları 6 mm kalınlıktaki camdan yaptır ki kalın cam silicon yüzeyi sağlam tutsun. rampa kenarlarını da zımparalasın. hayvan değerse kesmesin bir tarafını.

rampa kenarlarından akvryum dışına uçmaması için emreninki gibi cam yaptırabilirsin. ben şimdilik idare ediyorum ilerde yanlara cam yaptıracağım.

Güney sana daha önce verdiğim benim kuru alanların tanıtım linkide aynı mantıktaydı. Adam nasıl anlamadı. Bak örneğin 6x15 cm cam kestir. Bu camın bir ucunu üçgen olarak kessin. Yani uzun kenarın biri 15 cm kalacak diğeri örneğin 9 cm kalacak. Bu 9 cm kalan taraf tam kuru alan girişinden alttan arkaya uzansın. Yani dik yapışacak. Öne çıkıntılı olan eğimli tarafa rampayı oturt. Bu camdan iki tane yapıp rampanın iki kenarına denk getir.

yaptık bakalım abi şimdi donmasını beklyorum.akvaryuma yapştrıcam rampayı.

mailto:/2nvyq6b.jpg

mailto:/eups86.jpg

eksiğim var mı? kurualanın rampasınıda şimdi yapıştırdım tutturmakta epey zorlandım ama umarım tutar. rampaya ve içine ne yapmamı önerirsiniz? halı kaydrmaz koymak istemyorum aslına bakarsanız daha dekoratif bişeyler istyorum. birde pampaya taş döşemek istyorum dere çakılı nası olur? birde çerçevesini sökeyim mi kalsın mı?

ne kadar çok bide demişim ya silikon kafası heralde:ff:

Çok güzel olmuş. Görsel olarak ben çerçeve kullanmazdım. Ama zor çıkacaksa kaza falan olmasın.
Benim kuru alan zemininde ve rampada granit çakılı var. En yassı olanları seçip yapıştırtmıştım. Böylece ağırlık az olur. Tabiki taş doğal olacağı için halı kaydırmazdan iyidir. Birde rampanın alt desteğinide dışından taş kaplaki suya değen yeri olursa hayvanlar görmemezlik etmesin. Ani hareketlerde çarparlar.

Akvaryuma oturtunca bakalım rampa akvaryum camlarına çok yakınmı. Kaçma ihtimali varmı diye.

güzel olmuş uğraş iyi sonuç vermiş. bana çıtalar güzel gözüktü. yalnız kıskaçları taktığında lamba kaykılır mı bilmiyorum.giriş yanları ve rampa kenarlarına çarparlarsa diye siliconda vurmuştum ben, çirkin oldu ama güvenli olsun. rampa eğimi biraz fazla taş veya benim paspastan kullanacaksın. tırnaklarını takmadan çıkmaları mümkün değil. camlar 6 mm değil mi ? daha ufaksa taş olmaz. hayırlı olsun bebeye.

Ellerine sağlık Güney. Güzel iş çıkmış ortaya. Kuru alan rampasının eğimini kaç derece yaptın ?

mailto:/1zp6rk5.jpg

mailto:/qq3i2q.jpg

son haline getirdim. artık yerleştreblrmyim? öglen 2 gibi bitti tüm işi? silikonda kurumuş görünyor. balkonda beklettim bir süre.

emin göz kararı oldu eğim :) 20-25 derecelk bi açı.

Açı 35-40 derece gibi geldi. Zaten 45 dereceye kadar hiç sorun değil.

Kuru alan giriş camına yapıştırdığın taşlarla çok güzel detay yapmışsın.

Bence iki yer daha var. Biri şu rampanın altındaki destek camlarıda dış taraftan taşla kaplaki suya giriyorsa farketsinler. Diğeride kuru alan zemininide aynı taşla kaplaman. Çok daha güzel olur, hayvanlarda daha huzurlu olur. Hatta kuru alandaki ışık alta çok daha az geçer.

Süper olmuş Güney. Özellikle rampadan kuru alana çıkarken yandaki taşları iyi düşünmüşsün. Emre abinin verdiği detayları da tamamladın mı dört dörtlük olur.

Yalnız silikonu sürdükten sonra ne kadar beklemen gerektiğini Cem abi falan yardımcı olacaktır. Kokusu/etkisi ne kadar sürede geçer açıkçası bilgim yok. Ellerine sağlık.

abi dere çakılı bitti :) bende kalanları kuru alanın üstüne serptim şimdlik. halı kaydrmaz koydum sırf çakılda rahat eder mi emin olamadım halı kaydrmaz yumuşak olur dye.hesaplarıma göre destek suya girmeyecek ama dikkate alırım çakıl almaya gdeceğim kısa zamanda onuda döşerim. beğenmenize çok sevindim sayenizde güzel oldu. ne kadar zaman sonra akvaryuma alayım?. yazık garibim jarti sürekli kurualanın vantuzlarının azizlğne uğrayıp salda yüzer gibi sallanıp panikle suya düşüyor :) biran önce koymak istyorum :)

Doğada güneşlendikleri yerlere bakarsan çakıl ile döşemeye çekinme. Bendekiler komple çakıl ve rahatça güneşleniyorlar. Birde yapıştırmadığın o taşları akvaryuma taşırlar.

Bence minimum 24 saat geçmeli. Özellikle balkon varsa orada açık havada bekletki koku hem çabuk geçsin hemde ev kokmasın. Zaten suya gelen bir silikon bölge yok, kuruma dışında sorun yok yani.

Hatta çakıl ve iri taşlar kuru alan için önemli. Doğada genelde kaya ve dere kenarlarında güneşlenirler. Taş ve çakıl olmasının avamtajı düz durmadıkları için kurualandaki ısı ile alt bağası da kurur. Sırf halı kaydırmaz oldığunda çok uzun süre yatsalar bile alt bağası tam kurumaz. Bu da mantar ve plakaların rahat dökülmeme sorununu yaşatabilir. Mesela benimkiler düz zeminde bile cama falan dayanıp yamuk güneşlenirlerdi eskiden. Ayrıca taşlar ısıyı emer ve daha uzun süre sıcaklığı korur.

Çok daha önemli noktalara değindin Emin Emre. Özellikle alt kabuğun kuruması konusu önemli.

Yamuk yumuk yattıkları ilk günden beri sorduğum soruyu daha sonraları kendi gözlemlerim ile cevaplandırmıştım. Sonuçta sırt üstü uzanmayı sevmiyorlar :)

Hatta taş olan kuru alanda ışık kapandıktan sonra daha uzun süre kaldıklarını gözlemlemiştim. Belki tesadüftür ama sonuçta sıcaklığı seviyor keretalar.

kuru alan güzel olmuş kendini göstermiş. biraz daha taş bulup komple yaparsan şahane olur. emreye katılıyorum. siliconun sertleşmesi ve kokusunun gitmesi için en az 24 saat gerekli. taban kısımdaki taşları çıkar yutma olasılıklarının olacağı küçüklükte olanları var onları ilerde yapıştıracağın zaman kadar sakla.

Geri