Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuru alan yapımı

Cvp: RE: kuru alan yapımı

eminemre' Alıntı:
Yamuk yumuk yattıkları ilk günden beri sorduğum soruyu daha sonraları kendi gözlemlerim ile cevaplandırmıştım. Sonuçta sırt üstü uzanmayı sevmiyorlar :)

Hatta taş olan kuru alanda ışık kapandıktan sonra daha uzun süre kaldıklarını gözlemlemiştim. Belki tesadüftür ama sonuçta sıcaklığı seviyor keretalar.

Bu yorumuna kuru alanda yanlışlıkla ters dönen kaplumbağasını görüp benimki sırt üstü güneşlenmeyi seviyor diyen çıkarsa dağılırız artık :) :)

Cvp: kuru alan yapımı

bu güzeldi. :smile: o kadar seviyorki düzelip su içine girmek bile istemiyor derse şaşma. :smile:

söyledklerinizi dkkate alıcam. yarın koyucam akvaryuma. kafasını yine lambaya sokmş bizimki :whistling: oda öyle güneşlenmeyi seviyo :)

Güney kusura bakma biraz muhabbete kaydı olay :)

En iyisini yapacağına eminim :)

mailto:/ri8ehh.jpg

kuru alan çok güzel oldu fakat. epey büyük. ve şık durmadı. akvarymun üzerine tam oturttuğumda rampasının eğimiyle ve rampa boyuyla beraber 60 cm yer kaplyor. taa diğer kenara gdyor kuru alan girişi. dolayısıyla arkaya çekmek gerekti buda hiç güzel olmadı. :breh:

güney altına koyacağın o boyda sehpa oturak gibi bir şey bulursan onun üstüne oturtup akvaryumdan yer kazanabilirsin. bu şekilde hayvan uca gitse veya lambaların ağırlığı düşmesine neden olcaktır. veya arka kanattan %40 oranında tekrar kestirip küçülteceksin.

güney "kullanıcı paneli"nden "profil bilgilerini düzenle"ye girip sağ altta izindeyim butonundan geldim olanı işaretle. off veya online olduğun görülmüyor.

dediğini yaptım abi. kuru alandan gönlüm geçti resmen. yarıdan kestrsem bu seferde öndeki rampa kısmında kullandğım cam daha kalın ağır oldu ağırlık merkezini hesap edemyorum. turtle toper alıcam artık kaç sene kullanırsa. elimdekinide isteyen varsa vereblirim.

turtle toperı nerden siparş vericez şimdi asıl soru bu :)

akvaryum yüksekliğinde cam veya ahşapta bulur ve yapıştırırsan dediğim gibi kullanabilirsin.

Kuru alan böyle çok dengesiz ama çözüm bulursanda boyutları orada rahat etmesini sağlar. Trooper ne kadar rahat olur onun için bilemiyorum. Şimdilik kuru alan altına kitap dizip destek yapmanı öneririm.

Bu arada iki konu daha var. Isıtıcıyı su seviyesinde ortada olacak şekilde indir. Diğer konuda filtrenin suyu veren ve alan boruları akvaryumun ayrı köşelerinde olmalıki en iyi verimi al. Suyu veren fiskiye zaten en uygun şekilde yan cama dayanmış. Suyu alan boru kuru alandan ötürü ortada kalmış ama bunu iyice kuru alana dayayıp altına doğru hafif çapraz koyki uzaklaşsın.

İnternette bakındım ama bulamadım. Evcilal dakide tükenmiş sanırım. Emin de var. Nereden aldığını yazar olmadı.

Kuru alani yaptim yaridan kestirdim cokta hos oldu. Akvaryum icinde tutabilecegi baska bisey olmadgindan rampada takilmak hosuna bile gitti :)
mailto:/2gwxabk.jpg

mailto:/2gwxabk.jpg

kuru alan sabit değilse öne doğru biraz daha al. boşluğa bakan kısmı 5 cm'den uzun olmasın. en arkaya gittiğinde alan aşağı düşmesin. bir silis kum bir de ipek yapraklı bitki aldın mı iş tamam. arkayada fon bulabilirsen görsellik artar. güzel olmuş. ısıtıcıyı su yüksekliğinin 3'te 1 oranına gelecek şekilde biraz daha aşağı indir.

Buda iyi ama Cem in dediği gibi düşmeyecek şekilde olsun.

Geri