Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan Yapımı

Masters

Bronz 1 Üye
Merhaba arkadaşlar akvaryumuma birazdan UVB-UVA Lamba almaya gideceğim bunun dışında kalan ekipmanı Dış Filtre Kalıyor onuda kısa sürede halletmeyi düşünüyorum.

Akvaryumu büyük ölçüde tamamladım Isıtıcı , İç Filtre , Dekorasyon'u tamamladım.

Tek Eksiğim şuanda kuru alan. Akvaryumuma ne yapabilirim ? , Şimdilik bir kaya koydum kuru alan için suyuda ona göre doldurdum su biraz az kaldığıiçin yeterli olmadı. Ne yaparsam kuru alanı güzel olur ? , Henüz UVB lambayı almadığım için suyundan çıkmıyor.

Kotam dolmak üzere uzun uzadıya yazamam ama kuru alan ve akvaryum paludaryum atölyesi bölümlerinde arkadaşların yaptıkları fikir verebilir.

Cvp: Kuru Alan Yapımı

Yalnızca UV Ampul yeterli değildir.Sıcaklık yayacak bir ampul de olması gerekir.Bu tercihen seramik ampul de olabilir akkor flamanlı ampul de.Akkor flamanlı ampulün avantajı ısı ve ışığı aynı anda yaymasıdır.

Akvaryum yeterli cam kalınlığına sahipse akvaryum üstü kuru alan yaptırılabilir.Kuru alan başlığı altındaki sabitlenmiş konularda örnekler mevcut.

CD kabindan bir kuru alan vantuzlarla sabitlenirse yerden tasarruf edilir. Kuru alan icin 40-60 watt soft bir ampul arti %5-6 UVb salinimi yapacak bir UV ampul gereklidir.

Uv ampulde exo terra kompakt ( uva+uvb ) ampul en uygun fiyatlısı bize uyanı uvb 100 veya 5.0 yazanıdır. İçeriğinde uvb olan ısı vermez dolayısıyla armut tip ampul ile ısıtıcı takviyesi yaparız. Bu soft yani camı beyaz olanından ve lambanın max kaldıracağı güce göre 40 yada 60 W olmalıdır.

Geri