Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuru alan?

jarti

Gümüş 5 Üye
kullandığım kuru alan artık jarti için çok rahatsız ve kaçışa imkan sağlıyor. turtle toper almak istyordum fakat konu hakkında yorumları okudum. eni max 35 olmalymş benm akvaryumun eni 40 cm. bu 5 cm lik farkı bi şeklde kapatamazmyım? baktığım diğer ürünlerde hep akvaryum içi sudan yiyor ben bunu istemyorum. aydınlatma lambasnı taktğımdan beride ayrıca suda azalma oldu.. camdan kuru alan yapımı için elimde 45x20x45 bir akvaryum var bundan nası olur kuru alan? kayması oynaması nasıl engellenir?

yada başka önerileriniz varsa alablirm?

birde camların içerden temizlğini nasıl sağlayablirim. bi zaman sonra sizde blirsinz suyun geldiği yerde kalıntı gibi izler olmaya başlar ve temzlesende arınmaz. birde bizimkler çok sıçratyor suyu camlara nası temzleyeblirim?

Cvp: kuru alan?

45*20*45 olan akvaryumun büyük yan camından yani 45 cm olandan birini kesmek gerekiyor. Bu taraf hayvanın kuru alana gireceği yer olacak. Bu haliyle enlemesine akvaryuma oturacak. Senin akvaryum eni 40 cm olduğuna göre bu 45 cm olan akvaryum yanlardan taşacak. Bu taşan yerlere alttan yapışacak arkaya doğru uzanan ön ve arka taraftan 2 cm eninde 20 cm uzunluğunda iki cam çıta kestir. Bunlar kuru alanın öne ve arkaya kaymasını engelleyecek.Çıkan cam ikiye kesilip rampa olarak 30-40 derece arası bir açı ile kuru alan girişine ortadan yapıştırılır. Bu rampanın oturabilmesi için bir tarafı açılı iki cam çıta kesilip rampanın altından kuru alanın altına uzanacak şekilde yapıştırılır. Bunun ne olduğunu görmek için aşağıda tanıttığım kuru alanlara bakabilirsin Güney. Hatta o bahsettiğim camlarıda görsünler diye taşla kaplatmıştım.
mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

Eğer hazır kuru alanı alacaksan (tooper) desteklemek için profil kestirip ona oturtabilirsin.

Camlardaki izleri jiletle kazıman mümkün.

Güney 5 cmlik bir farkı şu şekilde kapatabilirsin diye düşünüyorum. mailto:/thumb_userimages/large/2011/08/21/11/thm_phpQtwzEp.jpg Bunu özelde yaptırabilirsin veya da yapı marketler de kapı arkasına takıp, elbise askılığı olarak kullanılan tek olarak satılan plastik tutacaklar mevcut.

Topperi bende kullanıyorum ve fazlası ile memnunum. Hazır kuru alanlar konusunda en iyisi diyebilirim. Hem görüntü hem de suyu tam kapasite kullanma olasığı sayesinde gayet kullanışlı bir ürün. Ayrıca üzerinden hem uvb hem de spot lambayı konumlandırabileceğin alanlar mevcut. Şu başlıkta detaylı bilgiler paylaşmıştım. mailto:/forum/Konu-hazir-kuru-alanlarin-tanitimi-resim-video.html

Camda ki bahsettiğin su lekesi herhalde. Onun içinde şöyle bir ürün mevcut. Mıknatıs yardımıyla içeriyi rahat bir şekilde temizleyebiliyorsun. mailto:/boyu-wd-501-termometreli-yuzen-miknatisli-mini-boy-silecek-8-cm boy seçenekleri mevcut.

cam kirlenmesi sürekli olan bir durum iç kısım için mf bezin kalitelisinden alabilirsin. önce temiz bir bulaşık süngeri (yani akvaryuma ait olsun) ile sil sonra mf bezle (microfiber) sil.

dış taraf için marketlerde satılan carpex çok amaçlı oto temizlik spreyinden alıp dışa sıktıktan sonra bezle silersin pırıl pırıl olur. yalnız bunda kullandığın bezi ve spreyi suya bulaştırma ve kullanma. camsilde olur. tabi ben o konuda coştum. araba için kullandığım autoglym car glass polish (cam cilası) kullanıyorum. marketlerin oto standlarında çeşit çok. :smile:

akvaryum konusunda çok hassas davranıyorum başta yaptğımhatalardan dolayı çok özenerek ve dikkatle inceleyerek yapmaya çalşyorum herşeyi. hazır kuru alanı hem görsel açıdan çok beğenmştim hemde kullanşlı olacağını düşünyordum. akvaryumun iç ekipmanlarını eksiksiz hallettik fakat akvaryumun su kapasitesinden yemek istemyorum bu sebepten kuru alanı asma kat şelinde istyorum. cam kalınlığı 10 mm kaplumbağam dişi kabuk boyu şu anda 15 cm. bunları göz önünde bulundurup hareket etsek hangisi daha kullanşlı olur?
kaplumbağa konusunda gimediğim pet shop kalmadı bulundğum çevrede. yaptığın masraf ettiğin çaba boşa onların gözünde ve haliyle fikir alş verişnde bulunlamyor. yönlendirmelerdeçok eksik. bu yüzden fikirleriniz çok önemli. camdan yaptrmak istesem bunu camcı halledeblir mi?

ayrıca cem abi ankarada düzgün petshop ve sağlam bir veteriner önerin varmı? her ihtmale karşı bilgileri elimde bulunsun istyorum.

güney bildiğim tek veteriner bu çocuk
Sempati Veterinerlik Hizmetleri Tic.Ltd.Şti.

Adres: Kırkkonaklar Mh., Şemsettin Günaltay Cd No:401, 06550 Ankara
Telefon:(0312) 495 00 04
Çalışma saatleri:
Pazartesi 09:00-20:00
Salı 09:00-20:00
Çarşamba 09:00-20:00
Perşembe 09:00-20:00
Cuma 09:00-20:00
Cumartesi 09:00-20:00
Pazar Kapalı

petshopa gelirsek hepsi kazıkçı. pazarlık şart. kzılay selanik cad.selanik petshop ve armada altındaki petshopta kaplumbağaya yönelik ürünler ve uva, mango kökü gibi malzemeler mevcut. fiyat alıp ulus hali karşısındaki kuşçular hanına bakmak gerek. biraz hesaplı ama çeşit azdır orada. yalnız dikkat et depodan getireyim derse bir bakayım çevreye sonra döneyim de çünkü başkasından alıp fazla paraya satarlar. depo işi hikaye.

cam kuru alana gelirsek tabanı 8 mm yan camları 6 mm uygundur. su içi kullanılmayacağına göre camcıya da yaptırabilirsin. ucuza gelir. kuru alan girişini 20 cm yap ilerde girip çıkarken hayvan rahat hareket etsin. iç mekanda hayvanın en büyük boyu 30 cm olacakmış gibi farzedip rahat manevra yapabileceği ölçüde geniş tutulmalı.

Güney önce dediğim yöntem ile elindeki akvaryumu kuru alana çevir bence. Cem in rampa önerisi güzel ama akvaryumun 40 cm eninde olduğu için rahat atlar. 20 cm enindeki rampa ilk etapta daha iyi. İleride daha komplike bir kuru alanı zaten tasarlarız. Yada ille yeni yapayım bunu karantina için tutayım dersen. 30 cm rampa eni için daha komplike bir güvenlik düşünmeliyiz. Örneğin kuru alan yan camları komple akvaryumu dolaşacak. Yada rampa yanlarına ek camlar ile bendeki gibi engel koyacaksınki atlayamasın.

Trooper bı hayvana ne kadar uyar bilemem. Rampası şimdi yetse kısa süre sonra dar gelebilir. Bence gerek yok.

Bende kuru alan arıyorum.Bende aynı sorundan şikayetçiydim çözüm buldum.

camcıya gittim yan camı kesip yapabliriz dedi. 20 cm lik rampa bi süre idare eder biziy anlardanda kaçmasına engel oluruz bu sayede dye düşündüm. akvaryum silikonu aldım her ihtmale karşı. markası akfix yarın kestreceğim birde rampaya dere çakılı yapıştrayım dyorum tutunablmesi için. zeminini nasıl yapayım temzlği ve kullanımı rahat olsun istyorum zeminede taş yapştrmasam sadece cam kalsa nası olur?

akfix den başka marka yoktu nasıl bi malzemedir kullanan var mı?

Geri