Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana çıkmıyor

Gremory

Bronz 2 Üye
Merhaba arkadaşlar bende kuru alanımı yaptım şu şekilde yaptım resimdeki gibi önceleri çıkıyordu kuru alana sonradan şu bitkiyi aldım onu koydum bu sefer kuru alana çıkmıyor yerine bitkinin içinde duruyor hiçde görünmüyor saklanıyor uyuyor galiba ne yapıyım bitkiyi çekiyim mi acaba öyle mi kalsın ?

Kuru alan:

Bitki:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kuru alana kavanoz yerine taş koy bence hem daha doğal durur. O bitki de kuru alan gibi zaten orada dinleniyordur. Kuru alana çıkma ihtiyacı hissetmiyordur yani.

Cvp: Kuru alana çıkmıyor

Yok dinlenmesi sorun değil dursun da hani ısıtıcı lamba yok ya kuru alana çıkmazsa kabuğunda falan sorun olmasın diye dedim.Aslında hiç düşünmedim taş koymayı iyi hatırlattın hem dediğin gibi doğal durur yapıyım bari.

lambayı alana kadar çıkmak istemeyebilir. bitki dursun avantajı hayvan arasından geçerken deri atar ve gece üstüne basarak burun dışarda su içinde uyur. bu açıdan suda uyuması için yararlıdır. ayrıca tedirginlik varsa bitki arasında olması kendini güvende hissetmesi açısından iyi olur.

Hayır yanlış anladınız kuru alan ısıtıcı lambam var fakat onu takmadan önce kuru alana çıkıyordu galiba onu takınca büyüklüğünden korkmaya başladı çıkmıyor.Ben lamba yok derken bitkinin orda lamba yok demek istedim.O zaman iyi bitkide dursun sorun olmuyorsa.

ilk başta lamba çanağı tedirgin ediyor. kuru alanın tepesinde kocaman birşey. yanlarda da kavanozlar olunca alan dar kalıyor. kavanozların yerine fazla ağır olmayan (sadece kuru alanı o şekilde tutacak kadar) düz bir mermer taşı koyup kuru alanı tam anlamıyla kullanmasını sağlayabilirsin. lambayı da kuru alanın önüne doğru çekip ısıyı algılamasını sağlayabilirsin. zamanla alışıp çıkar. benimkiler akvaryum üstü kuru alana geçtiğimde 2 haftayı geçkin çıkmamışlardı.

Buarada o dereceyi cikartin kiriyorlar cok guvensiz bir derece, suan akvaryumdaki en tehlikeli sey

Doğru haklısınız dediğiniz gibi yapıyım kavanozlar zaten doğallığı bozuyor taş veya mermer falan koyucam aslında camnda bi akvaryum üstü kuru alanım var fakat merdiven yapamadım hala onu yapcam daha iyi olacak

bir de şöyle bir durum var. o koyduğun taşın üstüne çıkma durumuna karşı lamba mesafesini ayarlamak lazım. kuru alandaki herhangi bir yükseltiye çıkması durumunda hayvanın lambadan alacağı ısı normal değerden yüksek olacaktır. mesela iki hayvan olması durumunda hayvanlardan birisi diğerinin üstüne çıkıp rahatsız derecede ısıya maruz kalabilir.

Bilmiyorum çok kararsız kaldıım bari camdan kuru alanı kullanayım

Rampa ve lambanın kuru alan girişine yaklaşması ile çıkması kolaylaşır. Ancak hayvan istemiyorsa sorun olmaz. Birde oda da fazla hareket varsa hayvan güvende olacağı yere gidiyordur.

Benin dikkat çekeceğim diğer konu kuru alanın straordan imal edilmesi. Hayvanın bunu ısırması durumunda yutup sindirim sizteminde tıkanması söz konusu olabilir.

Şuana kadar hiç ısırmadı bilmiyordum aslında dediğim gibi şu cam kuru alana geçsem her şey tamam olacak inşallah.

AKvaryum taşırmı şüphesi varsa pleksi yada şu plastik saklama kaplarından da yapılabilir. Strafor yosunlandıkça ısırmaya başlar. Birde ben bunun salınımı konusunda diğer arkadaşlar kadar iyimser değilim. Zamanında şirketlerden çay bardağı olarak kullanılıp kaldırılanları var.

Yok o akvaryumun taşıması konusunda problemim yok sadece merdiven yapamadım onuda şu plastik saklama kablarının yanlarını ve üstüne keserek o eğimli bölge var ya onu silikonla cam kuru alanın altına yapıştırcam üstüne bi halıkaydırmaz ile tamadır.

Oda güzel çözüm. Altı yerine üstünden yapıştırmak çıkışı kokaylaştırır.

Doğru onuda akıl edememiştim güzel olur teşekkürler.Şimdi yapmaya başlıyacağım peki bu eğimden falan çıkabilirmi acaba kuru alan ve plastik kabın resmini atıyım mı ?

Rampa açısı maksimum 45 derece olsun. Minimumda 35 derece olsun.
Resim olursa bizde görürüz.

Atin tabi

Ah o rampalar bizi azmi ugrastirdi be abi :D

Açı olayını nasıl yapıcam bilmiyorum o konuda biraz yardımcı olursanız çok iyi olur.
Resimlerde şunlar zaten ne yapmak istediğimi nasıl yapmak istediğimi resimde belirttim.

Plastik kap:
mailto:/9qz59v.jpg

Kuru alan:
mailto:/fkmp7t.jpg

Akvaryumun üstünde de şöyle duracak öbür kuru alanın yerinde işte:
mailto:/ekqd5l.jpg

O şekilde kestiğinde dik şekilde aşağı sarkıyorya bir tanede düz bölümden çok kasmayacak şekilde belki yandan kesip bu kıvrımlı yeri açıp gerdirecek şekilde akvaryum silikonu ile yapıştır. Yani rampa havaya kalksın. Böylece açı vermiş olacaksın. Bunun kuruması esnasında atmaması için kıstırman gerekir. Anlatabilmişimdir umarım.

Gerçi buda zemine yapışacak tarafında bombe yaparmı acaba.

Bir yöntemde aynı şekilde gerdirici ara aparatı delikler açıp plastik kelepçe ile takmak.

Aynen Ali Sarp çok uğraştık ama geliştirdik.

Geri