Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana çıkmıyorlar

zeyyy

Bronz 3 Üye
Merhaba
Bugün kaplumbağaları yeni aldığım akvaryuma taşıdım.Akvaryumum 60 cm ve su seviyesini 20 cm ayarladım.Yeni Turtle pier kaplumbağa adası almıştım.Ancak karaya hiç çıkmıyorlar sadece yüzüyorlar.Yorulunca boğulma gibi bir ihtimal olmaz değil mi? Karaya çıkmaları için ne yapabilirim ki?

Cvp: Kuru alana çıkmıyorlar

Kuru alan sıcaklığı su sıcaklığından 4-6 °C daha yüksek olmalı.Bunun için bu sıcaklık değerine ulaştıracak akkor ampul ve bu ampulün gücü ile uyumlu armatür kullanılmalı.Kaplumbağalar,kuru alan yeterli sıcaklık değerine sahip olmadığı için çıkmıyor olabilirler.Bir diğer gereksinimleri de ultraviyole ışınlardır.Bunun için de UV Ampul kullanılır ancak kuru alan sıcaklığı daha önceliklidir.

Örnek Ampul
Örnek Armatür

Moderatör tarafında düzenlendi:

Akvaryumda sarı florasan lamba ve ubv lamba var.Yani her şey tamam :)

Florasan lamba ısıtmaz. Eski armut tip ampullerden olacak. Lambanın max kaldıracağı güce göre 40 ya da 60 W. Bunu deveboynu ya da kıskaçlı lambaya takacaksın. Isı algısı ile çıkarlar. Ve çevrede hareket olmamalı.

Öylemi bunu bilmiyordum.Tamam öğrendiğim iyi oldu

Kuru alana hayvanı ikame olarak kibrit kutusu yada o yükseklikte birşey koyup üstüne cam derece yatır 20 dakika beklet 31-32 derece oluncaya kadar mesafede ayarlama yaparsın.

Mesafe uzak olursa ısıtmaz çok olursa kızartır.

Geri