Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana gerekli taş miktarı ne kadar?

Deadly Sto(R)m

Gümüş 5 Üye
Arkadaşlar merhaba,

31 aralık günü teslim aldığım 120*80*50 lik akvaryumu aynı gün kurdum. Kapluş'um yeni yıla kocaman yeni evinde girdi :smile:

300w eheim jager ısıtıcı aldım, tetratec ex1200 dış filtreyle iç kısmı hallettim. Dün akşam da 2 adet mandallı masa lambası, 60 watt gündüz spotu, 35 watt gece spotu ve 40 kg doğal silis kum siparişi verdim. Son olarak da birkaç gün içinde kuru alan için doğal taş bularak/alarak kuru alanı tamamlayacağım. Şimdilik kuru alan hazır olana kadar eski akvaryumda kullandığım kütüğü cam kuru alan üzerine yerleştirip su seviyesini yükselttim. Böylece istediği zaman kütüğün üstüne çıkabiliyor.

Neyse, sonuçta kuru alan için taş almam lazım ama fiyatları biraz yüksek geldi. Akvaryumda 80*45 kuru alan, 35*60 rampa var. Bunların tamamına döşemek için kaç kilogram taş gerekir işin içinden çıkamadım. 200 liraya mal olan akvaryuma 3-5 katı masraf yapmak bütçeyi sarstı doğrusu. Ama olsun. Değer Kapluş'a ^^

Aşağıdaki resimlerde de Kapluş'un yeni evini ve Şeftali ile karşılıklı resimlerini görebilirsiniz. :D

(Not: Çekim kalitesine bakmayın :t65y:)

mailto:/v2ttg5.jpg
mailto:/sxkgex.jpg
mailto:/2uekv8j.jpg
mailto:/akuxl5.jpg
mailto:/dgp35j.jpg

Gayet büyük bir akvaryum olmuş. Ancak kayıt ve kuşak kullanmamışlar sanırım. Sanırım 4-5 kg kadar çakıl taşı yeterli olur. Taşlar ne kadar yassı olursa o kadar hafif olur. Bunu maliyetten çok kuru alanda yapacağı ağırlık için belirtiyorum.

Cvp: RE: Kuru alana gerekli taş miktarı ne kadar?

AEK' Alıntı:
Gayet büyük bir akvaryum olmuş. Ancak kayıt ve kuşak kullanmamışlar sanırım. Sanırım 4-5 kg kadar çakıl taşı yeterli olur. Taşlar ne kadar yassı olursa o kadar hafif olur. Bunu maliyetten çok kuru alanda yapacağı ağırlık için belirtiyorum.

Evet kayıt ve kuşak kullanılmadı. Su yüksekliği en fazla 33-35 cm olacağı için suyun yan camlara yapacağı basınç çok yüksek olmayacaktır. (Fizikten hatırladığım kadarıyla P=h*d*g/2)

Akvaryumcu, konuştuğumda kuru alanın kayıt ve kuşak işini fazlasıyla göreceğini söyledi.

Yassı taşlar benim de işime gelir. Kaplumbağanın kaçışını engellemiş olurum. Bu arada 12-13 cm'lik bir kaplumbağanın 15 cm yükseklikteki camdan kaçma ihtimali yüzde kaçtır?

Kuru alanı farkettim. Sabit olması akvaryum için dayanımı artırmış. Ancak kullanışlılığı biraz düşürmüş. Gerçekten güzel bir kaplumbağa bahçesi diyebilirim. Kum, kaya derken görsellikte artar. Çizgili olsa kesin kaçar derdim, ama sizin kaplumbağanın kaçabileceğini pek sanmıyorum. Gerçi taşlarda biraz zemini yükseltecek. Baktınız risk var oraya bir önlem alınır.

Geri