Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alanda uyku keyfi

Eralka78

Bronz 4 Üye
mailto:/NgrMkP Melo ve Dragonun Huzurlu uykusu :)

Eralka78' Alıntı:
mailto:/NgrMkP Melo ve Dragonun Huzurlu uykusu :)

mailto:/NgrMkP.jpg

[url=mailto:/XqLOA6][img]mailto:/XqLOA6.jpg[/url]* Bu arada kaplumbağamın birinin kabuğunda bu küçük beyazlıklar var. Bunlar küçüklüğünden beri böyle. Sudaki kireçten olabileceğini düşünüp buradaki forumdan okuduğum gibi 3 gün ıslak diş fırçasıyla kabuğunu fırçaladım. Hatta tuz döküp fırçaladım. Daha sonra devit3 alıp kabuğuna uyguladım aynen sizlerin tarif ettiği gibi. Çok az faydası oldu ama halen durum böyle. Belki mantardır diyerek su düzenleyici ve Contra-ıchthyo (mavi dezenfektan deniliyor sanırım) onları da kullanıyorum son 4-5 gündür sonuç bu. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu iki taraftaki düz çizgileri diyorsan onlar bir yere sürtünmeye bağlı plaka aşınması. Üst plaka atıldığında iz kaybolur ama tahrişi yapan şeyi tesbit et. Sürtündükçe yine olacaktır.

Pembe köpüğü kullanma zaman içinde ısırıp yutarlar bu da sorun çıkarır. Altındaki malzeme tutuyorsa o yeterli. Bir de rampayı birşey ile kaplarsan iyi olur çıkarken veya inerken ayakları boşluğa düşmesin.

Panik halinde hızlı inecekleri için takılmasınlar

Cvp: Kuru Alanda uyku keyfi

Yok pembe olan köpük değil, kaydırmaz. Çoğu arkadaş kuru alanlarında kullanmış. Ben de kuru alana göre kesip, şekil verip içine yerleştirdim.

Mango kökü kabuk için her derde deva.. Sularımız malesef tertemiz değil akvaryuma biraz temiz su takviyesi yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.. Maşallah çok güzeller :)

Valla şu an akvaryumumdaki tek eksiğim Mango kökü. Buralardaki petshoplara ara sıra soruyorum. Her an gelebilir diyorlar. İnternetten almak istemiyorum çünkü şekil olarak istediğim gibi olup olmayacağı meçhul. Şimdilik akvaryumun köşesinde bir tane kaya var. Onu elimden geldiğince yonttum zarar görmemeleri için. Kabuklarını şimdilik onunla kaşıyorlar.

Ersin abi benim konularda Şaşkın ın kabuğunda da vardı ona benzettim ben. Sende bir bak istersen konularımdan. Bende Emre Abi ve Cem Abinin dediklerini uygulamıştım devit3 tuz fırça vs. bir değişiklik olmamıştı. Sudan kaynaklı da değil. Ama yaşamasında bir sıkıntı çıkartmadı gelişimi de gayet normal. Aynı ise genetiksel olabilir diye tahmin ediyorum ya da abilerimden biri yazmıştı hızlı büyümesinden gibisinden bir şeyler. Mango kökü içinde juenpetmarket ile iletişime geçerseniz ordan bir tane beğenip nasıl bir şey istediğinizi söyleyip ona göre yollama şansları oluyor. Tabi %100 aynı istediğiniz gibi olmayabiliyor. Bir deneyin isterseniz :) Olmadı gittigidiyor gibi sitelerde direk resimlerini koymuşlar. Ordan da istediğiniz boyut ve şekilde bakabilirsiniz :)

[url=mailto:/A6Ld7Q][img]mailto:/A6Ld7Q.jpg[/url]*[url=mailto:/7XqnrW][img]mailto:/7XqnrW.jpg[/url]* Evet kardeşim baktım senin kapluşun resimlerine. Ben kaplumbağamı sanırım 2015 Nisan ayında aldım. Geldiğinde de kabuğunun öyle pek kaliteli olmadığını gördüm. Bak bu 2. resimde ilk aldığım zamanlardan. Sonradan çok büyüdü ve gelişti ama kabuğu diğer kapluşun ki gibi kaliteli görünmüyor. Tahminimce biraz da genetik birşey bu. 1. resim de diğerinin kabuğu ve oldukça iyi durumda. Mango kökünü de eğer buralarda bulamazsam mecburen internetten alacağım. Tavsiye ettiğin siteyi değerlendirebilirim tabi, madem şeklini tarif etme gibi bir şansım var neden olmasın.

juenin alım sayfasına girdikten sonra kargo bölümündeki açıklama kutucuğuna yazarsın. "altına girebileceği ölçüde hafif V harfi biçiminde ortasında boşluk olsun." diye yazarsan uygun biçimli birşey gönderirler ben iki tane aldım. her ikisi de uygun çıktı. ama istanbulda olma ihtimalin varsa direk gidip seçmen daha iyi olur. seninkine medium gider. 10*35 cm gibi ama akvaryumun ölçüsüde önemli bir kaç cm oynama oluyor üründe. daha küçüğü de hafif kalır.

kaplumbağaların kabuk rengi farklıdır bazılarında koyu yeşil, bazılarında açık haki renk bir kısmında maviye çalan bir yeşil oluyor. büyüdükçe bu yeşillik azalırken sarılar ve kahverengi oranlar artar. kafasının üstündeki çizgi yada şekilde kırmızılık olanlarda sarılık beyaz olana göre biraz daha fazla oluyor. yeşil renk ise biraz daha mat. ayrıca zaman içinde katmanlaşan plakalarda mat bir görüntü verir. hava ve dış ortamın iyi olduğu zamanlarda kabuğa devit sürüp 10 dakika kadar bekletip kalanı peçete ile silersen kabuğun rengi canlanır. kabuk jeli kullanma sakın.

Benim akvaryum 100 cm boyunda. Kaplumbağaların kabukları biri 10 cm. diğeri 9.5 cm. Ben Adana' da yaşıyorum, o yüzden gidip seçme şansım yok. Bence de orta boy uygun ve bakındığım kadarıyla 50 TL civarı fiyatı. Devit olayını uyguluyorum. Bir gün durup bir gün sürüyorum ve 15 dk. kuru alanda lambanın altında bekletiyorum. Bu şekilde uygun mudur? Yani hergün mü sürsem? Ve bir de ne kadar süreyle uygulayayım bunu, yani mesela 10 gün kadar falan mı?

lamba altında olması daha iyi hayvan üşümez. sürekli yapmana gerek yok. bu işlemler hayvanı strese sokar. dokunulmasını sevmezler. belli aralıklarla uygulayabilirsin.

medium olan uygun olur.

Geri