Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alanı kurmak kaldi ama

batus798

Bronz 1 Üye
Kuru alan icin hali kaydirmazi aldim vantuz bulamadim bahcelievler istanbuldaki neredeyse her yere baktim ama bulamadim onun yerine camasir ipi aldim plastik kapli bisey asma yapicam alani simdilik fakat lamba bulamiyorum hicbir sekilde uvb li 35 tl istediler neodim kapli degilde Emra abinin dedigi hem daha ucuz hemde daha iyi o yuzden onu erteledim eve gider gitmez kurucam :D

Zaten iki lambadagerekli. Eğer tek ampul takılacak düzenek varsa öncelikli tabiki ısıtma lambası. Yani uva ampul. Uvb için fiyatı çok düşük vermişler. Doğru lamba olduğundan şüphe duydum.
Kuru alan sağlam durduktan sonra ipte olabilir. Hatta bence çözülmeyecek gibi ise sağlam duruyorsa vantuzdan daha iyi olmuş. Vantuz takıp kuru alanı suya düşenler oldu.

Not: Vantuzlar için kırtasiyelere de bakılabilir.

Emre abi inan bakmadigim yer kalmadi behcelievlerde kirtasiye nalbur vs heryere baktim ama yoktu ampulda sey UVA imis pardon bu eski tasarrufsuz lamba gibi bisey asma yapicam kuru alani yapinca resim atarim :D

En azından doğru lamba ile dönmüşsün.

Kuru alanı yapınca resimleri bekliyoruz. Başarırsan kullanışlı olacağını düşünüyorum. Kolay gelsin :)

Sagol abi ama annem izin vermedi alamadim :(

Resimleri eve gidipte kurunca atarim :D

Abi bide benim isimsiz 4 cm daha kucuk almicam kucuk olani oldurmesini istemiyorum :)

Of emre abi ya of alkaryuma sigmadi kap o kadarda guzel yaptim kucuk akvaryumun ben simdi neyse sakinim onu buyuk akvaryuma sakliyim daha uyduruk bisey ayarlicam ayni mantikta offf neyse artik yaparim bugun yarin yeni konuda tanitirim iyi geceler

Cvp: Kuru alanı kurmak kaldi ama

batuhan strafor al petshoplarda parça vardır. yapı marketlerde blok satarlar yada bir inşaat varsa oralara bak parça atmışlardır sağa sola. kar tanesi gibi olanlardan değil şu pembe, sarı, mavi apartman dışlarına ısı için kaplanan ürün 3 cm'lik kalınlıkta olsun 2 cm küçük olur. bunu akvaryuma uygun maket bıçağı ile kes, bir kenarına eğim ver kaplumbağalar rahat çıksın. içine batırmalı vantuzlardan 4 tane al, vantuzun arkasında 3 cm'lik plastik bir sap var. straforu o saplardan biraz ince vida ile gerekli yerlerden ve o sap uzunluğu kadar del daha sonra vantuzları tak ve cama yapıştır. bu seni bayağı bir idare eder. yalnız kaplumbağalar büyükse ve strafor yosun kaplarsa dişlemeye başlıyorlar. haberin olsun.

cem abi psp oyun kutusunu kesip yaptım artık :(

:punk::smile:

isimsiz inatla çıkmıyo üstüne :(

gündüz ışığı açtığında çıkar. yeni olduğu için yabancılıyor.

Hadi hayırlısı bakalım. Hiç ısıtma lamban yok mu Batuhan?

Çıksada üzeri kapalı olsada uygun değil. Su ısısından 4-5 derece fazla olmalı o bölge. Yani su 28 ise orası 32-33 olmalı. Senin odan 24-26 derece olsa hayvan kendini ısıtamıyor. Isınma metabolizmayı düzenlemesine yarar. Buda iştah, sindirim, hareketlilik, üreme isteği gibi hallerin düzenlenmesini sağlar. Tabi hastalanma da başa gelme ihtimali yüksek olan bir unsur. Değerlendirmeni tavsiye ederim.

resimler :

mailto:/14wszlg.jpg

mailto:/2lid89l.jpg

mailto:/oac2o0.jpg

mailto:/2070xgi.jpg

resimler bunlar :D

Batuhan, zaten zamala geliştirirsin sistemi. Filtren, ısıtıcın, iyi bir su seviyesine sahip akvaryumun ve kuru alanın var. Kuru alana çıktığına göre çıkma zorluğu gibi bir problemi yok. Dipte fazla taş olmaması çok iyi. Aralara fazla pislik toplamaz.

Bundan sonra en acil konun kuru alan için gündüz yakman gereken ısıtma lambası. Birde bulursan çok yer kaplamayacak ince yüzeye doğru çıkan bir yapay bitki iyi olur. Gece tutunarak istediği seviyede uyur. Birde kuru alanı sabitlediğin plastik kaplı tel sanırım. Bunun bağlama yerlerinde tel açıkta ise ya biraz geriye uzatmanı ya da çakmakla plastiği biraz eriterek teli kaplamasını sağlamanı tavsiye ederim. Ne olur ne olmaz merak edip ısırmaya kalkarsa ağzı yada başı zedelenebilir.

Akvaryum hacim ve boyut olarak seni maksimum 3-4 ay idare eder. İleriye yönelik hazırlığını bu sırada yapabilirsin. Tabi bu hazırlıkta sadece akvaryum değil ısıtıcı ve filtrende değişecek. Aklında bulunsun.
Eğer o zamana kadar balıklar yem olmazsa onlarda burada yaşamaya devam ederler.
Ufaklığa sağlıklı bir ömür dilerim.

abi o tel degil çamşır ipi :D içinde beyaz ip var yani sıkıntı olacağını sanmıyorum

isimsiz çıkmış kuru alana :D

İpse hiç sorun olmaz. Sağlam bağladıysan vantuzdan daha güvenli olmuştur. Vantuz sen yokken yerinden çıkıp düştüğünde kuru alan iptal olurdu.

Geri