Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuru alanı nasıl yapabilirim?

tostik

Bronz 2 Üye
Yaz dolayısı ile ailemin yanına döndüm 2ay için akvaryum aldım 80*28*45 biliyorum eni küçük ama maddi durumum buna yetti.3 kaplumbağam var 9cm 8cm ve 5.5cm kuru alan yapmam lazım ancak cd kabı hem küçük gelir hem de benimkiler onu devirir gibi geliyor bir şekilde en ekonomik pratik nasıl yapabilirim?

Cvp: kuru alanı nasıl yapabilirim?

Ben resim çantasından denemiştim. Akvaryumun eni dar olduğundan tam 28 cm boyutunda kesip üzerini halı kaydırmazla kaplayıp vantuzlarla sabitleyebilirsiniz. Hatta L biçiminde keserseniz rampada iyi olur. Uzun süre kullandım bu şekilde.

güzel fikir gibi geldi teşekkür ederim.
bu kadar büyük ve ağır mıydı kaplumbağaların?çünkü ısıtıcıyı da yerinden söküyorlar :S

Benim bir tane kaplumbağam var 10 cm oda iç filtreyi söküyor. Ama kullandığım süre boyunca bi sıkıntı yaşamadım. yerinden dahi oynamadı iyi sabitlerseniz sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

dosyayı nasıl deldiniz?bir resmi varsa yollar mısınız ?ben de oradan bakarak fikir edineyim :rolleyes:

Tornavida ile delmiştim kalemde olabilir kullanımı kolay bir malzeme. Ben bunu güneşlendirme kabı için yapmıştım şöyleydi;

pl1bu.jpg
[/url]*

ilkokul / liseden kalan çantamı bununla değerlendirebilirim,güzel bir fikir verdiniz,teşekkürler :D

çok teşekkür ederim yarın yapıyorum :) halıkaydırmazı silikonla mı yapıştırdın?

Bu fotoğrafta halı kaydırmaz yerine mutfakta kullanılan bezlerden kullanmıştım ama sonradan pek sağlıklı olmadığını fark ettim. Halı kaydırmaz ı akvaryum silikonuyla yapıştırabilsin ama bence iple bağlamak daha sağlıklı ben şuan öyle kullanıyorum. Rica ederim kolay gelsin. :)

Geçici süre için çok güzel bir fikir bencede. İsteğe göre alan cd kabına göre daha büyük olabilir. Ancak salınımıda ona göre daha fazladır. Bunlar uygun olmazsa kayalardan bir kuru alan yapmak gerekir.

Bu yaz için akvaryum iki aylığına idare etsede tek seferlik olmuş.

ben önceden pembe ve mavi straforlardan kullanıyordum. fakat yosunlanınca kemirmeye başlıyorlar. bu yutma olasılığı bakımından sakıncalı yalnız halı kaydırmazla kaplanırsa netice verir mi denemedim açıkçası.

Bence büyük bir taş bul.Taşı iyice yıka.Yıkadıktan sonra tencerede kaynat.Bu şekilde taş mikroplardan arınmış olucak.Sonra taşın üzerine hoş bir görüntü vermesi için dere taşı yapıştırabilirsin.Sonra akvaryumun camına silikon ile taşı sabitleyerek bir kuru alan yapabilirsin.Ama silikonun salınım yapacağından korkuyorum.Cem abi ve Emre abi siz iyi bilirsiniz.Taşı silikonla akvaryumun camına yapıştırdığımızda salınım olurmu?

Akvaryum silikonu zaten salınım yapmazda taşın ağırlığını silikon taşımaz. Daha da imkansızı yan cam bu yükü kaldırmaz.

Yan cama yapıştırmaktan bahsettin değil mi Cem?

resim dosyası ve halıkaydırmazdan kuru alanımı yaptım güzel şekilde kullanıyorlar.Halıkaydırmazı diktim silikon yerine çünkü akvaryum silikonu bulamadım.2ay beni idare eder diye düşünüyorum. Straforun yosunlanmasından korktum.Taş da emre abi ve cem abinin dediği gbi fazla ağır gelecekti hem de çok yer kaplayacağını düşündüm küçük taş bulamadım çünkü.Teşekkür ederim :)

Bilgi için çok teşekkür ederim Cem abi.İki camın yapıştığı yere kastetmiştim.

beyoğlu' Alıntı:
Bilgi için çok teşekkür ederim Cem abi.İki camın yapıştığı yere kastetmiştim.

İki camın yapıştığı alt taraf ise olur tabiki, ancak yapıştırdıktan sonra tekrar söküm imkansıza yakın. İyi oturtursan yıkılmazsa yapıştırmaya gerek yok bence.

Geri