Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alanı sorunuma çözüm arıyorum.

kurty59

Bronz 5 Üye
Akvaryumun üstüne yapmak istemiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=mE_zNGtN5Qo

Bu videodaki gibi bir kuru alan uygulaması yapsam olurmu. Su derinligin yukseltmek için kuru alanın altına taş vb bişeyler koyarak yükseklik kazandırabilirim böylece su derinliğini artırabilirim.

Ama suyun içinde ısıtıcı olduğundan dolayı ve suya plastik kap girdiginde herhangi bir zararı olabilirmi?

Cvp: Kuru alanı sorunuma çözüm arıyorum.

Su alanını daraltacaktır öyle bir kuru alan onun yerine cd kabından filan yapılanlar daha kullanışlı olmakta.

onu denedim ama benım akvaryumda olmuyor 2 tane cd kabı yan yana gelınce karşılıklı birleşmiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=XDqYViEiMFs&list=UUrIrRtOdJaG1RK8JO5yri7Q&index=7
mesele bu videodaki gibi tam karşılıklı oluşmuyor

Benim zaten 1 adet 8cm boyunca kaplumbagam var.
Akvaryum 90*35*40 olculerınde..

Böyle bir kuru alan yapınca
70 *35 olur su yukseklıgınıde 30 cm yaparsam eger bence 1 kaplumbag için yeterli olabilir diye düşünüyorum.
olmaz mı ?

Akvaryumun bir fotoğrafını atarsan belki aklımıza daha başka şeyler gelir.. ilk videodaki yumurtlama alanı olarakta kullanılmış bu plastik kapların daha zararsızları oluyor hani tupperlar gibi onlarla yapsan salınım biraz daha azalır.

mailto:/djBdjD.jpg

mailto:/VpDngB.jpg

altına duzgun taşlar koyup destekleyıp su derinliği yuksek olucak sekılde ayarlıycam.

ısıtıcı
iç fitre
dış fitre vb ekipmanlara sahibim sadece uvb ve ısıtı kuru labla ısıtıcı ampullerım eksik akvaryumu hazır hale getırınce o eksiklerimide tamamlıycam ama kuru alanı nasıl yapacagım konusunda takıldım sadece

kurtuluş bu kabın akvaryum üstüne oturacak boyutta olanından alıp ön kısmının ortasından 15 cm ölçüp yanlarından tabanına kadar kes taban kısmı duracak sonra o kestiğin yeri aşağı doğru eğersin o rampa olur. kuru alanın sağa sola kaymaması için akvaryumun tepe kısmında yanlara birer arka kısmındaki cam üstüne de iki damla silicon veya herhangi bir yapıştırıcı sürüp kabı üstüne oturtarak sabitleyebilirsin. 4 tane noktasal yapıştırma yeterli olur.

dediğin gibi altına taş koyarsan o bölgede kir birikmesi oluşur.

Taşlarlada yapabilirsin kuru alanı aslında benimki öyle incele istersen : mailto:/forum/Konu-agustos-geri-dondu.html

ayrıca kuru alan lambası ecolite alıyoruz : mailto:/forum/Konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html

kap üstünede halı kaydırmaz serersin. rampaya kadar uzansın.

Cem abi Akvaryumun ustune yapmak istemiyorum işte :S

Abi peki altını taşla doldurup sonra bir cam ceya plastıkle ortsem orasını yanı taşların suyla teması olmasa falan oyle olabilirmi?

o kısmı dediğin gibi yapsan en mantıklısı silicon ile cam yapıştırmak olur buda akvaryumu daraltır. turtle bank veya turtle pier düşünmez misin ?

birinci sözün için: ilk başta hepimizinki görsel açıdan çirkin oldu. zaman içinde iyileştirmelerle görsellik yakalanır.

yaşarcan ampulü göstermiş lamba içinde bundan iki tane al. biri ısıtma diğeri uv için uv'de aceleye gerek yok 3 aylık bir süre yerine devit damla kullanabilirsin sonrasında uv ampul alırsın.
mailto:/ARMATUR-HOROZ-HL067-MANDALLI-SPRALLI-E27-SIYAH,PR-109014.html

turtle bank veya turtle pier abi bunlar pahalı ve benim kredi kartı ve benzeri bişeyim olmadıgı içinde kapıda ödeme tarzındada yapılan site varmı bilmiyorum ama ben 2 veya 3 aç için geçici bişey düşünüyorum bu kuru alanı zaten. Çünkü yazın çalışıcam ve sonra akvaryumumu büyütmeyi falanda düşünüyorum akvaryumuda özel yaptırıcam kuru alanı falan hepsi olucak bide mobilyalı bir takım şeklinde olmasını istiyorum. Yani 2 3 aylık geçici 1 akvaryum istiyorum. sınavlarım başlamadan kaplumbagamı akvaryumuma salayım finallerim geldiginde ilginemeyecegim çünkü.

o zaman bu kap yerine mermer kestirip üst üste koy. kaçış boşluğunu mukavva ile çerçevelersen yükseğe de çıkarabilirsin. kaç tane mermer gider bilmiyorum ama üst üç tane alttakilerden kısa olsun. akvaryum eni 35 sen 32-33 kestir. üst üçlüde basamak olacak şekilde kademeli kısa olsun. mesela alttakilere 32 cm desek bu üçlüde 1. 28; 2. 24; 3. 20 cm olsun yani kuru alan 20 cm eninde olur. 20-20 ölçü kuru alan için uygun. bu basamaklardan hayvan rahat çıkar. bu kabın içine ağırlık yani taş koymak gerekli ki hayvan çıkarken devrilmesin. taş gene uygun düşer. andezit taşıda olur. taş yaptırırsan kenarları tam traşlı olsun. tabana da silis kum bulabilirsen al. kazara elinden kayarsa kuma vurup camı çatlatmasın.

Zaten bu kabi iceri koysakta goruntu kotu olacak, uste kuru alan en iyisidir

mailto:/oQV40Q.jpg

Cem abi mesela boylede 1 rampa yaptım ustune halı kaymaz koyucam. Bu yuksilleri şimdi temsili olarak yerleştirdim. Daha sonra ayarlıycam fotograf çekmek için öylesine yerleştirdim.

hayvanın kafası dahil tam uzunluğundan bir cm aşağısı kaçış boşluğunu verir. bu olacak şekilde yukardan boşluk bırakmalısın. veya dediğim gibi üç kenarından mukavva ile çerçevelersin ve yükseltirsin. rampayı 45 dereceye yakın ama tam 45 derece olmayacak şekilde ayarlarsan ve suya giren kısmı kaplumbağanın yarısı kadar olursa rahat çıkar.

Koydugum fotograftaki gibi uygulamay yapayım mı yani ?

yorum 12'de dediğim taş işini de düşün derim. yanlız taşları öyle yerleştirki yanda kalacak boşluğa hayvan düşerse sıkışıp boğulmasın. 34 cm'de olur. yani taşları rahat koyacak gibi kestir ama hayvan sıkışmasın. kabı yaparsan içine ağırlık yapsın diye ne koyacaksın.

Yaa abi mermer kestirmek oraya maliyetli oalcak ben maliyetten kaçıyorum zaten :'(

akvaryumun üstüne koyalaım ozamansa yaa

1. şekil
mailto:/zRMoXO.jpg

2.şekil
mailto:/ydqZB7.jpg

Plastık kabımın al tabanı 30 cm
mailto:/zRM73R.jpg

Temsili olarak çizdim böyle kesip aşaya doğru egip rampa yapıp halı kaymaz koyabilirim üstünede alt tabandan 10 cm kesilse 20 cmde düz kuru alan kalabilir. Kutununda eni 20 cm yani 20x20 kuru alan olacakmailto:/LPDWAZ.jpg

tabi şekil 1inde degerlendirmesini yapabiliriz

üstteki kayıtlar olmasaymış çok iyi olurmuş. onları farketmemişim. o zaman kabın üst tutamaklı kısmını çerçeve üstüne oturtup iç kısmı akvaryum içinde olurdu.

o camların arasına sıkıştırma olanağın yok değil mi ? sağdaki kayıtın kırık olmasıda iyi olmadı. devrilmesin diye bir taş koymak icap edecek o zaman kayıt bunu taşır mı bilmiyorum. kabın arka kısmına kaplumbağadan ağır bir taş konursa devrilme olmaz. çokta ağır olmasın. taşın ağırlığı arka kayıta binsin. hatta iki köşeye birer tane olabilir.

mailto:/8zld36.jpg
burada siyahla çizdiğim yer kabın yanı oradan açıp (üst kısmını kesme orası kemer olsun. esnemesini önler. sonra diğer şekilde aşağıya eğersin.

burada hesaplayacağın o keseceğin rampa uzunluğu suya değecek kadar uzun mu.

senin keseceğin şekilde şu açıdan avantaj olur. yan kısımdan keseceğin parça akvaryumun yan camına denk gelip sabitler. benim dediğimde rampayı eğmesi biraz uğraştırır.

kabın yukseklı 13 cm 45 derece bıle versem rampayı suyu fullemek gibi bişey yapıcam :S
ve ailem bu duruma hiç iyi bakmayacak
mailto:/ZN3yno.jpg
alltan 4 cm alsak olurmu
mailto:/ZN3yRk.jpg
ve aynı zamanda ortada degılde kenardan alırsak sag tarafında alanda olur
mailto:/A2zlvr.jpg

Geri