Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alanım çatladı - Yeni bir öneri

aliyildirim

Gümüş 1 Üye
Merhabalar

Burada bi arkadaştan Turtle Bank almıştım, yaklaşık 3-4 aydır rahat kullanıyordum ancak dün çatladığını gördüm. Alt kısımdan çatlamış ve içi su almış haliyle çok ağır oldu ve dibe doğru batmaya başladı. Vantuzlar da tutmaz oldu, mıknatıslar zaten neredeyse hiç bir işe yaramıyor.

Yemler filtrenin verdiği dalgayla turtle bankın dibine doğru sürükleniyor, bizim canavarlar da oradan alıyorlar yemi herhalde orası üzerinden ısıra ısıra çatlattılar dicem ama çokta çatlatacak kadar büyük değillerdir diye düşünüyorum.

Herneyse, aynı ürünü tekrar alırsam aynı şey başıma gelecek belli ki. Bu yüzden başka bir öneri bekliyorum. İnternetteki ürünleri inceledim ancak hepsi 10 15 cm yükseklikte sığ sular için tasarlanmış. Bu CD kabından yapma olayı da sıcak gelmiyor bana açıkçası biraz dekoratif olsun istiyorum. Başka bir ürün öneriniz var mı?

İki tane 7 - 6 cm kabuk boyarındaki kaplumbağamın rahatça sığabilecekleri kuru alan..

Cvp: Kuru alanım çatladı - Yeni bir öneri

Akvaryum eni boyutun neydi Ali ? Uygunsa Turtle topper hazır kuru alanlar içerisinde en iyi ve kullanışlısıdır.

Seninki şu açık sarı taklit olandan mıydı Ali? Hatta çıkmakta zorlanıyorlar mıydı?

Eğer akvaryum boyutların uygunsa Emin in önerisi çok iyi olur.

Sanırım oydu Emre abi, paketteki fotoğraf ile paketin içinden çıkan şey aynı değil. Aynen kaplumbağalar çok zorlanıyor çıkmak için 5 10 dk uğraşıyorlar. Çok su koyayım diyorum rhaat çıksınlar diye sonra da batıyor.

Akvaryumun genel görünümünü çizdim, benim ön tarafım bu şekilde bombeli. Bahsettiğiniz üründe o konuda sorun olabilir diye düşünüyorum.

mailto:/images/2014/01/28/aXkZ.jpg

mailto:/images/2014/01/28/f7u6L.jpg

mailto:/images/2014/01/28/Q5FXn.jpg

Bombeli bir akvaryumda kullananda vardı diye hatırlıyorum Ali. Sen bilirsin yinede. mailto:/forum/Konu-hazir-kuru-alanlarin-tanitimi-resim-video.html

Taklit ürünlerde bu olabiliyor. Eğer istersen orjinalini http://www.atakanpetshop.com/ da bulabilirsin. Her boyu vardı diye hatırlıyorum.

Ali bombeli akvaryumlarda üstten kuru alan koymak imkansıza yakın. Benim bir akvaryumumun önüde bombeli hatta iki bombe var. Ben içten kayalık kuru alan yaptım ama biliyorsun bu su hacmini tam kapasite kullanmakta engel teşkil ediyor. Hatta paludaryum modeli olduğu için yandaki camda çok kısa. Bu sebeple uzun vade kullanamayacağım. Ancak seninki bir alternatif bir çözüm yapmak için uygun. Akvaryumun yanında yerin varsa akvaryum yüksekliği ve yan camın ölçüsü kadar kadar bir dolap yapıp üzerine camcıya bir tarafı açık cam akvaryum yaptır. Açık tarafı akvaryum yönüne gelsin ve oraya rampa koy. Kaçışı engellemek için ya rampaya yanlardan cam engel yap, yada arka taraf duvara denk geliyorsa rampayı geniş yapmayıp arkaya doğru yap. Kuru alan girişi haricinde kalan bölümüde atlamaması için camla kapat. Yani benim aşağıdaki linkte üste yapılan kuru alanlar gibi ama seninki akvaryum dışından olacak şekilde. Ancak seninkine rampanın sabitlenmesi için alt destekler konulamayacak. Çünkü kuru alanın altına uzanan çıtalar koyamazsın. Bu sebeple üstten benim ilk kuru alanım gibi çam çıtalarla tutturman kafi. Senin kuru alan çok büyük olamayacağı ve rampada ağırlık fazla olmayacağı için rahatça yeterli olur.
mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

O taklit turtle bank olduğuna göre ürünün dayanıksız olması normal.

Emre abi dediklerini düşüneceğim ama bir şey daha sorayım bu batmayan turtle loglar nasıl olur? Eğer olur derseniz getirtme imkanım var

Görsel olarak güzel ama ne kadar kullanışlı bilemem. Su içi dinlenme bölümünü gece uyurken kısmen kullanabilir. Sanırım içindeki tavan bölümü su içerisinde kalıyor. Yani kafayı uzatsa arada hava olmayacağı için nefes alamaz, gene dışarı yüzüp yüzeyden alması gerekecek. Birde bunu sabitlemezsen lamba ayarlaması imkansız. Burada olsa al derimde dışarıdan getirmeye değer mi bilemedim. Birde hangi boyda hayvan altındaki boşluğa girebiliyor bakmalı. Sendeki girip sıkışmasın yani.

turtle log'u yüzeyde dursa dahi sabitlemesi ve büyük hayvanlar için kullanmak zordur. alt taban düz olmadığı için sürekli kaykılacaktır. cam üstü kuru alan yaparsan taban eni en az bombe genişliği + 1 cm olmalı. bu durumda arka tarafın bir kısmı boşlukta olacak.

turtle bank'ı silicon ile yapıştırırsan bir süre daha kullanabilirsin. sabitleme konusunda orjinal exo terrada sıkıntılı. ben köşelerinden ısıtıcı vantuzlarıyla sabitlemiştim.

Evde akvaryumu koyacak çok yer yok, salonda durmak zorunda hem sessiz sakin olduğu için kaplumbağalar da rahat eder. Ancak sorun şu ki, annem akvaryum üzerini kaplayacak şeyler istemiyor onla biraz anlaşamıyoruz bu konuda bende akvaryum içi alternatifler arıyorum :)

Akvaryum içi alternatifler sudan kısacaktır. Kaçmaması için suyu düşürmen gerekir. Yada dediğim sistemi ayaklar üzerinde yapıp akvaryuma oturtacaksın. Örneğin akvaryumun 40 cm yükseklikte ve su seviyesini 35 cm yaptın diyelim. Kuru alan yan duvarları 25 cm olsa kuru alanın eni 30 cm olsa sana iki tane 60x30 ebatında cam gerekir. Arka camı sadece kuru alanı kapatacak şekilde yapsan yeter. Yani akvaryum enin dar yerde yanda 30 cm diyelim. Birazda pay bıraksan 28 cm yapsan kuru alan genişliğini 25x28 cam kestirip kuru alan zemininden yukarı uzanacak şekilde yaparsın. Kuru alan zeminin bir kenarı 28 cm olacağına ve 30 cm ayaklar yaptığımıza göre 28x30 olacak ve ayakların yukarıdan 25 cm altına monte edilecek. Rampayı da 20 cm genişlikte yapacaksan sana 20x20 gibi bir cam gerekir. Alttanda açılı desteklerle bunu kuru alan tabanına monte edersin.

Camdan ayakları alttan bir cam ile yapıştırırsan esnemeyi önlersin ve kazalar olmaz.

Geri