Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lav Taşı

Bordois

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar kaplumbağama kuru alan yapmak için lav taşı seti aldım. Taşları üst üste koyarak yapmayı düşünüyorum. Elime bugün geçti. Kayaları tuzlu kaynar suda bir kovada beklettim. Su hemen kahverengi oldu. 1-2 saat sonra suyu döktüm, içinde epey kahve toz vardı. Kovayı ve taşları duruladım. Fakat taşları durularken hala kave su akıyordu. Şimdi tekrar taşları kovaya koyup içini suyla doldurdum. Ne kadar yaparsam yapayım hep böyle mi olacak yoksa başka bir yöntemi mi var?

Cvp: Lav Taşı

lav taşından kaynaklanan bir özellik olabilirmi diye düşünüyorumda? özeil birşeyimi var acaba. bir bilgim yok çünkü. eğer öyle birşey yoksa mutlaka düzelecektir su rengi. kavvelikte giderek azalma oldu mu yoksa sabit miydi ?

2. kere kovaya yeni koydum, yine 1-2 saat sonra bakacağım su yine öyle oldu mu diye. Epey azalmış olması lazım fakat kaya sürtünmeyle ufak ufak parçalanabiliyor. "Lav taşı kumu" diye bir şey de ayrıca satıyorlar. Acaba taban malzemesi olarak da kullanıyor mu?

taban malzemesi olarak silis kumu öneriyorlar. ancak lav taşı hakkında bir bilgi veremeyeceğim ne yazikki :S parçalanabiliyorsa suyu zamanla dahada kirletecektir bence

Bitki akvaryumlarında kullanııyor lav taşı kırıkları.
Lav taşı çok gözenekli olduğu için toz, çamur vs çok barındırıyor. Bu sebeple defalarca yıkamak gerekebilir. Banyo duşu ile biraz basınçlı sıcak su göndererek yıkayın önce.

gozenekli olması içerside pislikleri toplayacagından dolayı zararlı olmaz mı ?

Umarım boşuna almamışımdır? :( Salınım da yapmadığını ve akvaryumda kullanıldığını öğrenince uygundur diye düşündüm. Ben de toz kalmayana kadar yıkamayı düşünüyorum ama umarım olur.

Balık akvaryumlarında kullanılan bir üründür. Taşları bol su ile ve daha sık yıkayın. Birçok kez tekrarlayın, ta ki salınım yapmayı bırakana kadar. Yıkama esnasında bol bol fırçalayın. Eğer hala salınım yapmaya devam ediyorsa ki tahmin etmiyorum ama böyle devam ederse iade etmeniz gerekebilir.

salınım yapması değilde ben içine pislik toplamasından şüpheleniyorum

Salınım yapmaz diyordu zaten sitede. Özellikle onun için aldım. Ama bence de pislik toplanabilir. Olmadı belli aralıklarla sudan çıkarıp fırça ve suyla temizlerim. Ama bu kahverengi toz beni endişelendirdi.

Haklısın Süleyman, gözenekli yapısı pislikleri biriktirebilir. Buna dikkat etmek gerek.

bencede pislik biriktirip su değerlerini bozacaktır

eğer taş kullanmak istiyorsan. bir dere kenarından taş toplayıp bunları aynı sekılde kımyasal kullanmadan tuzlu su ıle dezenfekte edip koyabilirsin. ben bu sekılde bi akvaryum duzenledım. konularıma bakarsan akvaryum resımlerı bulunmakta zaten

geri götürüp iade etmen. veya uygun taşlarla değiştirme imkanın varmı?

Hiç zannetmiyorum, Aydın'dan kargoyla geldi ve sadece lav taşıyla ilgili şeyler satıyorlar. :(

Bu taş daha sık temizlenmeli. İlk temizlemede de uzun bir süreç gerekebilir. Ben kayalardan kuru alanımda falez taşlardan kullanıyorum.

anladım. üzgünüm ama elden gelen birşey yok. istersen bi dene ama zararlı olacagını dusunuyorum

AEK' Alıntı:
Bu taş daha sık temizlenmeli. İlk temizlemede de uzun bir süreç gerekebilir. Ben kayalardan kuru alanımda falez taşlardan kullanıyorum.

Yani yine de kullanılabilir mi bu taşlar? Zarar veriyorsa hiç koymayayım. :/

Geri