Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lav Taşı

Cvp: Lav Taşı

direk zarar vermez ama temizlemesi zor oldugundan dolayı içinde pislik birikmesi muhtemel. bu zarar verecektir. çok iyi temizlerim diyorsan sen bilirsin yasemin abla :)

Ben de bilemedim ne yapacağımı :( Az önce adamı arayıp sordum. Önce ellerinde sadece lav taşı mı var diye sordum, size ne lazımdı dedi, durumu anlattım, tam tersine lav taşı özel bir taştır diye uzun uzun anlattı hem oksijenli hem oksijensiz ortam ve iki tür bakteriyle ilgili bir şeyler söyledi de şimdi anlattıklarını yanlış aktarmış olmayayım tam aklımda kalmadı. Memnun kalacaksınızdır yine de bir sorun olursa tekrar arayın dedi. Sizce ne yapmalıyım?

bende sizi yanlıs yonlendirmek istemem. bir hafta kadar deneyin isterseniz 1 taşı.

Dış filtrelerde substrat olarak kullanılıyor. Bende kav kırıkları var. Bu taş yapısı itibariyle bakteri kolonileri için idealdir. Su içinde bu faydası olur tabi. Tek başına bir taş sorun olmaz ama miktar çok olunca farklı bir durum oluşabilir. Aralarında da kir tutma durumu diğer taşlara göre daha çok olur.

Yasemin gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Ben yıllardır lav taşlarını kullanıyorum ve şu anda dahi üç lav taşı var akvaryumda. Öyle çok pislik de tutmaz, bugüne kadar bir kere dahi yıkamadım bu kayaları. Su değerlerine bir zararı yoktur, aksine Emre'nin de söylediği gibi dış filtrede de küçük parçalar halinde kullanılır. Lav taşları ayrıca kabuk değişiminde de çok yararlıdır, gözenekli ve sert olduğundan dolayı bol bol sırtlarını kaşırlar bu kayalara. Sadece su değerlerini yanılmıyorsam az da olsa sertleştiriyordu ki kaplumbağa akvaryumunda suyun çok az sertleşmesinin hiçbir etkisi yoktur.

İçim rahatladı :) Yalnız bir sorum olacak. İlk başta da bahsettiğim gibi önce bir kova suda 1-2 saat bekletip, sonra durulayıp, sonra yine kovada 2 saat beklettim. Sonra kovadan çıkartıp duş başlığıyla yani basınçlı suyla 3-4 kere çevirerek ve yaklaştırıp uzaklaştırıp güzelce yıkadım. 3-4 kere yıkadım çünkü her defasında hala kahverengi su çıkıyordu. Biraz dinlenip tekrar basınçlı suyla yıkayacağım sanırım. Bunun geçmesi için bir yöntem var mı? Siz en başta kayayı koymadan önce ne yaptınız?

Şu anki yaşam alanı bu şekilde. Filitreyi mecburen oraya koydum çünkü geçici olarak yaptığım kuru alanın kayası sürükleniyor. Bir de suyu mecburen azalttım çünkü o kaya yüzer vaziyette olduğu için su yükselince fazla dik duruyor ve hayvan tırmanamıyor. Bu geçici halidir:

mailto:/a/img833/6789/photonis09225047.jpg

Amacım bir an önce daha iyi bir kuru alan sağlamak olduğu için kayaları cumartesi gecesi sipariş ettim. Ama araya pazar girdiği için ancak pazartesi kargoya verilip bugün elime geçti. Yukarıda anlattığım gibi defalarca yıkadım ama sanırım hala yıkayınca kahve toz çıkacaktır.

mailto:/a/img4/6001/photonis09225242.jpg

bu sünger taşı formundadır. zorlamaya gelmez sürekli parçalanır. bu açıdan sürekli yıkamana gerek yok. temiz olduğuna inandıysan tamam. doğanın dediği gibi hayvanlar kaşınırken traşlama yapacakları için gene tozlanma olur. ve emrenin dediği gibi dış filtrede substrat niyetine suyun dengesini sağlayan bakterilerin üremesinde gerekli ortamı sağlıyor. aynı şekilde su içinde de bunu sağlar diye düşünüyorum. yani barındırdığı bakteriler sayesinde amonyak, nitrit, nitrat döngüsünü döndürür. bakteri kolonizasyonu için o kire de ihtiyaç var, ben akvaryumda kullanmadığım için kir derecesinde doğa tecrübeli. bende düşünmüyor değilim hani. o da akvaryumda büyük bir taş olmasını istediğimden dolayı. yoksa dış filtremde substrat var.

Ben zamanında tek bir tane alayım diye çok düşündüm ama çok keskin bir taş yapısı olduğu için korkuyorum. Acaba ani çarpmalarda yaralanma olur mu.

Evet yapısı epey sert, o kadar yıkadıktan sonra ellerim kupkuru ve nasır taşıyla keselemiş gibi oldu. Sanırım haklısınız sürekli bir ufak parça kopuyor elime alınca. En iyisi olduğu gibi koyayım suya.

emre o dediğinde doğruluk payı var bazen bir panik durumu yaşıyorlar. o zaman nereye gittiklerine bakmadan sağa sola çarpıyorlar. benimkiler camlara az kafa atmadı.

bir de büyük olan bazen royalden büyük parça verdiğimde yemi parçalamak için cama vuruyor.

Seninkilerde zaten az vahşi değiller. Balığı vura vura böldüklerine göre. Bence insan görmemelerinin büyük payı var. Hem bu konularda hem kuru alandan kaçma konularında bizimkiler tam doğadaki gibiler.

Erken cevap verecektim ancak vakit olmadi. Yasemin kayalarin bir tanesini filtrenin onune koyarsan asiri su akisini kesebilir. Taslardan en kucuk olani da isinacagi ana kayanin yakinina koy, merdiven gorevi gorsun

AEK' Alıntı:
Seninkilerde zaten az vahşi değiller. Balığı vura vura böldüklerine göre. Bence insan görmemelerinin büyük payı var. Hem bu konularda hem kuru alandan kaçma konularında bizimkiler tam doğadaki gibiler.

başka yem verdiğimde sorun olmuyor ama kuru balığı ağızlarına aldılar mı kendilerinden bir geçişi var ki koca akvaryumda tur atıyorlar. sonra da bir bitkinin arkasına gizleniyorlar ki diğeri görmesin. halbuki akıllıların her ikisinde de balık var. o açıdan canlı balık olsa balık ağzını ikinci açışta kaplumbağanın midesinde bulur kendini. normalde baksan ne kadar sakin hayvanlar dersin.

Oscarları aldığımda bu balık konusunu direk kavradım zaten. Kaplumbağalarım enerjiktir ama ilk defa bu kadar süratli hareket ettiklerini gördüm. Allah' tan sağ salim çözdüm olayı.

Birde bu royalin yavru balıklarından verdiğimde ikişer üçer doldurmuyorlarmı ağızlarına, diyorum boğulacaksınız yavaş yiyin.

bir ara spor yapsınlar diye olta balıkçılığında kullanılan silicon balıklardan bir şeyin ucuna takıp akvaryumda sağa sola oynatayım peşinden koşturup enerji atsınlar dedim. iş düşüncede kaldı. bu seferde bir kaparlarsa ağızlarından al alabilirsen.

senın plastık kapda takılı o lambayı nerden aldın ben o lambayı nette arıyorum bulamadım hem esnek hem de tokası sayesınde cama takılıyor ben arıyorum ama bulamadım.

mailto:/Masa-Lambalari--Abajurlar,LA_196-2.html mustafa aradığın lambalar burada var. vito mandallılar yalnız max kaç watt bilmiyorum. 40 w olduğu kesinde 60 w olabilir mi onu sormak lazım.

http://www.konstantatvis.lv/eng/catalogue/117/2031.html

Ürün modelinden araştırdım. Yukarıdaki firmada 60 w max diye belirtilmiş. Ancak Cem' in bahsettiği yerden alıp genede sormakta fayda var.

Geri