Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lilly ve Johnnie'den Selamlar

Kapluştron

SKF Delisi
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır foruma giremiyorum umarım iyisinizdir. Lilly (sanırım artık Lilly değil :) ) ve Johnnie'nin sizlere selamı var :)
Uzun zamandır giremediğim için durumları hakkında bir bilgi almak istedim Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkürler.

Lilly 9 cm sanırım 1 yaşına girdi 9 aydır benimle birlikte

mailto:/a/img811/2714/mlvi.jpg
mailto:/a/img829/9899/oo5x.jpg
mailto:/a/img203/1347/dnq7.jpg

Johnnie 8.2 cm oda 1 yaşına girdi 10 aydır benimle

mailto:/a/img198/2383/yblx.jpg
mailto:/a/img822/2369/msa7.jpg
mailto:/a/img191/5255/oxt6.jpg
mailto:/a/img33/1623/8jt5.jpg
mailto:/a/img560/1319/kd0h.jpg

Bu da akvaryum temizliğinden sonra Lilly nin güneşlenme stili :)

mailto:/a/img163/1688/9532.jpg
mailto:/a/img208/3633/9mo6.jpg

Cvp: Lilly ve Johnnie'den Selamlar

Sağlıkları yerinde gibi ama kuru alanı biraz daha büyütürseniz iyi olur :)

Johnnie ve Lilly nin kabuğun da kireçlenme mi mevcut?
Bir de güneşlenirken attığınız fotoğraf da bana kaçabilmeleri an meselesi gibi geldi.Onun haricinde her şey normal.Fotoğraflar güzel.Uzun ömürler dilerim.

Yorumlar için teşekkürler bende onu soracaktım kireçlenme sanırım :)

Duygu ne zamandır yoktun Duygu, hoşgeldin tekrar. Hayvanlar genel olarak iyi gibi. Sağlıklı büyümeye devam etsinler :)

İlk resimdeki erkek olan güneşlenirken arka tarafını armapada durup sudan çıkarmıyor mu yada kuru alan çıkaracak kadar geniş değil mi? Hayvanın alt ve üst kabuk renk geçişleri bana bunu düşündürüyor.

Hafif kireçlenme var ama çok değil.

hoş geldin duygu sende meryem gibi bir gittin pir gittin. kabuktakiler kireç. hayvanlar dar kuru alanda manevra yapamadığı için tek taraflı kireç oluşmasına maruz kalmışlar. kuru alanı en kısa sürede en az iki katına çıkarmalısın. sürekli aynı noktadan ısıyı alan kabuklar daha doğrusu plakalar gevşeyerek altına su alıp kuruyunca kireçlenme yapmış. devit sürerek bu plakaları atmalarını hızlandırabilirsin. birincinin erkek olduğu belirgin. ikinciyi biraz daha bekle.

Duygu hoşgeldin , görüşmeyeli Lilly e neler olmuş öyle :D Kankalardan biri erkek çıktı demek bakalım bizdeki ne karar verecek :) herkes söylemiş zaten kuru alanı büyütmen lazım, benimkiler yana yana sığamadıkları gün kavga etmişlerdi bende mecburen kuru alanı büyütmüştaüm, seninkiler ne kadar sabırlı öyle :)
Masallah saglıklı ömürler, birde dişi haberi bekliyoruz :D

Kuru alani buyutmekte lazim tabi de bu kuru alandan kacmiyorlar mi zaten ya ?
Hosgeldiniz bu arada :)

Hayır kaçmıyorlar çünkü akvaryum kenarında tırnaklarını takacak yer yok o yüzden tırmanamıyor surekli takip ediyorum :) evet cem abi emre abi finaller tatil falan derken giremedim . Kuru alana ikisi birden güneşlenmek için çıkmıyorlar :) birbirlerini kullanarak kabuklarını kaşıyorlar tek çıktıklarında da rahatça dönebiliyorlar bir sıkıntı olmuyor ama genişleteceğim aklımda :) Lilly erkek değilmi tahminim doğru cem abi yanıldın demekki :) neslihan sorma çok şeyler değişmiş :) :) seninkilerin durumu nasl?

Bu arada sormak istediğim birşey daha var son akvaryum temizliğinde yani dün :) ikisini ayrı bir kaba aldım akvaryumu temizleyip onları geri almaya gittiğimde suyun içinde beyaz sümüğümsü birşey gördüm o nedir acaba?

Hoşbulduk bu arada .:) birde şuanda Lilly yani erkek çıkan kumu kazıyor bunu neden yapıyor

Deri değiştiriyor ve kollarındaki deriyi sürtmek istiyor olabilir Duygu. Birde daha önce bulduğu bir kaç yem olduysa o bölgeye takılmış olabilir.

Sudaki oluşum kenar köşe bir yerdeki kir birikintisine bağlı bakteriyel bir durum olabilir. Kök varsa ve yeni alındıysa buna bağlı bir salınım olabilir.

Benim kuru alan konusuna değinmemin sebebi ilk kaplumbağanın alt ve üst kabuğu simetrik olarak renk farklılığına sahip olduğu için. Doğuştan böyle bir durum var mıydı Duygu?

Hosgeldin duygucugum ve kapluslari :)

Sende benim gibi bir gitmissin epey bir gelmemissin bende yaklasik 3 ay sonra geldim ne yapalim isler gücler cocuklar fln zaman pek olmadi
Cok sekerler masallah büyümüsler benimkilere Yetismisler :) allah saglikli ömür nasib etsin insallah

Benimkilerde iyi Duygu teşekkürler, seninkilerle aynı gidiyorlar işte tek fark 3 tane oldular :) bir arkadaş daha geldi onlara ama şimdilik canlı yem sanıyorlar :)

Hadi ya kanki yaptılar yani :) snde hoşgeldin meryem abla . Abi daha önce hiç böyle bişey dememiştin bana demekki yoktu bir de bn 15 gün köye gittim babam baktı kapluşlara bn haftada bir yıkıyorum akvaryumu biraz uzun sürdü yıkamadm onun etkisi olabilirmi?

Ben o net izi görünce daha önceki bir kaplumbağa geldi aklıma. Hayvan sığ suda kabuğu dışarda kalacak şekilde duruyordu. Buna benzer bir iz olmuştu. Ama sorun olmadan sanırım normal sisteme geçmişti.

Görüntü özellikle arkada olunca o tarafta iyi güneşlenme olamamış gibi geldi. Hani hayvan sen yokken tedirgin olup kuru alana tam çıkmadan rampa tarafında arkası sudan çıkmadan durduysa yada kuru alan esneyip aşağıda suya batık kaldıysa gibi bir sebepten tam güneşlenememiş olabilir. Endişe etme sorun olacak gibi bir görüntü yok. Ama bahsettiğim sebepleri değerlendirmen için sana işaret olmuş bence. Önceki resimlere bak bence. Böyle bir durum daha önce yoksa ki olsa hatılardık, hatta sen de zaten bilirdin bunu değerlendirip güneşlenme durumlarını kontrol et. Belki diğeri ile sığanayıp rampada kalıyordur. Büyüdükçe her şey karakterler dahi değişir.

Bu arada alttaki eski plakalardan hiç çıkarmaya çalıştın mı? Ucu kalkan falan olmuşsa gibi. Yada dökmeye çalışıyor. Belki kabuğa devit uygulaması yapmak iyi olur.

o beyazlığa tahminimce iki şey sebep olur. birincisi ileri safha akciğer enfeksiyonunda akciğerinden mukoza çıkması veya sperm salgısıdır. cinsel gelişim sürecinde hayvan kendini keşfediyordur. kumu karıştırırken kuyruğunun ucunu eğip kuma sürtme hareketide yapıyorsa bu cinselliğini içgüdüsel olarak keşfetme çabasıdır. katı dışkı yapması da bu salgıyı tetikler. o kapta dışkı vardıysa bu beyazlığı açıklar. kuyruk hareketi yoksa kumda yaptıkları emrenin dediği gibidir.

Erkek olanın hiç öyle tedirginlik gibi bir sorunu yok abi baksana akvaryumun kenarnda güneşleniyor neredeyse içine girdim fotoğraf çekmeye istifini hiç bozmadı :) yanı eğer isterse gerekirse diğerini johnnie yi suya atar yinede çıkar keyif adamı :) hiç elimle alt kabuğunu zorlamadm abi Lillyden bahsediyorsunuz değilmi siz dokunmayn dediğiniz için hiç dokunmuyorum sadece devit sürüyorum ya da fırçalıyorum o zamanlar atıyor bazen kabuğu . Kumu eşelerlek hiç kurğuna bakmadım abi ama o sıvı geldiğinden beri iki gündür eşeliyor kumu, birde akciğer enfeksiyonu olduğunu düşünmüyorum gayet hareketli ve canavar gibi :)

akciğer enfeksiyonu olmadığı belli zaten. onu beyazlık belirtisinin nedenlerinden biri olarak sıraladım.

Evet üstteki hayvan. Zaten endişe edecek bir durum yok. Bana sorarsan 10 gün kabuğa devit uygulaması yap. Hem alt hem üst kabuğa.

Tamam abilerim ikinizede çok teşekkür ederim siz olmasanız kapluşlarım bu kadar sağlıklı olamazdı bu kadar işinizin gücünüzün arasında bize ilgi gösterdiğiniz için bende kapluşlarımda size minnettar :)

Her zaman destek veririz Duygu. Sağlıklı olsunlar da :)

Geri