Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mango kökü sorunu

banyoterligi

Bordo Bereli
Kaplumbağalarım kaşınsın diye mango kökü orta boy aldım. Köprü şeklinde yani ters V şeklinde kısmını tabanına koydum suyun. Aslında bir kısmı dümdüz o şekilde konulmasını istemişler bellkli. Herneyse bilerek ters V şeklinde koydum rahat kaşınsın diye. Bizlmki kaşınırken kökün altına girdi ve hareket ettırdı ama cıkamadı. Kökü ters cevırdım hemen. Bu seferde bana göre kaşıncak yüzeyi yok. Yani kaplumbaga tabana oturupta ileri geri kaşıncagı alan yok. Yuzerken de kaşınamıyorlar. Ne yapmam gerek

Cvp: Mango kökü sorunu

Kökü tekrar ters çevirip hafif yan yatırma şansın varmı Mert? Benimkiler kök yerine baş aşağı bitkilere dalıp dakkarı ilede kaşıyorlar. Kökü her zaman kullanmayı tercih etmiyorlar. Biraz kaplumbağadan kağlumbağaya değişen bir durum.

ben küçük mango almıştım yer tutmasın diye ama aslında sen söyleyince kaplumbağanın rahat kullanması için küçük olması avantajmış. diğer 2 numara bugün baktım iç filtrenin altındaki kumu oymuş. girmiş altında kaşınıyor. o daha mangoyu kullanmayı öğrenemedi.
mert şöyle yapabilirsin ters V şeklinde bir köşeye sabitle tepesi cam köşesinde olacak şekilde koy, iki ayak kısmına taşlarla ağırlık yap, hem oynatmasın hemde altına girip rahat kaşınsın. bunu yaparken bekledin mi çıkabilecek gibi duruyormuydu. benim 1 numara da girdi altına ilk, boğulacak dedim, bekledi biraz sonra havaya kaldırıp kenarındaki boşluğa gelip kaşınmaya başlamıştı.

V şeklinde koydum bu sefer. Altına girip kaşınıyor yerini falan değiktiriyor bizimkisi sevdi. Hatta sahiplendi baya. Hiç bitkilere pas vermiyor kök iyi oldu. şimdi lav kayası veya gnays kaya almayı dusunuyorum hem dekor hem kaşınması içln ayrıyetten. Olurmu sızce?

Ben çok sivri ve keskin kenarı olan taş ve kayalardan kaçınma taraftarıyım Mert. Bu hayvanlar ani ürkmelerde arkasına bakmadan ok gibi fırlıyor. Sert bir çarpmada bu tarz bir kaya yaralanma sebebi olabilir. Dekoratif olarak tamburlanmış yada keskin kenarı olmayanları tercih et derim.

Kök konusuna çok sevindim :) Görsel olarakta eğlenceli bir durum.

banyoterligi' Alıntı:
V şeklinde koydum bu sefer. Altına girip kaşınıyor yerini falan değiktiriyor bizimkisi sevdi. Hatta sahiplendi baya. Hiç bitkilere pas vermiyor kök iyi oldu. şimdi lav kayası veya gnays kaya almayı dusunuyorum hem dekor hem kaşınması içln ayrıyetten. Olurmu sızce?

fotoğraf atma şansın var mı mert bende büyük 50-60 cm bir mango kökü almaya karar verdim ama şekil konusunda karar veremedim

Aslında o da doğru Emre abi ama tamburlanmış taşlar sadece bize görsel fayda saglar kaplumbagalara fayda saglamaz sanırım. şimdi büyük bi tane mango alıp mağara tarzı bişey yapmak istiyorum :)

Gnays kaya ağac kutugu gıbı oluyor onun bi sıkıntısı olmazda lav kayası olabilir sanırım. Peki delikli kaya kullanmıyım mı?

Şekilleri konusunda yati falan var daha dal gibi. Onları alma samet. Yarın foto çekip koyarım

samet52' Alıntı:
banyoterligi' Alıntı:

fotoğraf atma şansın var mı mert bende büyük 50-60 cm bir mango kökü almaya karar verdim ama şekil konusunda karar veremedim

Akvaryum ile orantılı bir boy tavsiye ederim. Aşırı büyük olursa hem sudaki hareket alanı azalır hemde suya salınımı fazla olur.

banyoterligi' Alıntı:
Aslında o da doğru Emre abi ama tamburlanmış taşlar sadece bize görsel fayda saglar kaplumbagalara fayda saglamaz sanırım. şimdi büyük bi tane mango alıp mağara tarzı bişey yapmak istiyorum :)

Gnays kaya ağac kutugu gıbı oluyor onun bi sıkıntısı olmazda lav kayası olabilir sanırım. Peki delikli kaya kullanmıyım mı?

Şekilleri konusunda yati falan var daha dal gibi. Onları alma samet. Yarın foto çekip koyarım

Ben kayaları dekor ve saklanmaları için kullanıyorum. Ne kadar tamburlanmışta olsa pütürlü yapıları var. Tutunduklarında tırnakları için faydalı olur.
Ben delikli kayalarıda beğenmiyorum. Mazallah sıkışır falan.

taban 100 e 40 ben de mango yu 50-60 cm arası boylarda düşünüyorum

http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.sosyalbilgi.com/wp-content/uploads/2012/09/volkan.jpg&imgrefurl=http://www.sosyalbilgi.com/volkan-bombasi.html&h=435&w=650&sz=101&tbnid=STX9o0rv6BwXZM:&tbnh=90&tbnw=134&zoom=1&usg=__z_Oh0nr3f-1FozNqnpyVI5OsEho=&docid=hOw1yXClx64HLM&sa=X&ei=feYMUffTLsrHsgbXvoHIAw&ved=0CEAQ9QEwBA&dur=1025

Lav taşı da tutunma ve tırnakları için uygundur, aklınızda olsun.

Kıyıları köşeleri sivri mi? Yaralanmaya yol açar mı?

Balıklara nadiren de olsa zarar verebilir ancak bebekliklerinden beri benimkilerin bir sıkıntısı olmadı. Sivri değil ancak tırtıklı bir yapısı var.

mert yumuşak dokusu vay eğe ile düzeltilir ama bir de şu var çok gözenekli olduğu için tam bir bakteri yuvası olmaya aday. benim çekincemde o.

Cem abi delikli olması bence bi avantaj hani yararlı bakteri oluşumu açısından vs, falez kayalar gnayslar vs de var ama bakalım. Filtrelerdeki seramik gibi

Geri