Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mercan Kumu Uygun Mudur?

kimbubye

Bronz 1 Üye
Merhaba,

Gecen gün akvaryum için gerekli malzemeleri aldım ve ayıptır söylemesi kum konusunda bir güzel kandırıldım. Satıcıya 0 numara silis kum istediğimi belirtmeme rağmen türlü kelime oyunları sonunda beni silis kum olduğuna inanıp ve satın aldım.

Daha sonrasında yaptığım ufak bir araştırma sonucunda aldığım kumun "Gravel Mercan Kumu" olduğunu öğrendim.

Her ne kadar çok para vermemiş olsam da, merak ediyorum ben bu kumu akvaryumumda kullansam her hangi bir olumsuz etkisi olur mu ? ve silis kumdan farkı nedir ?

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Buyrun buda kum :

mailto:/nfod1e.jpg

Cvp: Mercan Kumu Uygun Mudur?

Koyulabilecek taban malzemelerinde mercan kirigini gormustum ama baska birseydir demistim.

Kendi sorularimdan birine cevap veriyorum :) evet kullanabilirim :D

Ama hala diger soru var tahminimce 0,5-2mm bu kum, bulabildigim en incesiydi. Bu kumun silis kumdan farki nedir? ve silis kuma oranla avantaj/dezavantaji nelerdir?

Bitki gelişimi için daha elverişli olabilir. Kaplumbağalar için boyutu aynı ise artısı yada eksisi yoktur diye düşünüyorum. tabi gene iyice yıkanmalı. Kum yiyen kaplumbağalar için iri tanelilerde silis daha iyidir. Çünkü mercan kırıkları keskin kenarlara sahip olabilir. Bahsettiğim gibi kum zaten ince yani ufak taneli ise sorun yok.

Biraz araştırdığımda şöyle bir sonuca vardım. Mercan kumu suyun sertliğini arttırıyormuş (ph:8 civarına çıktığını belirtenler vardı ama hangi tip su koyduğunu bilmiyorum) ve ph'ı sabit tutmada önemli görev oynuyormuş.

Kaplumbağaların yaşaması için en optimal ph değeri 7 (nötr) diye biliyorum. Genelde bizim içme suları ile akvaryumu dolduruyoruz. (ki bu suların genelinin ph'ı 7 ve üzeridir)

Şunu soracağım, sizde büyük akvaryuma sahipsiniz suyunuzun ph değerini düzenleyici maddelerle 7 civarında mı tutuyorsunuz? Çünkü diyelim benim suyumun ph'ı 8 oldu onu 7 seviyesine indirmem çocuklarım için daha iyi olur dimi ?

Çok soru soruyorum farkındayım :)

Çok değil, bence doğru sorular soruyorsunuz. Güzel bir noktayı araştırmışsınız. Açıkçası bu kumu kullanmadığım için değeri ne kadar yükselteceğini bilemiyorum. Bence bu sebepten dolayı almamanız daha iyi. Musluk suyu konusunda doğru tespit yapmışsınız. İkisi birleşince ph olması gerekenin üzerinde olacaktır. Açıkçası katkı kullanmakta çok zorda kalınca uygulanabilir.

ben su dinlendirecek durumum olmadığı için ilk kurulumda düzenleyici kullandım. Ama dinlenmişte olsa musluk suyu ile eksildikçe tamamlıyorum. Akvaryumların suyu kullandığım mango kökleri sayesinde gayet ph dengesine sahip.

Yanlış hatırlamıyorsam 20 kiloluk kum vardı o akvaryumda. Benimki küçük olduğundan 5 kiloluk paketin ne kadarını kullanırım oda bi soru işareti. Kararsız kaldım çünkü silis kumun suyun ph'ı ile ilgili bir işlevi olmadığını biliyorum, mercan kumunsa suyun ph'ını sabitlediğini biliyorum. Tek eksisi suyun sertliğini arttırması..

Sizin yaptığınız gibi ilk kullanımda düzenleyici kullanıp akvaryumu uygun hale getirdikten sonra çocukları geçirsem diye de düşünmüyor değilim. Kararsız kaldım :)

Galiba biraz daha araştıracağım. Yardımınız için çok teşekkür ederim Emre bey.

Konu ile ilgili bilgi sahibi olan arkadaş varsa düşüncelerini duymayı çok isterim.

Ben 150*80*70 akvaryumda 100 kg silis kum kullanıyorum. 60*40*40 ve 80*40*30 akvaryumlarda yaklasık 15-20 şer kg silis kum var. Silis kum su değerini etkilemez.

Siz araştırmanızı yapın, ancak akvaryum küçükse musluk suyunu dinlendirebilirsiniz. Yada kısmen içme suyu koyabilirsiniz. Bir seçenekte kaynak suyu almak. Ben 96 lt olan akvaryumu geçekeri çeşmeden su çekerek dolduruyordum.
Bu üç seçenekte su düzenleyiciye gerek olmaz. Ben kullanmayı istemezdim, ama boyutlar su dinlendiremediğim için ana değişimde buna imkan vermiyor.

Başka kişilerden de aynı yada farklı görüş gelirse içiniz rahatlar.

Peki ben 15 günde bir akvaryumdaki suyun %15-20'sini yenilemeyi düşünüyorum. Tahminen içme suyu olur.

15 günde bir değiştirmem uygun mudur ? yada bu işin doğrusu nedir ?

NOT: Akvaryumum 20lt ve filtrem Eheim Pickup 2010

Akvaryum gerçekten küçükmüş. En kısa zamanda değişmek gerekecektir.

Sizin kısmi su değişim zamanınız doğru. Normal boyutta akvaryumlarda daha uzun sürede değişim yapılır. Ama bu boyutta değişim aralığı uzarsa su çok sağlıksız olur. Ancak değişimde suyun 1/3 miktarını değiştirin.

:) idareten kullanicaklar zaten 3-4 aya daha buyugune geceriz.

Uyarilariniza dikkat edecegim tesekkur ederim.

Geri