Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba Patrick Oogway

Garubey

Gümüş 3 Üye
Arkadaşlar merhaba. Su kaplumbağası işine daha 2 gün önce girdim. Konuyla ilgili hiçbir bilgim yoktu. Petshop'a gidip "Bana bir su kaplumbağası ve ona eziyet etmeden bakabileceğim ne varsa ver" dedim.

- Camdan bahçe
- Su ısıtıcı
- Filtre
- Yem
- Kabuk Sertleştirici

...gibi ekipmanları alıp eve geldim. Düzeneği bu şekilde kurdum. IKEA'dan almış olduğum masa lambamı yaktım çünkü UV ile ilgili bir şey söylemedi bana. Şu an sistemim bu. Lütfen eksik gedik ne varsa beni uyarın tamamlayayım. Maddi bütün gücümü kaplumbağam için harcayabilirm burada sıkıntı yok. Ayrıca eve geldiğimde bu minik bahçeyi aldığım için üzüldüm. Şimdi ne almam gerekir ne yapmalıyım bana bir yol gösterinde Patrick'i doğal ortamına uygun besleyeyim.

mailto:/r/h/jyg1.jpg

mailto:/r/h/jyh1.jpg

mailto:/r/h/jyhu.jpg

Cvp: Merhaba Patrick

Forumumuza hoşgeldiniz,

Başlangıç için hiç de kötü değil. Bir çok insan plastik kap, açık yem ve 2 parmak suyla başlıyor. Sizin gittiğiniz petshop yine insaflı çıkmış ve size camdan akvaryum, ısıtıcı ve filtre vermiş.

Akvaryumunuz size 1 sene yetecektir. Bu sürede tecrübe kazanıp daha sonra güzel daha büyük bir sistem kurarsınız. Bunun yanında resimdeki yem ve vitamininiz kaliteli. Raffy P yi ana yem yapıp, yanına petshoptan bir de Raffy I alıp onu da 2-3 günde bir verirseniz kaplumbağanız daha sağlıklı olacaktır. Raffy I karidestir ve kaplumbağanın büyümesi için gereken protein içerir fakat hergün verilmesi sakıncalıdır. Yani her gün raffy p verip, 2-3 günde bir de raffy I verebilirsiniz. Haftada 1 kere de yemine 3-4 damla vitaminden damlatın.

Belki ilerleyen günlerde daha kullanışlı bir kuru alan yapabilirsiniz. Forumda bir çok örneği var. Şimdilik yeterli olacaktır. Kaplumbağanızın akvaryuma alışması 5-10 gün sürebilir. Bu sürede sabredin. Akvaryumun dibine çakıl ya da kum alabilir, plastik bitki ile dekor oluşturabilirsiniz. Plastik bitkiye tutunarak uyumayı sever kaplumbağalar.

Son olarak eczanelerde satılan, damla şeklinde olan devit-3 isimli d vitaminini alıp, şu anda kullandığınız vitamine ek olarak haftada 1 kere 1-2 damla yemine damlatırsanız kışın eksik kalan güneş ihtiyacını karşılarsınız. Maddi durumunuz iyi ise tabiki de uvb lamba tercihiniz olsun.

Yine de oldukça şanslısınız, petshopunuz size ürünlerin iyisini vermiş. Bir çok kullanıcı bunların yarısı almadan geliyor. Hem camdan akvaryum, hem filtre ve ısıtıcı hem de iyasadaki en iyi yemi almışsınız.

Bu arada kusura bakmayın ben resimdekini vitamin zannettim, o kabuk sertelştiriciymiş. Onu kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Kimyasal olduğu için zararlı. Onun yerine aynı markanın biyo tortivit isimli vitaminini alabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim şekilde kullanmak üzere.

İşte bu çok rahatlattı. Dün gece uyumadan sürekli kontrol ettim. Ordan alıp bakamayıp öldürmekten çok korkuyorum. 1 sene yetecekse UV ışık işini ve taşları halletsem iyi olur. Patrick sürekli motor ile ısıtıcının köşesinde takılıyor. Ve ben akvaryuma kafamı uzatınca delirmiş gibi hızlı hızlı yüzüp o köşeye siniyor. Kuru alanıda okuduğum üzere sıcak olmadığı için çıkmıyor. Ya da çıkamıyor :) Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. İçim rahatladı şimdi.

İlk günler olduğu için kaplumbağanızın ürkmesi gayet doğal. Orası kuytu olduğu için oraya saklanmaya başlıyor. 25-40 wattlık bir lamba 10-15 cm mesafeden rahatlıkla yetecektir. Ama çıkması 5-10 günü bulabilir. Bu sürede sabredin, yeni yuvasına alışana kadar bir yerlere saklanma ihtiyacı hissedecektir. Eğer bitki alırsanız ortaya kendini biraz daha güvende hissedebilir.:)

Bir de kuru alanınızı düzenleyebilirseniz su seviyesini en azından akvaryumun çerçevesinin 2-3 parmak altına kadar yükseltin. Zaten sitedeki örnekleri incelediğinizde kafanızda oturur. Yavaş yavaş hepsi yoluna girer.

Işığını da sabah akşam olmak üzere 8-12 saat civarında yakmanız yeterli olacaktır.

eminemre' Alıntı:
İlk günler olduğu için kaplumbağanızın ürkmesi gayet doğal. Orası kuytu olduğu için oraya saklanmaya başlıyor. 25-40 wattlık bir lamba 10-15 cm mesafeden rahatlıkla yetecektir. Ama çıkması 5-10 günü bulabilir. Bu sürede sabredin, yeni yuvasına alışana kadar bir yerlere saklanma ihtiyacı hissedecektir. Eğer bitki alırsanız ortaya kendini biraz daha güvende hissedebilir.:)

Tamamdır. Yarın ilk işim bu eksikleri tamamlamak olacak. Kabuk sertleştiriciyi daha kullanmadım. Zira adam önüne arkasına sürün diyordu kaplumbağanın, ama kutuda yeme damlatın diyor. Minicik yeme nasıl damlatılır ki bu soruları içinde kaybolduğumdan öylece duruyor. Onu direk çöpe atıyor ve vitaminleri karidesi alıyorum. Yanlız yaşaması sorun olur mu? Yanına bir tane daha almalı mıyım?

Kaplumbağalar vahşi hayvanlardır, duygusal bağ kurmazlar. Bir çok kişi çift beslese de tek besleyenler daha rahat ediyorlar. Bence şimdilik tek besleyin, eğer ileride güzel bir akvaryum alırsanız ona bir de arkadaş alırsınız. :)

Bu akvaryum hiç yoktan ona 1 sene civarı yeterli olacaktır.

Biyo vitamin konusunda seradan sonra gelen en iyi marka olsada Biyo Tortucal kabuk sertleştirici. Onu hemen çöpe atın çünkü ilerde çok büyük sorunlara yol açabilir. Ama aldığınız yer değişim yaparsa Biyo Tortvit alabilirsiniz gayet iyi bir vitamindir. Emin beyin dediği gibi Devit 3 önemli :)

Çok şeker bir kaplumbağa :) Bu kadar bilinçli başlamanız çok güzel çoğu insan henüz farkına bile varamadı maalesef.

Siz ve Patrick Hoşgeldiniz :)

aramıza hoşgeldiniz:)
böylesine bilinçli bir üyenin aramızda olması da öyle hoşki:)
kabuk sertleştiricisini atacağınıza aldığınız yere gidip başka bir ürünle değiştirseniz daha da hoş olur...en azından paranız ziyan olmaz..

Patrick ile nice senelere inşallah :) Hoşgeldiniz.

Hepinize tek tek teşekkür ederim arkadaşlar. Patrick'in durumu iyi herşey yolunda gidiyor. Dün akşam kuru alanına da çıktı fakat ben akvaryuma yaklaşınca hemen bir köşe bulup siniyor. Dün suyunu ve filtresini temizlerken biraz elimde tuttum onu kuru alanına alıştırmaya çalıştım. Daha önce soğuktu şimdi sıcak bir yer olduğunu farkettirmeye çalıştım ama beni gördüğü zaman kaçıyor. Uzaktayken de cama vuruyor eliyle. Var mı fikri olan?

Alışması biraz daha zaman alır sabırlı olun :) Eliyle cama vurması, akvaryumdan firar etmek istemesi ya da karnının aç olup yiyecek istemesi anlamına gelebilir :)

Bir kaç denemesi vardı bugün zaten atladı, zıpladı ama başaramadı. Bir kaç fotoğrafını çektim firar girişimlerinin... Atacağım yakında :)

Ben bugün odaya girdiğimde şelale filtremin kapağı suyun içinde yüzüyordu. Kendiside şelale filtrenin içinde elyafı kemirmeye çalışıyordu. Sonra fark ettim ki, su sesi kesilsin diye vantuzladığım süngere basarak şelale filtrenin içine çıkmış. Vallahi çok zeki yaratık bunlar.

eminemre' Alıntı:
Ben bugün odaya girdiğimde şelale filtremin kapağı suyun içinde yüzüyordu. Kendiside şelale filtrenin içinde elyafı kemirmeye çalışıyordu. Sonra fark ettim ki, su sesi kesilsin diye vantuzladığım süngere basarak şelale filtrenin içine çıkmış. Vallahi çok zeki yaratık bunlar.

:) çok iyimiş o. bizimki cama tırmanabileceğini sanıyor sürekli yana doğru düşmesi çok güldürüyor beni dakikalardır izleyip fotoğraf çekiyorum :)

Patrick yeni fotoğraflar...

mailto:/photo/my-images/20/pat100000.jpg/

mailto:/photo/my-images/338/pat200000.jpg/

Çok tatlı ve zevkliler bende arada boş boş oturup onları izliyorum genelde yem için yanıma gelmeye çalışıyorlar saklanınca bende üstüme örtü alıyorum doğal olarak ne yaptıklarını izliyorum.

Cvp: Merhaba Patrick Oogway

Patrick'in durumu nasıl epeydir ses çıkmıyor ben merak ettim :)

Geri