Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba. :)

Merve19

Bronz 2 Üye
Merhaba arkadaşlar biraz kamilden ve yuvamıza yeni katılan umuttan bahsedeceğim. Umut'u bi arkadaşım benimle birlikte aldı umutun arkadaşını 1 ay önce falan kaybettik. Onu kaybedince ben umutun o minicik kapta kalmasına razı olmadım ve yeni akvaryumumda onada yer olabileceğini düşünerek almıştım. Akvaryumum 250 litre fakat tepesindeki çatlak yüzünden 200 litre doldurabiliyoruz. Ve cidden temizliği aşırı zor oluyor. Her neyse umut 6 aylık. Ama Kamil'e kıyasen 2 3 santim küçük. Şimdi o kamilin yanında . Kamil ona hiç rahat vermiyor yem atıyorum hepsini kamil miğdeye indiriyor onun kuru alana çıkmasına izin vermiyor resmen RAJON kesiyor. :D Umutu kamilden ayırmayı planlıyordum. Camcıya 30 litrelik 6 mm cam kalınlığı olan bir akvaryumu kaça yaparsınız dedim 90 dedi. ve vazgeçtim. Petshoplara da sordum onlarda aynı fiyatı söyledi. Bana baya tuzlu geldi fiyatlar. Akvaryumu bölmeyi düşündüm ama kuru alanım bir tane arayı tülbentle ayırsam filtrem tam temizlemeyecektir. Tülbente pislikler yapışacak.Sizce ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok 50 litrelik bir saklama kabı almayı planlıyorum. 20 liraymış ama plastik :( Böyle giderse Umut'u pet-shop a bırakacağım. Kaplumbağalara iyi bakıyorlar orada akvaryumda falan. Ama bir yandan kıyamıyorum da.

Bu arada kamilin alt kabuğundaki yeşil lekelerin yanında kahverengi lekeler oluştu. :/
mailto:/11/u/df715.jpg
Bu ne yapıyor böyle ? :D Çok iyi tırmanıcılarda bu kadar değil.
mailto:/11/u/df72n.jpg

Cvp: Merhaba. :)

Öncelikle kaplumbağaları ev içinde gezdirmemenizi önermek isterim.
Akvaryumu tülbentle ayırmak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Tülbente tırnağı takılır yada dolanırsa su içinde boğulabilir. Sert, arası geçemeyeceği büyüklükte delikler açılmış olan bir plastik, cam yada pleksi ile bölebilirsiniz. Tabi kuru alan iki tane olmalı. Sizde bulunan bu akvaryumda tehlikeli bence. O çatlak basınç yüzünden ilerleyebilir yada cam patlayabilir. Umarım bir kaza olmaz. Canlılarda can kaybı yaşanabileceği gibi evede 200 lt su boşalacaktır. Aklınızda bulunsun.
Pet shopa bırakırsanız orada yaşasa bile yeni alacak kişi ölüm kabında bakabilir. Yani büyük ihtimal sonu ölüm olacaktır. Kısa bir süre saklama kabında bakıp bu zaman içerisinde akvaryum kurmanın yollarını düşünebilirsiniz. Fiyat konusunda bayağı acımasız davranmışlar. Olmazsa başka bir camcıya babanızı falan göndererek tekrar fiyat sordurun. Belki daha uygun yapacak biri çıkar.

Kapluşumu çok dışarı çıkartmam. Sadece umutun yalnızken biraz akvaryumu tanıması amaçlı kamili dışarı çıkartmıştım. bu süre zarfı içerisinde güneşlendi.Bir milyoncudan 18 liraya 30 litrelik bir kap aldım. 10 liraya da bir ısıtıcı aldım. CD kabından yapabildiğimce bir kuru alan yapmaya çalıştım . Akvaryumun hemen yanına koydum kabı. UV lambayı ve ısıtma lambasını ortaladım ikisinin de işini görüyor. :). Akvayumun ortasını bölmek için de camcıdan 10 liraya cama benzeyen ama plastik bir levha aldım. Sizin de dediğiniz gibi deleceğim. Belki kötü bir görüntü olacak ama olsun. :) Şimdi kamil kapta duruyor. umut akvaryumda. umut 1 hafta kadar akvayuma alışsın kamilide yanına koyacağım. Herşey için çok teşekkür ederim. Bu arada bu sitede akvaryumunu bölen bir arkadaş vardı. :) Onlarla iletişime geçebilrsem sevinirim iyi akşamlar.

Düzenlemeleriniz iyi olmuş. Kullanabildikten sonra sorun yok. Akvaryumu bölmek için 4 tane ince cam kestirip akvaryumun ön ve arka camlarına tam dik ve karşılıklı gelecek şekilde yapıştırmanız gerekiyor. İki cam çıtanın aralığı kestirdiğiniz parçanın kalınlığına uygun olmalı. Ayırıcı parçada akvaryumun enine tam uymalı. Yapıştırdığınız parçalar kuruyunca ayırıcı parçayı kızaklara oturtur gibi sokabilirsiniz. Ancak bu parça yerinden çıkmamalı ve fazla esnememeli. Bunun için cam çıtalar çok ince olmasın ki ayırıcı atma yapmasın. Bu montaj yöntemi ile iistediğiniz zaman rahatça çıkarıp tekrar eski haline dönebilir. Cam gibi plastik dediğiniz muhtemelen pleksidir. Bence uygun olur.

Teşekkürler. :) Dediğiniz şekilde Aradaki camı camcıya yaptıracağım . Akvaryumdaki çatlağıda onaracak inş. :) Üstünede sarmaşık dolayacağım. Umarım 1 haftaya tamamlanır. :rolleyes:

Uygunsuz olan camı değiştirmek en doğru yöntem olacaktır. Onarımı nasıl yapacağından bahsetti mi?

Tam bilmiyorum babamla ikisi hallettiler ama sanırım çerçevesini çıkarıp tekrar silikonlayacaktır. Başka bir ihtimal yok zaten. :)

Geri