Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

~ Merry ~

happy

Altın 3 Üye
Merhaba,
Happy'imi kaybettikten sonra bir kaplumbağa daha almamaya karar verdim, merry'imi daha iyi büyütebilmek için...
Her neyse şimdi sizlere Merry'i tanıtacağım, bildiğiniz üzere merry fazla hareketli bir kapluş :)
Daha yavru, ama çok hızlı bir şekilde büyüyor. Onunla biraz ilgileneyim hemen şımarır, durmadan çırpınır ve mama ister. ben akvaryumdan uzaklaşıp başka bir şeyle ilgileniyormuşum gibi yapınca çırpınmayı bırakır ve öyle uzun bir süre akvaryum camından bana bakar, ben ona bakmayınca pes eder ve taşın arkasına giderek bana küser... Sonra ben onu gönlünü alırım onunla biraz oynarım, sonra da oturur onu izlerim (tabi o beni görmez :D) öyle uyuşuk uyuşuk akvaryumu baştan sona gezer, kafasını çıkarır etrafa bakınır, taşın üstüne çıkar ve güneşlenir, flitrenin (şelale flitre) borusunun üstünden geçmeye çalışır altından daha kolay geçebileceği halde o kadar inattıtır ki beş saat üstünden geçmek için uğraşır (ve sonunda geçer :D), bazen dipteki çakılların arasında araştırma yapar, daha sonra ben dayanamam ve onu fotoğraf çekmeye karar veririm fotoğraf makinesini akvaryumun üstüne getiririm abartmadan söylüyorum kafasını yukarı kaldırıp poz verir ve hiç kıpırdamaz, Fotoğrafı çektikten sonra bakmak için fotoğraf makinesini akvaryumun üstünden çektiğim de ise başlar çırpınmaya :)
Kısacası öyle hareketleri var ki atomu parçalıyor bile olsam yarı da bırakıp onu izlemek için akvaryumu önüne gelebilirim :)

Merry'nin şekerlikleri bir yana, hızla büyüyen merry için artık stick mama veriyorum belki ara da bir de karides :) stick mamayı bir öğün de ne kadar vermeliyim (not: sabah ve akşam günde iki kere veriyorum) kaç tane yani?? Yeme konusunda sorun yok gayet afiyetle yiyor :D

bir de belki bana öyle geliyor ama sanki alt kabukta pembeleşme var :fff:
resim ekleyecektim ama bi sorun oldu sanırım ekleyemiyorum her neyse bu konuda ne yapmamı önerirsiniz?

Her neyse merry hakkında yorumlarınızı bekliyorum :D
sevgilerimle...

Cvp: ~ Merry ~

Merhabalar.
Çok sevimli bir yazı olmuş :) İlginç bir karakteri varmış Merry'in. Bence pembelikler konusunda endişelenmeyin, bana kalırsa büyüme belirtisi olan pembeliklerden onlar.

Çok güzel anlatmışsınız gerçekten :) Ana yemi kafa hacminde verebilirsiniz. Yemlerin boyutları değiştiği için sayı vermek yanlış olur. Pembelikler için Emre Beyle aynı fikirdeyim :)

Öncelikle teşekkürler :)
Pembelikler umarım büyüme belirtileridir..
Aslında eş almayı düşünmüyorum, bir yerde okumuştum, kaplumbağalar sosyal hayvanlar değillermiş. Eş alırsam ikisiyle de yeterince ilgilenmeyeceğimi düşünüyorum. Ve de iki kaplumbağa demek (büyüdüklerinde) normalin iki kat büyüklüğünde bir akvaryum demek... Hastalandığında ayrı akvaryuma almak gibi dertler de var, kısacası sevgimin bölünmesini istemedim ^^

Teşekkürler Fatma Hanım, stickler çok küçük zaten heralde 4-5 tane stick vermek yeterli olacaktır :)

ana yeminin dışında, ne kadar vermeliyim? Merry sürekli mama istiyor arada bir bir tane falan verebilir miyim? :)

Geri