Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mich.ve Dont. Sabah Kahvaltıları Videosu ( Yeni Akvaryum )

aliyildirim

Gümüş 1 Üye
Mango kökü batmaya ikna olunca artık bi video çekeyim dedim :) Michelangelo (7,5cm) Donatello (8,5cm) Sabah kahvaltılarını yaparken oldukça hareketliydiler yeni akvaryum sistemimi de videonun sonlarına doğru geniş açıdan izleyebilirsiniz.

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hOqyTOmIIGI[/video]

Not: 720p izleyiniz (180mb)

Ayrıca kim demiş onlar ninja kaplumbağa değil diye, 1,14'te gelen uçan tekmeyi iyi izleyin :t65y:

Çok güzel ama ben de katılıyorum yem miktarı fazla günlük boynu hariç kafa hacminde yem vermelisiniz bide bence gemi dekoru yerine ipek yapraklı bir bitki çok daha iyi olur onun dışında bence gayet güzel olmuş elinize sağlık minikler de çok sağlıklı ve mutlu görünüyor :)
bu arada koyu renkli olanın kabuk yapısı çok degisik geldi :)

Cvp: Mich.ve Dont. Sabah Kahvaltıları Videosu ( Yeni Akvaryum )

Cok tatlilar masallah ali artik benimde 2 ttane kaplumbagam var birtanesini kaybettim :( rabbim geride kalanlara saglikli önürler versin ins bencede cok yem veriyorsun cok cabuk büyüyorlar dikkat etmrmiz gerekiyor yarin birgün akvaryuma sigmicaklar :Db

Teşekkür ederim hepinize, Meryem kaybın için çok üzüldüm inşallah ötekileri sağlıklı yaşar.

Yem konusunda, kavanozun kapağına döktüğümün hepsini vermedim o yemlerden günde toplam 5'er tane filan tüketiyorlar bu da kafa hacimlerine uyuyor aslında :)

Gemi akvaryumun dışında olduğu için çok sorun olmuyor ^^

Küçüğünün kabuğu çok karardı, öteki aksine fıstık yeşiline çalarken küçüğü kara bişey olacak :)

maşAllah.

aliyildirim' Alıntı:
Teşekkür ederim hepinize, Meryem kaybın için çok üzüldüm inşallah ötekileri sağlıklı yaşar.

Yem konusunda, kavanozun kapağına döktüğümün hepsini vermedim o yemlerden günde toplam 5'er tane filan tüketiyorlar bu da kafa hacimlerine uyuyor aslında :)

Gemi akvaryumun dışında olduğu için çok sorun olmuyor ^^

Küçüğünün kabuğu çok karardı, öteki aksine fıstık yeşiline çalarken küçüğü kara bişey olacak :)

Benimkilerden bir tanesi de böyle zenci :)
mailto:/1f/h/sr8hp.jpg

O halde bizimkiler uzaktan akraba olabilir :p

ali hayvanlar gayet kanlı canlı maşallah. elden yeme çağına gelmişler. bu şekilde beslemeye başlayabilirsin.

lamba çok uzak gibi gözüküyor. lambayı sol yan cama takıp oradan kuru alana çevirebilirsen geniş alandan kuru alanı ısıtır. bu şekilde sadece rampa kısmında dururlarsa ısınabilirler. orada dururlarsa kuru alanın cam tarafı sol kısmı ayağa kalkabilir. o zaman mıknatıslar yerinden kurtulur. şimdilik hayvanlar ufak fazla ağırlıkları yok ama büyüdükçe bu dediğim kaçınılmaz olacaktır. akvaryumun güzel olmuş. mangoda renk katmış.

Cem abi, bence elden yeme çağından çıktılar çünkü elimi yiyorlar artık :t65y:

Yem konusunda ölçülü davranmaya çalışıyorum fazla vermeyim diyorum ama geçen gün bi baktım yerde buldukları dışkıları yiyolar, donatello mango kökünde biyere taktı kafayı orayı ısırıp parçalamaya çalışıyor.. Bu aç olduklarını gösteriyor sanırım o yüzden şu yem konusunu nasıl çözeceğim kafam karıştı..

Tsk ederim Ali , Bende cok üzüldüm ama elden birsey gelmez dedigin gibi umarim diyerleri saglikli bir sekilde yasarlar birde su ikincinin iltihabi gecerse rahatlicam
Bugün benimkide yerdeki ufK taslara takti kafayi sürekli eseliyor birseyler ariyor sanki ama ben yem konusunda cok dikkat ediyorum artik vallaha hazirandan bu yana iki kati oldular :D

Aman yutmasın taşı :)

Ben bir şeyi merak ediyorum benimkiler şimdi biri dişi biri erkek olursa ve erkek dişiden yaş olarak küçük olursa ki çok yaş farkları yok gibime geliyor yine çiftleşme durumları ceyeran eder mi? Ya da ikisi kız veya erkek olursa onlara ilerde eş bulmam gerekebilir mi?

meryem eşelemesinin sebebi yem bulma gayreti. bu iyidir. bu şekilde bacaklarındaki deri parçalarını söküp kaşıntıyı önleyeceğini öğrenir. dışkılarını da bu şekilde yemeyi öğreniyorlar. ve pislikleri havalandırıyorlar. o taşlar 1 mm'den ufaktır inşallah veya ağızlarına sığmayacak kadar büyük. yutmalarını istemeyiz.

ali mangoyu koymadan evvel lif parçalarını makasla kesmediysen onları yolmaya çalışırlar. her yolduklarının peşine bir tane daha çıkar.

eş bulmana gerek yok. sadece anlaşabilmeleri önemli olan. dişi ve erkek olması durumunda üreme organları gelişimi evresine biri girdiğinde büyümesi durur ve enerjiyi buna harcar. o sürede diğeri boy gelişmesine devam ederek aynı boya gelir. bu durumda istemeyen taraf tepkisini gösterecek ebada erişmiş olur. çiftleşme konusunda erkek istekli taraftır. dişi hazır olana kadar uzak durmaya çalışacaktır.

Tekmeye çok güldüm :) Diğeri neye uğradığını şaşırdı.
Sağlıklı ömürler diliyorum.

Masallah Ali uzun ömürler diliyorum ikisinede. Benimkileri en bastan beri elden yemeye alistirdigim icin hic bir sekilde ben akvaryum yakinindayken atilan yemleri görmuyorlar, ancak uzaga gittigim zaman gezindikleri vakit. Sen takip ediyorsundur zaten ama elden degilde akvaryuma atilan yemlerde esit yeme durumlarini göz önunde bulundurursun.

Birde akvaryum boyutuna göre filtreyi yenilemenin zamani gelmis gibi

Şu kafası kadar yem verme olayını kim uydurdu çok merak ediyorum. Bu kuralı kim koymuş da bu kadar dillendiriliyor cidden merak ettim yıllardır forumlarda bu hikaye dönüyor. Yok öyle bir şey arkadaşlar, beslenmede öyle kısıtlamalar koymaya gerek yok.

Selim,

Bu hayvanlar malesef ki obezite hastalığına yakalanabiliyor ve vahim bir şekilde kollarını ve boyunlarını kabuklarına dahi çekemeyecek durumlara gelebiliyorlar. Gerekli kısıtlamalar getirilmek zorunda. Özellikle yerini ve bizleri yadırgamayan/alışan kaplumbağalar çok hareketli ve canlı oluyorlar. Ve eminim 100 ml lik bir stick yem kutusunun 4/1 ini tek başına bitirme konusunda banamısın demezler. Bu onlara faydadan çok zarar sağlayacağı gibi konu başında bahsettiğim durumlar meydana gelecektir. İlerleyen yaşlarda/ yetişkinliği eriştiklerinde ise yaş ve kabuk boyu durumuna göre 1 veya 2 gün bile aç bırakabildiğimiz oluyor. İlerleyen yaşlarda metabolizma çalışma hızı yavaşladığı vb durumlardan ötürü uygulanabiliyor.

Ufak oynamalar dışında yem miktarı bellidir. Fazlası hayvanda obezite ve kabuk deformasyonuna sebep olabilir. Erken ve hızlı büyümede ayrı bir sorundur.

Geri