Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Midye Kırığı

Belkiz Caliskan

Taç 2 Üye
Merhaba arkadaşlar. Akvaryumunda midye kırığı kullanan arkadaşlardan tavsiye istiyorum.
Dün akvaryuma midye kırığı aldım, oldukça hoş oldu. Ancak bizim meraklı Pakize akvaryuma koyduğum her malzeme gibi, kumun da tadına bakmak istedi. Bildiğiniz ağzında ufaladı ve yuttu. Cama vurmamla, kum yeme olayından vazgeçti ve dünden beri gözlemlediğime göre kumun yenilecek bir şey olmadığını anladı.
Bir arkadaşım midye kırığını kullanmış, pislikleri dipte topladığını söyledi. Temizlikle başa çıkamazsam ve Pakize'nin yemeye devam ettiğini görürsem kumu çıkaracağım. Sormak istediğim:
-Midye kırığı kullanan arkadaşlar temizliği nasıl yapıyor?
-Kumun iri olması sıkıntı yaratıyor mu?
-Kaplumbağalar kumu yemeye devam ediyor mu?

Cvp: Midye Kırığı

Kaplumbağaların kum yemesi doğal bir davranıştır.
Kum temizliğinden kastınız sadece dip çekimi ile yapabilirsiniz.Yeterli filtrasyona sahipseniz güzel bir görüntü olur.

Ancak midye kırığının boyutu büyük ise kaplumbağa için tehlikeli olabilir.

Ben midye kırığını balık akvaryumumda kullanıyorum. Temizliğini de ılık suda çalkalayarak yapıyorum. Tabi bu kaplumbağa akvaryumu için çok zor :) Zaten Arzunun da dediği gibi yeterli bir filtrasyona sahipseniz ben temizlik olayının sorun olacağını sanmıyorum.

Midye kırığı 1-4 mm. Şu an yemiyor, midye kırığının sivri olması beni korkuttu. Yemeye devam ederse çıkaracağım.
Filtrasyon şu an için sanırım iyi. Herhangi bir sararma, kötü koku v.s yok.

Eğer sivriyse kapluşa zarar verebilir. Siz gözlemlemeye devam edin.

Geri