Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Minik kapluşum yemini yiyor ama hep uyuyor :(

herkül.eboue

Yeni Üye
Merhabalar bu konuyu açmadan önce sitede çok araştırma yaptım fakat benim kapluşumun sorununun tam olarak aynısını bulamadım ve bu konuyu açtım.

Kaplumbağasının çok uyuduğundan, hareketsizliğinden ve yem yememesinden bahseden arkadaslarımız var. Fakat benim kapluşum evet çok uyuyor evet cok yavas ama yemini yiyor.

Benim kapluşum 9-10aylık olmasına rağmen hala ilk aldığım gibi küçücük adı Eboue ve erkek.
Bu kapluşum çok hareketliydi insan görünce çıldırıyordu.Fakat şu günlerde uyuyor kabuğuna çekilmiş bir şekilde kendisine dokunarak biraz dürterek uyandırıyorum gözlerinin yarım açıyor,gözlerinde herhangi bir problem görmedim.Yem atıyorum yemini görüyor sakin sakin yiyor ve yine uyuyor.Anlamış değilim kış ayında değiliz kışında hiç yatmadı kış uykusuna bu mevsimde olmayacağını düşünüyorum. Ne yapsam ne etsem onu hareketlendirsem bilemiyorum.
Beni bilgilendirirseniz kapluşuma yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım,şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Cvp: Minik kapluşum yemini yiyor ama hep uyuyor :(

Nerede bakıyorsnuz ???

Ölum faunusunda (Dar plastik kaplar) bakmıyorsunuzdur inşallah. Fitresi,ısıtıcısı kuru alan için lambanız var mı?

Akvaryumda.Yemi suyu vitamini kabuk sertleştiricisi herseyi mevcut elimden geldiği kadar iyi bakıyorum. Çok iyiydi bir anda basladı bu hareketsizlik uyku hali :(

Kuru alanda fazla vakit geçirme, gözlerde kapanma, yan yüzme, dibe batamama gibi belirtiler var mı?

Sakın kabuk sertleştiricisi sürmeyin Hemen onu çöpe atın. Hayvanın kabuğunaa çok zarar veren bir şey o Forumda hastalık belirtileri hakkında gerekli şeyler var Araştırıp bulabilirsiniz

onurass' Alıntı:
Sakın kabuk sertleştiricisi sürmeyin Hemen onu çöpe atın. Hayvanın kabuğunaa çok zarar veren bir şey o Forumda hastalık belirtileri hakkında gerekli şeyler var Araştırıp bulabilirsiniz

Öyle mi? Hemen atıyorum bir daha asla sürmeyeceğim.
Yan yüzme mevcut değil kuru alanda fazla vakit geçiriyor evet.Arada bir suya da giriyor suyun içinde de uyuyor.Yem atıyorum gözlerini yarım açıyor yam bile değil hep bir uyku hali ama yemini de yiyor sonra uykuya devam :(

Forumdan akciğer enfeksiyonu ile ilgili başlıklara bir bakmanızı öneririm.

Kaç kere sürdünüz acaba Hayvanın kabuğunu sıkıştırır gözeneklerine çok zarar verir. Bol bol güneşlendirin. İyi bir bakımla kendine gelecektir. Kış aylarında güneşlendirme imkanı olmadığını için her eczanede bulabileceğiniz bir devit3 alın Şimdilik bu yeterli olur İnşallah iyileşir kaplumbağanız:':)':)':)(

onurass' Alıntı:
Kaç kere sürdünüz acaba Hayvanın kabuğunu sıkıştırır gözeneklerine çok zarar verir. Bol bol güneşlendirin. İyi bir bakımla kendine gelecektir. Kış aylarında güneşlendirme imkanı olmadığını için her eczanede bulabileceğiniz bir devit3 alın Şimdilik bu yeterli olur İnşallah iyileşir kaplumbağanız:':)':)':)(

Sadece 1kere sürdüm Allahtan çok değil ama bir daha kullanmayacağım. Pek güneşlendirme fırsatı bulamıyorum haftaiçleri evde kimse olmuyor anca aksam oluyoruz bu yuzden güneşlendiremiyorum.Haftasonları bazen. Kendisini birkaç defa çıkardım yere koydum yürümüyor hiç yürümedi hasta olmadığı zamanlarda bile

Ortam sıcaklığı düştüğünde kapluşların metabolizması ile birlikte hareketleri de yavaşlamaya başlar. Akvaryumunuzda ısıtıcınız var mı su sıcaklığı 28, kuru alan da bundan 3-4 derece fazla olması lazım.

Geri