Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Nasıl yem vermeliyim?

memolik12

Gümüş 4 Üye
Evet arkadaşlar size birkac soru sorucam.
1-)Kaplumbağama ne kadar yem, ne zaman vermeliyim?
2-)Kaplumbağama hangi yemleri ,ne aralıklarla vermeliyim?
3-)kaplumbağama hangi sebzeleri, hangi aralıklarla vermeliyim?
Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler:D

Cvp: Nasıl yem vermeliyim

Ben de bu konuda pek bilgi sahibi sayılmam ama kendi görüşlerimi de belirtmek isterim. Hangi yemleri ne sıklıkla vereceğiniz kaplumbağanızın yaşına göre değişir. Öncelikle yaşını belirtirseniz daha iyi olur.

Kaplumbağa 6 cm küçük yavru ise;

1-)Kaplumbağama ne kadar yem, ne zaman vermeliyim? Günde iki öğün, sabah ve akşam üzeri toplam kafa hacmi kadar verilmesi uygundur.
2-)Kaplumbağama hangi yemleri ,ne aralıklarla vermeliyim? Günde verilen yemin 2/3 ü kadar ama yem, 1/3 ü kadar gammarus, karides özellikli hayvansal ek yem verilmesi uygundur. Bunu günde tek tip vererek 2 gün ana yem ertesi gün hayvansal yem olarakta uygulayabilirsiniz.
3-)kaplumbağama hangi sebzeleri, hangi aralıklarla vermeliyim? Bence haftada bir kıvırcık veya salatalığın sulu olmayan kısmından taze sebze vererek alıştırabilirsiniz.

Kaplumbağa 6 cm-10 cm arasında ise;

1-)Kaplumbağama ne kadar yem, ne zaman vermeliyim? Günde tek öğün, sabah kafa hacmi kadar verilmesi uygundur. Haftada bir gün aç bırakmak uygun olur. Bu günün de sabit olmaması tercih edilmelidir.
2-)Kaplumbağama hangi yemleri ,ne aralıklarla vermeliyim? Günde verilen yemin 2/5 i kadar ama yem, 2/5 i kadar bitkisel yem, 1/5 i kadar gammarus, karides içerikli hayvansal yem verilmesi uygundur. Bunu günde tek tip vererek 2 gün ana yem, 2 gün bitkisel yem, 1 gün hayvansal yem olarakta uygulayabilirsiniz. Bu orana yavaş yavaş geçmek uygun olacaktır. Yani bitkisel ilk başlarda 1/5 oranında başlayıp zamanla artırılabilir. Bu esnada açıkta kalan 1/5 ana yem ile devam edilir.
3-)kaplumbağama hangi sebzeleri, hangi aralıklarla vermeliyim? Bence haftada 2-3 gün buda zamanla artırılarak kıvırcık veya salatalığın sulu olmayan kısmından taze sebze verme işlemi oturtulmalıdır.

Kabuk boyu 10 cm üzerine çıkınca daha da farklı öğüne geçilecektir.

Ek yemlere arada mineral içerikli yemlerde eklenebilir. Yada faklı yem çeşitleri yukarıdaki ana gruplardan hangisine yakın ise onun yerinede verilebilir.

Benim tavsiyem bu. Şu anda ikinci aşamaya yavaş yavaş geçmiş bulunuyorum.

Çok tesekkürler Kahramanın boyu 7-8cm arası.

Benim iki RES de o boyda. Bir süre sonra bunlara yeni sistem uygulamamız gerekecek.

6cm den küçük 2 tane yavrum var, yem olarak ise tetra reptomin, seraraffy 1 ve sera mineral var, sabahları tetra, akşamüstü ise raffy1 ve mineral karışık yem veriyorum, uygun mudur?

RE: Nasıl yem vermeliyim

Bence raffy I olanın yarısı kadar vermeniz kafi. Yani iki gün raffy İ, bir gün mineral bwnce uygun olur. Ek yem miktarından bahsediyoruz tabi.

Geri