Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ninja'mın Yemleri

Barbie-sena06

Altın 1 Üye
Ninja'yı dün annem ile babam birlikte almışlar.50 Milim.Yani anlayacağınız üzere daha çok küçük ona Turtle Stick yem ve Karides almışlar.Dün 2 tane yem verdim.1 Tanede karides attım.Yemleri parçalayarak biraz az yedi.Ama karidesi hemen bitirdi.Karidesi 3 günde bir vermeyi düşünüyorum.Yemide sabah 1,akşam 1 atacağım.Şuanda akvaryum almadık.Ailem palmiyeli fanus almış.Onlara ne kadar kızdım bir bilseniz.Hemen Cd kabından ve halı kaydırmazdan bir kuru alan yaptım.Fanustan daha büyük bir kaba az miktarda su koydum.(Az dediğim tam ona göre orta.Yalnış yaptıysam lütfen yazın.)Cd kabının arkasına giriyor,orada saklanıyor :D Çok hoşuma gidiyor.Birde beni gördüğü anda kocaman kafasını çıkarıyor.Geçen uyuya kalmış.Onu izlemek ne kadar hoş bir bilseniz.Şimdi bir filtre ve akvaryum almayı planlıyorum.Tabii 1 tande de derece.Halı kayrımaz biraz çirkin olduğu için yenisini alacağım :haha: Su kaplumbağamı çok seviyorum.Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.Yanlış yaptığım veya eksik yaptığım bir şey bulursanız eğer yorum yapıp beni bildirin.Gerçekten çok mutlu olurum :rolleyes: Şu anda sadece bilgili,yardım sever ve en önemlisi kaplumbağa severlerin fikirlerine ihtiyacım var :w00t: Unutmadan Cd kabını yanlış taktı annem :148: Onuda düzenleyeceğim inşAllah :133: Dediğim gibi yorumlarınızı bekliyorum :33:
[/align]:$ İyİ gÜnLeR :$

Ekli dosyalar

• Fotoğraf-0012.jpg
    Fotoğraf-0012.jpg
    308.7 KB · Görüntüleme: 84
Bu hayvana şimdilik 40-50 lt au olan sığ olmayan bolca dalıp çıkmasını sağlayan su gerekir. Kuru alanı ısıtacak lamba gerekir. Bu lamba ile o bölge ısısı 31-33 derece olmalı. Aksi halde metabolizmasını dengeleyemez ve üşütüp hasta olur. Su ısısıda 27-28 derece olsun.
Yemlerin ikiside bence uygun değil. Açık ve tarihi belli olmayan poşet yemler uygun değil. Diğer yemde tercih etmediklerimiz arasında. Üç yem alınmalı. Sera raffy p, sera raffy I ve sera mineral. Günde iki öğün toplamı kafa hacmi kadar verilmeli. Raffy P haftada 4 gün, raffı I haftada 2 gün ve mineral haftada 1 gün olarak verilmeli. Bu kaplumbağa için en uygun beslenme bu.

Cvp: RE: Ninja'mın Yemleri

AEK' Alıntı:
Bu hayvana şimdilik 40-50 lt au olan sığ olmayan bolca dalıp çıkmasını sağlayan su gerekir. Kuru alanı ısıtacak lamba gerekir. Bu lamba ile o bölge ısısı 31-33 derece olmalı. Aksi halde metabolizmasını dengeleyemez ve üşütüp hasta olur. Su ısısıda 27-28 derece olsun.
Yemlerin ikiside bence uygun değil. Açık ve tarihi belli olmayan poşet yemler uygun değil. Diğer yemde tercih etmediklerimiz arasında. Üç yem alınmalı. Sera raffy p, sera raffy I ve sera mineral. Günde iki öğün toplamı kafa hacmi kadar verilmeli. Raffy P haftada 4 gün, raffı I haftada 2 gün ve mineral haftada 1 gün olarak verilmeli. Bu kaplumbağa için en uygun beslenme bu.
Dediğim gibi ailem de hiç bir sey bilmiyordu.Onlara beni aramlarını söylemiştim.Ama süpriz yapmak istemişler.Zaten 1 Hafta sonra inşAllah güzel bir akvayuma,kuru alana,dereceye,yapay çiçeklere geçiş yapmayı planlıyorum.Size bir sey sormak istiyorum.Lütfen yanıtlayın.Benim kaplumbağam 50 Milim.Sizce en uygun ölçülerdeki akvaryum nedir?Bilgi verirseniz sevinirim,teşekürler :w00t:

Önürlük olacaksa 80*40*50h, 1-1,5 sene kullanıacaksa minimum 50*30*40h yada 50*40*40h ölçülerinde olmalı.
Yapay bitkiler ipek yapraklı olmalı. Komple plastik yada silikon olanlar zararlı.
Yemler önemli.

Cvp: Ninja'mın Yemleri

o yemleri atıp yerine emrenin dediği yemleri al. ikisi de yaramaz.

Haklısınız Cem Bey.Ama kaplumbağam biraz ne yazık ki bu yemler ile idare etmek zorunda.Kusura bakmayın.Bugünlerde çok çalışıyorum.İnşAllah uygun bir yaşam alanı olacak Ninjamın :shuriken: :fear:

Özellikle açık yem hiç uygun değil. Bayat olabilir, parazit taşıyabilir. Hayvan hasta oldumu uğraşması daha zor.

Anlıyorum sizleri.Zaten 3 gün ara ile karides vereceğim Ninja'ya.O açıdan sıkıntı olacağını pek düşünmüyorum...

Neden olmuyor? Bozuk yem ilk seferden risk taşır.

Yani tam tersi o hemen imha olup eldeki kutu olan geçici süre tek tip verilmeli.

Bana kalırsa Emre abiyi dinleyip hemen bahsettiği yemlerden al Sena. Hem yavru iken daha sağlık ve iyi bir gelişim sağlar. Akvaryum konusunda yine bahsetmişler, alınca hepsini bir anda almanı öneririm. En azından akvaryum(kendine göre uygun olanını Emre abi bahsetmiş boylarını), filtre (iç veya dış), su ısıtıcısı, Ana ve ek yem türleri ve vitamin. Kuru alanını kendin yaparsın zaten. Kuru alan lambası ve uvbyi de unutmamak lazım. Uvb yi alamazsan eczaneden idarelik devit 3 alıp haftada bir ağız yoluyla verirsin.

Cem Bey ben 50*50*50 ölçülerde bir akvaryum almaya karar verdim.Bana güvenli internet adreslerinde bulunan ucuz ( 30-70 Tl arası.) bir kuru alan önerir misiniz???Filtreyi,ısıtıcıyı,uvb lambayı,dereceyi ben kendim alacağım...

akvaryumun boyunu uzatma imkanın varsa iyi olur. yükseklik kuru alan payı için. en rahat manevra ve boy ise bol yüzerek gelişmesi için gereklidir. 80 veya 100 cm civarı düşünürsen ömürlük bir akvaryum sahibi olmuş olursun. alacağın malzeme de tek seferde alınıp gereksiz masraf yapmanı önleyecek. turtle bank olarak exo terra'nınki iyidir. ama piyasada bulunması zor. juenmarket ve otuz.com sitelerine bak. turtle pier var ama o max 30 cm olur. bir de turtle topper var ama o da eni 33 cm olan akvaryum için uygun. emrenin akvaryum ile ilgili konusuna bak orada camdan yaptığı sehpalar var.

Sedece kuru alan vs değil tümü için öneri almakta fayda var. Uygun olmayan ısıtıcı ve filtre için yapılan boşa masrafı önlemek için iyi olur.

Camdan kuru alan örnekleri;
mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

Hazır kuru alan olarak bu var. Maksimum yüksekliği 30 cm ama alternatif yöntemlerle bence daha da yükselir. Örneğin ayakların altına ters cevirip kase yada geniş bardak konulabilir. Ayakların altı vantuzlu olduğu için sabit durur.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=12140&ad=penn-plax-kaplumbaga-adasi

Geri