Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

OBEZ ÖTESİ KAPLUŞ

Dupe

Bronz 1 Üye
Merhaba daha önceden akciğer enfeksiyonu geçiriyor diye bir başlıkla kapluşumun ıslık sorununu dile getirdim ve elimden geleni yapmama rağmen geçmeyince bunun akciğer enfeksiyonundan değil obeziteden olabileceğini düşündüm şu an 8 aylık olan kaplumbağam 11 cm kabuk boyunda ve efor sarf ettiğinde ıslık sesinin çıktığını dinlenirken böyle bir şey olmadığını tespit ettim şimdi acil diyete başladık sabah akşam yemlerini veriyorum karbonhidratı yavaş yavaş keseceğiz proteine odaklanacağız ama siz nasıl bir diyet uygulamamı tavsiye edersiniz? Canlı yem alıp efor sarf etmelerini mi sağlasam diye düşünüyorum

Hayvanın ön tarafından bacaklar dışarda iken bir resmini atabilir misin ?

Hayvan gerçekten 8 aylık ise 11 cm boy biraz limit üstü.

Hayvana günde tek öğün kafa hacmi kadar yem vereceksin. Haftada iki kez kabuğu oranında marul, kıvırcık yaprağı ver. Karbonhidrat dediğin nedir ? Dışarıdan birşey mi veriyorsun ?

Bol bol yüzeceği boyca uzun ve derin su alanı olsun. Bunu engelleyecek kaya, dekor vs. varsa çıkar.

Şimdilik aç gün yapma. Vücuda gıda girişi durursa yediğini yağ olarak depolar.

Cvp: OBEZ ÖTESİ KAPLUŞ

dışardan hiçbir şekilde yiyecek almıyor ayda bir yumurta beyazı harici. yüzeceği alan kendisinin 7 katı kadar yüksek 15 katı kadar da geniş. biz her türlü marka yemi kullandığımız gibi açık yemde alıyoruz yani karbonhidratta giriyor vücuda diye düşünüyorum iyi bir diyetle tekrar normale döner mi?

Dupe' Alıntı:
dışardan hiçbir şekilde yiyecek almıyor ayda bir yumurta beyazı harici. yüzeceği alan kendisinin 7 katı kadar yüksek 15 katı kadar da geniş. biz her türlü marka yemi kullandığımız gibi açık yemde alıyoruz yani karbonhidratta giriyor vücuda diye düşünüyorum iyi bir diyetle tekrar normale döner mi?

bugüne kadar ki en hiperaktif kaplumbağa olabilir. durmadan yüzüyor dinlenmeyi sevmiyor anca ışıklar tamamen kapanında dinlenmeye çekiliyor bacaklarını dışarı çıkarttıramadım ama önceden bacağının iç taraflarında boğum vardı şimdi o düzeldi

Dupe' Alıntı:

Dupe' Alıntı:

bugüne kadar ki en hiperaktif kaplumbağa olabilir. durmadan yüzüyor dinlenmeyi sevmiyor anca ışıklar tamamen kapanında dinlenmeye çekiliyor bacaklarını dışarı çıkarttıramadım ama önceden bacağının iç taraflarında boğum vardı şimdi o düzeldi

Ekli dosyalar

• 32459354_10214037964996795_3084294613159116800_n.jpg
    32459354_10214037964996795_3084294613159116800_n.jpg
    73.4 KB · Görüntüleme: 168
  • 32780589_10214037985317303_219963928271126528_n.jpg
    32780589_10214037985317303_219963928271126528_n.jpg
    33.5 KB · Görüntüleme: 140
  • 32683143_10214037985237301_7585586782234738688_n.jpg
    32683143_10214037985237301_7585586782234738688_n.jpg
    76.2 KB · Görüntüleme: 148
  • 32545707_10214037987037346_483758246906036224_n.jpg
    32545707_10214037987037346_483758246906036224_n.jpg
    61 KB · Görüntüleme: 136
Hayvanda dediğin gibi obezlik yok. Baldırları aşırı şişik ve kafasını içeri aldığında gözleri boyun derisi içine giriyorsa obez değildir. Sınır budur. Tam çekmesine rağmen gözler dışarıda kalıyorsa obezdir.

Hayvan dişi, dişiler daha enli ve iri olur. 10 cm kabuk boyu sonrası erkeklere nazaran daha hızlı büyürler. Hem kafa hem vücut hacmi olarak erkeklerden büyüktürler.

Elindeki yemler nedir ? Açık yem alma bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Şu anlık elimde reptomin 3 menü diye bir şey var içinde kıril karides ve sticks var bir de tropical biorept kullanıyorum haftada bir yemlerini bioamino vitaminle karıştırım veriyorum ağızlarına peki 8 aylık bir kaplumbağanın 11 cm kabuk boyuna ulaşması sağlıklı mı obezlik olmadığı sürece?

Yanındaki kaplumbağanın da 6 aylık ve 9 cm kabuk boyu var

Tırnakları bir kedininkinden daha keskin olduğu için haftalık muayenesini yaparken çok zorlanıyorum kanatacak düzeye getiriyor bu normal midir?

Normal düzende ilk sene için boy uzunluğu 8-9 cm civarı olur. İkinci sene 12-14 cm arası. İlk aylarda 0.5 cm civarları uzarlar. Sonrasında her ay 0.5-1 cm uzama normaldir. Üstü ise sağlıklı olmaz. Vücutları dengeli büyümeli aşırı büyüme organlarını zorlar. Diğeri de aşırı uzamış. Bu hayvanları aldığın zamanki boylarını hatırlıyor musun ? Bu dediğim ölçüler boyu 3-4 cm olan hayvanlar için geçerli.

Her ikisi de 8 cm kabuk boyunu geçtiğine göre günde tek öğün kafa hacmi kadar ver. Damlayı iki haftada bir yap. Biorept vitamin, mineralli yem, diğer yemlerde de eser miktarda mevcut.

O menü yem bittiğinde haber ver yem çeşidini yazayım. Bu boy için kurutulmuş yem ufak gelir. Sera royal yada jbl energil alacaksın.

Erkeklerde ön tırnaklar 1 cm boyu geçer. Dişilerde sabit boyda kalır ve kalınlaşır. Tırnakları en kalın deri olan elin ayasını bile delecek güçtedir. Muayene de hayvanın üst bağasını avucunun ayasına yatır. Ayakları havaya baksın en güvenilir tutuş budur. Yandan da tutabilirsin ama arka ayağını takabilir. Tırnaktan ziyade esas ağzından uzak durmalısın. Gaga yapısı büyüdükçe sertleşir ve çene kasları güçlenir. Isırdığında deriyi koparır. Hayvanı tutarken ön çukur bölgesinden uzak dur yani ön ayakların önünü geçme. Boyunları uzundur yetişirler.

İlk aldığımda 3 cm civarıydı daha, sera royalı kullanıyoruz arada sırada alıyorum ama ne yaptım ettim jbl energili bulamadım galiba sipariş vereceğim elimde tutarken sudan çıktığı andan itibaren ısırma huyları olmuyor hatta veterinere muayene için gittiğimizde veterinerin elinden kaçıp koşa koşa benim avcuma çıkıp orda durdu. Ben 5-6 ay önceye kadar hep elimden besliyordum o yüzden çok alıştı yemini döktüğümde göremiyor bir türlü elime bakıyor bu alışkanlıktan nasıl kurtulabiliriz bir de sizce bu ıslık sesi derin su deneyimini yeni edindiğinden mi yoksa hızlı büyümeden mi?

Sürekli hekim kontrolüne gerek yok. Belli noktalara dikkat edeceksin. Gözde beyazlık (iltihap) var mı, kulaklarda şişlik var mı, deride yaralanma yırtılma, şişlik kızartı, tırnaklarda kopma, şişlik, yaralanma, iltihap kapma, kabukta çatlak, kanama, kopma, yüzmede, hareketlerde problem iştah durumuna bakacaksın. Sürekli hekime getir götür hem hayvanın üşütmesine hemde strese girmesine neden olur. Bu dediklerimi kontrol et yeterli. Zamanla tecrübe kazanırsın.

Hayvanların kafatası yapısı ve gözlerinin yanlara doğru olması burun ucunu görmesini engeller o noktada koku ile bulur. Parmak ucundaki yemi uzaktan görebilir ama yakından parmaklara odaklanarak hamle yapar. Bu da yemin parmaklardan geldiği hissiyatıyla parmakları ısırmasına neden olur. Tabi su içinden kırılma açısı da var. Sudaki yemi tuturabilir ama havada elde tutulan yemi sapma açısı itibariyle ilk hamlede tutturamayabilir. Elden beslemeyi bırakıp suya atarsan o şekilde devam eder. Yemi verdikten sonra ellerini indir görmesin. Akvaryum üstünde yada kenarına koyarsan gelip ısırır. Hatta elden yem verirken baş ve işaret parmakları dışındakileri kapa. Birine yem verirken diğeri arkadan gelip öbür parmakları ısırabilir. Özellikle 15 cm kabuk boyu sonrası elden besleme risklidir. Isırdı mı bırakmaz emme basma tulumba gibi kendini sallayıp deriyi yaralar, koparır. Bu tip yaralanma olursa önce ellerini sabunla sonra baticon sür. Baticon yoksa al. Bu hem bizim hemde onların yaralanmasında kullanılır. En uyumlu hayvanlar bile yeri gelir dalaşır.

Nefesde ses sorunu nadir hayvanda görülebiliyor. Bu geçmişte enfeksiyona bağlı olan hasardan da kaynaklanabilir, burundaki kurumuş kirden de yada doğuştan burun eti gibi bir durumdan da, benim dişilerden birinde de bu vardı. Hayvanın hareketlerini yada hava tutma kapasitesini engelleyen bir durum değil. 15 cm kabuk boyu sonrası arada nefes almadan geceden sabaha kadar su tabanında uyuyabiliyorlar. Tabi bu hayvanın hangi şekilde uyumayı sevmesine bağlı. İster tabanda ister su yüzeyine yakın orta derinlikte ister su yüzeyinde burun dışarıda ister kuru alanda. Hangisi hoşlarına giderse.

Kaplumbağam su dışına kafasını çıkarttığında vık diye bir ses çıkartıyor sadece 1 saniyeliğine iştahta sıkıntı yok bugün muayene için elime aldığımda ilk yaptı sonra gün içinde 2-3 kere daha duydum rastgele zamanlarda bu neden olabilir

Vikleme sesini sık çıkartmaya başladı şimdi

Bunu kuru alandayken yapıyor mu ?

Genel olarak halsizlik var mı ? başını alanda yere koyuyor mu ?

Çabuk yorulma ve sürekli bir dinlenme hali var mı ?

Nefes almadan su içinde birkaç dakika durabiliyor mu ?

Büyük olan mı küçük mü ?

Ses hıçkırık gibi mi yoksa ciklemeye benzer derinden mi geliyor ?

Bunu yemlemeden sonra mı yapıyor ?

Hiçkırık gibi ses bunu yüzerkende yapıyor kuru alandaykende başını yere koymuyor ama birazcık fazla dinlendi bugün yine de bolca yüzdü nefes almadan rahatlıkla su içinde duruyor küçük olan yapıyor yemden sonra da yapıyor öncede

Panik oldum ilgiden yapıyor sandım ama az önce yine duydum gizlice

Normalde dediğiniz gibi suyun ısısını 28e indirmiştim ama sürekli ısıtıcıya sarılıp uyumaya başlayınca tekrar 30a aldım

Kurulmuş alarm gibi 30 dakikada bir çıkartıyor o sesi az önce de yine yüzdü akvaryumu turladı hastalık falan mı bu ne yapılabilir

Hiçkırık gibiydi şu an ciklemeye daha çık benziyo sanki

Suyu 28 dereceye düşür. Suyun dış ortamla arasındaki ne kadar çok ise hayvan kuru alana çıkarken o kadar çok üşür. Hasta olur. 28 üstüne sakın çıkma.

Hıçkırıksa midesi büyüyor. Cikleme ise üşütmüştür, üşütmüş ise genta damla alıp sabah akşam ikişer damla damlat.

Kuru alanda bugün sıkça dinlendiğini gözlemledim ama arada akvaryumun dibine iniyor ve en fazla 40 saniye durup nefes almaya çıkıyor onun dışında iştahı hala iyi ve o sesi saat sabaha doğru 5:30dan beri hiç çıkarmadı genta damla kullanmalı mıyım

Genta kullanma. Suyu 28 derece yap kuru alan taş ise ona alternatif bul. Yemi ölçüsünden fazla verme. Gereksiz vitaminde verme herşeyin eksiği kadar fazlası da zararlı.

Kuru alanı süngerin keçesinden yapılma taş değil

Tamam alttan soğuk almaz. Hayvan 9 cm kabuk boyuna ulaşmış bu boylardaki hayvanlar için akciğer enfeksiyonu ölümcül olmaktan çıkar. Tedavisi olur. Şu aşamada hayvanda belirti gözükmüyor. Ufak üşütmeleri ortamın ısı düzeni ile halleder.

Çok teşekkürler bir de şeyi soracaktım ben jbl energile baktım ama akvaryum petshopcusunda bile bulamadım buna benzer bir yem öneriniz var mı acaba

Sera royal emsaldir. Energil daha büyük hayvanlara göredir, ançuez ve iri karides vardır. Royalde her boy ve çeşitte kurutulmuş balık ve karides vardır.

Energil fazla gelmiyor. Gelende hemen bitiyor. Nette bulma ihtimalin kuvvetli.

Geri