Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Obur Patrick

Garubey

Gümüş 3 Üye
Herkese iyi forumlar. Bildiğiniz gibi "Patrick" adında bir baş belasına sahibim. Ne yazık ki derdimiz bitmiyor :) Son 1-2 haftadır beni ve kız arkadaşımı her gördüğünde suyun üzerinde çırpınıp sağa sola su sıçratıyor. Biz de kıyamıyoruz vicdan yapıyoruz yem veriyoruz. Sonra susuyor. Sitede günlük verilmesi gereken yem miktarına dikkat ediyordum ama 1-2 haftadır şirazemiz kaydı. Normal şartlarda günde iki öğün toplam 5 adet yem veriyordum. Sabah 3 akşam 2 tane. Ama bu günlerde bu sayı 7-8'e çıktı. Kıyamıyorum ne yazı ki o çırpındıkça yem atıyorum. Normal yemlemeden sonra hala kutuyu, elimi takip ediyor. Bu kadar fazla yemek yenir mi anlamadım ki?

Acaba vicdan saatleri için sadece bitki destekli bir yem mi alsam? Protein değeri çok az olan. Kabuğu falan piramitleşecek diye korkmaktayım...

Cvp: Obur Patrick

Garubey' Alıntı:
Herkese iyi forumlar. Bildiğiniz gibi "Patrick" adında bir baş belasına sahibim. Ne yazık ki derdimiz bitmiyor :) Son 1-2 haftadır beni ve kız arkadaşımı her gördüğünde suyun üzerinde çırpınıp sağa sola su sıçratıyor. Biz de kıyamıyoruz vicdan yapıyoruz yem veriyoruz. Sonra susuyor. Sitede günlük verilmesi gereken yem miktarına dikkat ediyordum ama 1-2 haftadır şirazemiz kaydı. Normal şartlarda günde iki öğün toplam 5 adet yem veriyordum. Sabah 3 akşam 2 tane. Ama bu günlerde bu sayı 7-8'e çıktı. Kıyamıyorum ne yazı ki o çırpındıkça yem atıyorum. Normal yemlemeden sonra hala kutuyu, elimi takip ediyor. Bu kadar fazla yemek yenir mi anlamadım ki?

Acaba vicdan saatleri için sadece bitki destekli bir yem mi alsam? Protein değeri çok az olan. Kabuğu falan piramitleşecek diye korkmaktayım...

Benim kapluşum sabah 10 ,akşam 10 tane yemi çok rahat yiyebiliyor üstad zararı olurmu acaba ? :)

Sanırım bu biraz fazla. Pek emin değilim ama normalde verilmesi gereken miktar kaplumbağanın kafası kadar diye okudum forumda. Birazdan daha tutarlı bir cevap gelecektir ama senin verdiğin yem senin kaplumbağa için fazla sanırım. Biraz önce baktım da daha küçük bir kaplumbağa o...

Çağrı Bey o durumlarda patrick'e kanmayın, çırpınsan gidip biraz sevin, sataşın falan sakinler. Olmadı yaprak marula alıştırın. Onu yemesinde pek sakınca olmaz. O açlıktan değil de sizi gördüğü için o sesleri çıkartıyor benimkiler de aynen öyle.

Mecit Bey hangi yemi verdiğinizi bilmiyorum. Bazı yemler çok küçük, bazıları daha iri. Önemli olan kaplumbağanızın kafasının büyüklüğünde bir miktar vermeniz günlük.

eminemre' Alıntı:
Çağrı Bey o durumlarda patrick'e kanmayın, çırpınsan gidip biraz sevin, sataşın falan sakinler. Olmadı yaprak marula alıştırın. Onu yemesinde pek sakınca olmaz. O açlıktan değil de sizi gördüğü için o sesleri çıkartıyor benimkiler de aynen öyle.

Mecit Bey hangi yemi verdiğinizi bilmiyorum. Bazı yemler çok küçük, bazıları daha iri. Önemli olan kaplumbağanızın kafasının büyüklüğünde bir miktar vermeniz günlük.

Anlaştık öyleyse teşekkür ederim. Bunu deneyeceğim.

eminemre' Alıntı:

Üstad Sera raffy P kullanıyorum. İştahı çok , ama çok da hareketli .

Raffy P, ufak kaplumbağalar için günlük 4-5 tane rahat yetecektir. Fazlası zararlıdır. Yavaş yavaş azaltın yemi ama birden kesmeyin.

eminemre' Alıntı:
Raffy P, ufak kaplumbağalar için günlük 4-5 tane rahat yetecektir. Fazlası zararlıdır. Yavaş yavaş azaltın yemi ama birden kesmeyin.

Anladım. Çok az değilmi ? Çok iştahlı cam kenarından ayrılmaz okadar verirsem :) . Aşırı hareketli en azından 8-10 tane fazlamı olur ?

yanında maruldur, elmadır havuçtur tok tutacak ek şeyler verin :)
6-8 arasında anlaşalım :)

eminemre' Alıntı:

Tamamdır şefim 6-8 arası yem atayım. bu arada kafadan kuyruğa 8 cm kaplumbağam :) marul falan atayım şimdi bakayım yiyecekmi :)

emin emre bey,

kafa hacmi kadar yem bir öğün mü ? bir tam gün mü ?

Ben günlük iki öğün veriyorum.

Kafa hacmi kadar yemi bir tam günde yiyecek, ister iki defada verin ister günde bir kez verin.

eminemre' Alıntı:

Marul verdim yemedi :) . Armut verdim yemedi :) et versem hiç durmaz hoppadak indirir mideye :) Etçil oda ben gibi :) az daha büyüsün , bol acılı adana yemeye gideceğiz onla beraber :) :) Çok başka bir şey ya :). İyi ki heves etmişim, iyi ki almışım , iyi ki besliyorum :)

Geri