Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Oğluşum Rafet :)

Kuru alanınızı değiştirmenizi öneriyorum.Gereğinden fazla yer kaplıyor...Ayrıca ısıtıcı göremedım :) Yanlış görmüşümdür umarım.Eğer ısıtıcınız yoksa hemen bir tane edinmeye bakının.Isıtıcısız kaplumbaga cok cabuk hastalanabilir.

Maşallah oğlunu pek yakışıklı.Ama o suda üşüyordur bence.Isıtıcı göremedim.Yoksa mutlaka almalısınız.
Kaç yaşında.Baya büyük görünüyor :)

Kaplumbağam 5 yaşını geçti. bana bi doğumgünümde hediye olarak gelmişti. dün itibariyle 11.3 cm boyu. Temmuzda bu evine geçene kadar cam bi fanusun içindeydi. hiç ısıtıcı kullanmadım. bugüne kadar hiç hastalanmadı. kuru yerini değiştirmeyi ben de düşünüyorum ama şu anda da gayet mutlu:)

Şu ana kadar sağlıklı olarak görünmesi hep sağlıklı kalacağı anlamına gelmez.Bu yakışıklı oğlan için bence bir ısıtıcı almalısınız.Yaptığınız bakım savunulamaz.

natymaty' Alıntı:
Kaplumbağam 5 yaşını geçti. bana bi doğumgünümde hediye olarak gelmişti. dün itibariyle 11.3 cm boyu. Temmuzda bu evine geçene kadar cam bi fanusun içindeydi. hiç ısıtıcı kullanmadım. bugüne kadar hiç hastalanmadı. kuru yerini değiştirmeyi ben de düşünüyorum ama şu anda da gayet mutlu:)

Bu güne kadar hasta olmadı diye bu günden sonrada ısıtıcı almaya gerek yok demeyin.Hastalık sağlık bölümümüzü inceleyın.Diğer kaplumbagaların basına neler gelmıs görebilirsiniz.Akciğer enfeksiyonu olabilir kaplumbaganız...Bu hastalık kolay atlatılan bir hastalık değildir.

maşallah ya kocaman olmuş..umarım benim haylazlar da böyle kocaman olurlar... :sorcerer:
arkadaşlara katılıyorum bi ısıtıcı edinmelisiniz...

Evet ısıtıcı alın ve kuru alanınız tam kuru alan deyil gibi duruyor bide akvaryumunuzun kapağı tam kapalıysa açın içerisi oksijen alsın kuru alanı ısıtmak içinde bir masa lambası ( ısı veren ) veya uvb lamba kulana bilirsiniz

asker-kaplumbaga.jpg
Şimdi hep eleştiri hep eleştiri bu ne ya diyebilirsiniz ama birkaç eksik gördüm.

1) Kaplumbağanız çok büyük, bu büyüklüğünü karşılayamaz o paludaryum. Paludaryumu büyütün.
2) Isıtıcı ve UVB Lamba yok. UVB Lamba çok gerekli değil, güneşlendirebilirsiniz ama soğuk havalarda güneşlendirmeniz zor. Bu sebeple UVB Lamba alırsanız iyi olur. Isıtıcı ise mutlaka gerekli bir şey. Arkadaşlarımızın da dediği gibi bugüne kadar hasta olmaması hasta olmayacağı anlamına gelmez. Kendinden düşün, sen yaşadığın ortam değişmediği halde de soğuk algınlığı geçirmişsindir büyük ihtimalle.
3) Kuru alanın kuru alan değil. Kuru alanını değiştir veya yükselt. Değiştirmeni tavsiye ederim çünkü üstüste taşlar çok yer kaplıyor ve yıkılma ihtimali hayli fazla.
4) Paludaryumu değiştiremesen bile su seviyesini yükseltmelisin.

Resimlerden bulabildiğim hatalar bunlar. Birkaç ufak ayrıntı daha var ama pek önemli değil. Sağlığını etkilemez. Neyse, işte bu kadar.

Not: Umarım beraber sağlıklı bir ömür geçirirsiniz...

Geri