Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Otomatik Yemleme

oguzhanok

Bronz 2 Üye
Cem bey otomatik yem makinesi hangisini tavsiye edersin temmuzda 1 hafta kendi başlarına idare etmeleri gerekecek şimdiden makineyi alıp gözlem yapmayı düşünüyorum.

Bu warmtone marka uygun delik genişliği de diğerlerine göre güzel. Bende almıştım ama kullanmadım hiç.
mailto:/forum/konu-warmtone-yemleme-makinasi-incelemem.html?highlight=Yem+makinas%C4%B1

Cvp: Otomatik Yemleme

internetten en ucuzunu 57 Tl ye buldum. Peki bununla 1 hafta idare edebilirler mi bu makineye güvenebilir miyim? Bir de makinenin yemi bıraktığı sırada makineye yakın olan diğeri gelemeden çoğunu yer mi diyede bir endişem var.

Hayvan kaç tane kabuk boyları ne kadar ?

Kabuk boyları 8-8.5 cm kadar iki kaplumbağa var. Daha önce aşağıdaki konuda öğünleri belirlemiştik

mailto:/forum/konu-4-4-5-cm-kabuk-boyunda-beslenme.html?page=3

Bir hafta götürmesi zor yemi her gün normal öğündeki kadar yeseler hadi bir gün aç kalsınlar birşey olmaz. 6 güne eşit bölünecek şekilde yem çıkış kapağı ayarı yapsan yeme konusunda eşit yerler mi o da şüpheli. Çünkü yem düştüğü esnada biri uzakta ise ilk hamle yapan ki yemi ısırmadan yutacak boya gelmişler. İlk yiyen iyi götürür. Diğerinin kokuyu algılayıp görmesi 20-30 saniyeyi bulabilir.

Dışkılarını yiyerek takviye yaparlar. Günde bir öğün yiyecekler ama bu eşit yememe ihtimali sebebiyle günde iki defa yapmak iyi olacaktır. Çünkü yemin dökülme oranı her dönümde belli oranda olacaktır.

Buna en uygun yem eheim professional food'dur kuskus makarna şeklinde olduğu için takılmaz. Sera carnivoru da deneyebilirsin. Normal stickler takılır. Takılınca da yem düşmez boşa döner durur. Carnivoru da kontrol et, takılabilir.

Sana şunu söyleyim 4 gün üstüne garanti veremem. Onun için birisinin hafta ortası yine doldurması yerinde olacaktır.

Hayvanlar büyüdükçe gün sayısı azalır. Misal haftasonu bir yere gidersen ancak öyle iş görür.

Diğer otomatik yem makinelerinde de durum aynıdır değil mi eheim in gördüm bir makine iki farklı yem veriyordu ama fiyat baya yüksek.
Bu durumda warm tone makine alır eheim profesyonel ile doldurup hafta ortasında da biri gelip haznesini doldurursa heralde bir hafta idare edecekler gibi.
Eheim yem şu değil mi:
http://urun.n11.com/kaplumbaga-yemleri/eheim-water-turtle-granules-275ml-P150120691

Evet bu yem. Fiyatı da uygunmuş.

Görerek bakıp alman iyi olur, çeşit çok. Yem haznesini söküp takma, zaman ayarı vs. Fikrin olur. Kaliteli pil kullanacaksın.

hazır bayram tatili öncesi insanlara yardımcı olabilecek bir başlık olmuş :D  umarım sizinde işinize yarar daha önce fazla para vermek istemediğimden hopar marka almıştım haznesi büyük ve stick tarzı yemleri verebiliyor diye, ama olmadı bizim hayvanlara uygun değil balık besleyen birine sattım. bu konuda eheim veya jbl daha uygun bizimkilere (benim aldığım tarihte jblde sorunlar vardı belki şimdi düzelmiştir araştırmanızda fayda var, tüm mama kutusunu takabilme olanağı var onda ) eheim ın tek hazneli olanından aldım ( iki modelinde yem haznesi hacmi aynı ) fiyatı biraz tuzlu olsa da stick yemlerde sorun çıkarmadan çalışıyor ( reptomin gibi uzun yemleri ikiye bölmekte yine fayda var ) 1 kere de o tüm mamayı verecek şekilde ayarlamaktansa  birkaç dakika arayla parça parça yemlemesi daha uygun

Geçen hafta 5 günlüğüne kaplumbağalarım kendi başlarına idare edebildiler warm tone otomatik yemleme makinesi kullandım döndüğümde saatinde sapma yoktu kaplumbağaların keyifleri yerindeydi.

Hayvanlar yem yanında dışkılarını da yedikleri için idare edebilmişler. Biz hayvanları düzenli yeme alıştırdığımız için doğal ortamlarındaki kadar açlığa dayanımları olmasa da açlıktan kolay ölmezler ama zayıflama olur. Yem yoksa dışkı dışkı yoksa vücutlarındaki yağı yakarlar. Büyüdükçe dirençleri artar.

Makinada yem kalmış mıydı ?

Pilleri çıkarmayı unutma bitmesinler.

Kafa hacmine ayarlamıştım iki kaplumbağa olduğu için günde iki sefer sabah akşam , yemin çoğu duruyordu.

Hayvanlar o boyda tek öğün beslenir. Ama iki sefer yaptığın iyi olmuş tek turda yeterince dökülme olmaz. İki sefer açığı kapatır.

Geri