Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Pakize'den yeni kareler

Zencefil

Bordo Bereli
Herkese merhabalar.

Eskilerden hatırlayan vardır beni ve Pakize'yi.
Pakize'nin keyfi yerinde. Akvaryum büyüdü net 250 litre bir evimiz var. Kuru alan değişti. Ve tabi ki Pakize'de büyüdü :)

Forumun eski canlı hali kalmamış gibi görünüyor.
Eski bir üye olarak Pakize ile destek olmak istedik :)

mailto:/2a0n8sz.jpg
mailto:/2n0pixh.jpg
mailto:/2rh2r2f.jpg
mailto:/2moxq21.jpg
mailto:/szzr4z.jpg
mailto:/3305hy9.jpg
mailto:/34euvio.jpg
mailto:/28lufz6.jpg
mailto:/2s6aotv.jpg
mailto:/se0wgh.jpg

Facebook'ta; su kaplumbagasi sayfasinda bolca fotolari olan Pakize mi? Ona benzettim.

Cvp: Pakize'den yeni kareler

Akvaryum guzelmis Pakize de mutlu gorunuyor
Su aralar biraz durgun site kapali kaldigindan dolayi sanirim zarari buyuk oldu ama hep birlikte elimizden geldigince destek ve reklam yaparsak yine canlanir
Facebookta cok soru soran destek isteyen var bazi sayfalarda ve yanlis bilgilendiriyorlar ben elimden geldigince buraya cekmeye calisiyorum

hoş geldin arzu. site host anlaşmazlığından dolayı 3-4 ay kapalıydı. çoğu kişinin açıldığından haberi yok. onun için fazla kimse yok şimdilik. emrenin işler yoğunlaştı. nadiren geliyor. keza benimde öyle 3-4 saat ancak duruyorum. yani emreden hallice iyiyim.

ismini hala pakize olarak bırakmışsın sıpanın. kabuk boyu ne kadar oldu sanki hala aynı boyda gibi. kafayı koyup böyle yatanı da ilk defa gördüm. dememkki sana güveni tam bizimkilerin kafa sürekli havada kolaçan ediyor sağı solu.

eskiden silis kum kullanıyordun diye hatırlıyorum. yok muydu hiç. akvaryum güzel olmuş. yalnız tek dikkatimi çeken derece oldu. onu sol köşe alta doğru alırsan daha net ölçersin. ısıtıcıya yakın ve su dışında oldu mu netlik kayboluyor.

golgi ne oldu ?

Hosbuldum Cem :)

Golgi dogal ortaminda uzunca bir suredir. Dogada yasama sansi varken evde tutmaya vicdanim el vermedi.

Pakize' nin kabuk boyu 23-24 cm civari. 9 yasinda artik aha fazla buyuyecegini dusunmuyorum.
Bir de akvaryum kocaman olunca icinde kucuk kaldi :)

Kum kullaniyorum. Oncelerde hagen siyah sonra kalinsilis kum kullaniyordum. Evi tasidik bu yaz. O sirada kumu tasidigim posetler bir yerde unutulmus. Bende 5 aydir tabani bos kullaniyorum. Acikcasi kumsuz akvaryum cok hosuma gitmiyor. Ozellikli bir kum alma niyetindeyim. Arastirma yapiyorum simdilik.

Derecei orada bile zor duruyor. Pakize tam bir canavar. Sabitlesemde suyun icerisinde olunca surekli saldiriyor. Kendisine zarar vermemesi icin bu sekilde kullanmak durumundayim.

Biz Pakizeyle artik fazla samimiyiz. Cekinme gibi durumlari yok hic :)
Akvaryum evin en islek yerinde. Onunden gecen cok ama hic rahatini bozmadan o sekilde uyuyor genel olarak :D

bende de seninki gibi bir kırmızı kafa var o da çok yavaş büyüyor. büyüklükte 2. iken şimdi en sonuncu. en yakın olanı ondan 2.5 cm uzun. bunlarda genetik bir problem var sanırım aheste aheste büyüyorlar. bir de cinsiyet meselesi var erkekler cinsel gelişim sürecini tamamladıktan sonra dişilere göre daha yavaş büyüyorlar.

bende toppera bakarak 16 cm civarlarındadır diye tahmin etmiştim. bayağı olmuş o zaman. büyük boyu var mı yoksa sen mi genişlettin çıkışı. bir iki arkadaş almıştı. dardı giriş kısmı.

Erkek oldugu icin ve galiba senin dedigin gibi genetik olaylardan fazla buyumedi.
Ama bu kadarda yeter. Su anda bile elime aldigimda tirnaklari ile zarar verebiliyor. Isirmalarini soylemiyorum bile. Onun icin bu boyutlara kalabilir :)
Inanilmaz yabani ve bende ona saygi duyuyorum artik. Akvaryumunda mutlu hic dokunmamaya calisiyorum. Uzaktan seviyoruz birbirimizi :)

Topper in o kapi kisminda azicik bir hile var :D
yanlardan azicik genislettik :)

golgiye hayırlı olsun o zaman suratı tatlıydı. şimdi emreninkiyle idare ediyoruz. o da yaman birşey olmuş. emre odasında çalar saat niyetine kullanıyor. ışığı gördü mü coşuyormuş.

Hayvan erkekse iyi bile buyumus bence benimkiler 2 sene once uygun ortama gecti (akvaryum360 litreydi) 12yasindalar 17 cm gibi bir boydalar disi ise sizinkinin boylarda, disi akvaryuma gecincede biraz buyudu sanki (suanda ucu 1250 litrelik L akvaryumda ama buyume yok ne yazikki)

Hoş geldin Arzu. Uzun zamandır buraya uğramıyordun. Daha sık uğrarsın umarım. Golgiye sevindim. Zaten yavru idi. Sen uygun zamanda doğaya salmayı beklemiştin. Diğerlerini kurtaramadığımıza hala üzülürüm.

Senin bu ufaklık sanırım sık kaçıyor. Poşeti kaçmasın diye mi koydun? Hava alacak yeri vardır, ama dalgınlığına gelirse diye belirteyim. Akvaryumda gayet iyi olmuş. Gerçekten eskisine göre hayvan küçük kalmış. Kum olarak gene silis öneririm Arzu. Diğerleri yemede tercih ettikleri türden olmuyor ve irilerde keskin kenarları rahatsız edebilir.

Benim çizgili iyice bomba oldu. Evin en çirkini ama tüm arkadaşlarım ve ben en çok onu seviyoruz Cem. Az kaldı, bir kaç aya yeni yerine geçecek.

Hosbuldum Emre.
Kacma konusunda basim dertte maalesef. Pleksiden kapak yaptirdim onu hic yokmus gibi kaldirip yine kacti :D
En son care uzerine kalin plastikten masa ortusu aldim :D cam gibi gorunuyor ve akvaryum camina yapisiyor direk. Uzerinde hava delikleri var onu ihmal etmem zaten :)
Kum olarak kalsiyum icerikli biseyler dusunuyorum ama firsat bulup tam olarak bakamadim.
Cizgililerin yasadigi dogal ortamlari gorunce dayanamadim ben aglaya zirlaya biraktim. Sipa arkasina donup bakmadi bile :D
Alisarp merhabalar :)
Pakize hic olum fanusunda yasamadi. Sadece 1-2 gun mecburiyetten kaldi. Yavrulugundan beri hep kendi boyutuna gore buyuk akvaryumlarda yasadi. Sansli sayilir bir cok kaplumbagaya gore.
yetersiz alandan uzun zaman kalan kaplumbagalarin normal boyutlara donmeleri hem zor hem de uzun zaman aliyor.

Erkek Pakize'ydi hatta,yazismistik oradan =))

Nette en begendigim kapluslardan biri Pakize. Hatta her hali guzel.O bakislara bitiyorum.Sevimli sey. Keske benimki de canayakin olsa.Yemini yiyene kadar sirinlik,elden yeme vs,sonra anneye isirik ve ucan tekme sovlari basliyor :)

ben bizim akrabadan 5 yaşında biri 5 cm diğeri 6 cm boyunda iki kaplumbağa aldım. feci haldelerdi. buz gibi suda kötü yemler ama yem yemiyorlardı..4-5 cm su içinde, su pis, o kadarki sinek filtre takmışlar hiç temizlenmemiş yeriyle kendisi pislik içindeydi. plakalar kalkmış kısaca rezil vaziyette idiler. kabuklarını fırçaladım bir sürü plaka çıkardım. temizleyip metilenli suda beklettim. sonra akvaryuma aldım hayvanlar suyu görünce bir coştularki bu halde nasıl yaşamışlar hayretlik olay. neyse benim erkeklerin yarı kabuğu kadardılar. ki erkekler 1 yaşındaydılar. 2 sene geçti. şu anda biri 18.5 diğeri 18 cm oldu. yani erkekleri geçtiler.

kısaca arzu o bildiğimiz hipotezi çürüttüler. imkanları iyi olunca ki buna yem çeşitlerini de ekliyorum. büyümeleri normal hızda devam ediyor. hatta normalide geçkin en küçük olan şu anda en büyükleri. 2 senede 13 cm büyüdü. diğer dişinin kabuğunda gensel hata var. orta adaları altıgen belki bu sebeple diğerinin gerisinde kaldı. aldığımda 1 cm büyükken şimdi yarım cm gerisinde kaldı. bunda bir diğer korkum başta kuyruk kısmı yan kabukları olmak üzere ki bu çiftleşmesine imkan vermeyebilir, hiç öyle bir niyetide yok zaten, hepsi kıvrık. baş bölgesindeki boşlukta da daralma var. kabuk bir gün boğacak diye korkuyorum. üst bağadaki hatalar şekil bozukluğu yaptı.

çiftleşmek isteyen erkek bununla hiç ilgilenmiyor.hep diğerine yöneliyor. yani doğa kusurlu olanı bir şekilde elimine ediyor. içgüdüsel olarak hayvanlar bunu biliyor.

Akvaryum güzel olmuş. Ben genede kalsiyuma galan girmeden silisten şaşma derim ama deneme yapmanda sakınca yok. En kötü değişirsin.

Senin golgiyi bırakma kararlarına tekabul eden zamanda bende çizgilim safinazı doğaya kazandırmayı düşündüm ama arkadaşlarım ve hatta çocukları kıyamet kopardı. Bende zor ayrılacağımı düşünerek vazgeçtim. 100 lt akvaryumdaydı. Şimdi sadece onun için 360 lt akvaryum yaptırdım. Kumu bile kendini gömebilsin diye ona özel seçtim. Vitasand dan getirttim. Hatta şimdilik diğerleri orada duruyor. Küçükler ile boy farklarının kısmen kapanmasını bekledim. Şubat ayı gibi herkes yerini bulur.

Kırmızı burunlu pakizeyi özlemişim :)

Cvp: Pakize'den yeni kareler

Cidden hipotezimi çürüttün Cem. Ama genel olarak karşılaştığım Kötü bakılan kaplumbağların toparlanması uzun sürüyordu. Sen nasıl iyi bir ortam sağladıysan Onlara sadece büyümek kalmış :)

Gerçi her kamplumbağanın ayrı bir şekli ve büyümesi var. Çok yakın bir arkadaşımın kaplumbağaları daha 3-4 yaşında ama boyutları inanılmaz :D iki elimle zor kavrıyorum.
Pakizenin kabuk şekli oval. Genel vücut yapısı da uzun ince. Ama bu bahsettiğim diğer kaplumbağalar resmen yuvarlak :D

Emre ve Cem cidden birden fazla kaplumbağa ile nasıl bu kadar ilgileniyorsunuz şaşıyorum. Pakize bana fazla bile geliyor. O kadar kendini beğenmiş ki yanına başka bir kaplumbağayı bırakın farklı bir dekorasyon malzemesi koyarsam bile saldırganlaşıyor :D

Berrakerkin facebook sayfasına son dönemde vakit bulamayınca dondurduk. Belki ilerleyen zamanda yine aktif olur ama şimdilik zor görünüyor :)

Geri