Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Piyasadaki Yemler Hk.

annie

Elmas 3 Üye
Tropical marka kaplumbağa yemleri şuan Türkiye pazarında eritilmiş durumda.Tropical Gammarus(kutu) ürün stokları zayıflatıldı.Daha çok poşette satılan ürünü piyasada ve malesef çoğu bayat çıkıyor.
Bunun sebebini araştırırken Tropical Dried Fish ve Tropical River Shrimp ürünlerinin tamamen sıfırlandığını fark ettim.Juen ithalatçı firmanın stoklarında bu ürünlerin bulunmadığını söyledi.İthalatçı firmaya ulaştığımda, river shrimp ve dried fish ürünlerinin kurutulmuş doğal yem kategorisine girdiğini ve dolayısıyla tarım bakanlığının bu kategori için farklı bir prosedür uyguladığını söyledi.Buda yazının sonunda ekledikleri nottur.

NOT : Bu arada yılbaşından itibaren zaten kaplumbağa ithalatı ve satışı Türkiye'de yasaklandı.
Dolayısıyla pazar payı giitikçe küçülmektedir.
Saygılarımızla.
FORM-PET Evcil Hayvan Malz. Ltd. Şti.

Bunun yorumu tartışılır.Ancak sadece bir örnek vermek gerekirse kurutulmuş nehir karidesi ile kurutulmuş balık bu kategoriye giriyor ise gammarus neden durdurulmuyor?
Bana kalırsa bu işin sonu bizim için pek parlak görünmüyor.

Bu arada hazır konumuz yemlere gelmişken;
JBL Turtle Food içindeki sera mineral benzeri stick yem ve
SERA Vital içindeki tablet yemin ne olduğu hangi sıklıkla verildiği hakkında bilgisi olanların yorumunuda ayrıca bekliyorum.Teşekkürler.

Buda piyasadaki çoğu poşet tropical gammarusun içeriğidir.Tavsiyem kutu ürünü bulunmadığı takdirde diğer markalara yönelinmesi.Elimde gammarus vardı takviye için petburada.com üzerinden almıştım ama elimde patladı.Mail attım haber bekliyorum ????
mailto:/5dg0lR.jpg

Cvp: Piyasadaki Yemler Hk.

-Sera Raffy Vital 

Stick yemler tamamen bitkisel içerikli,tabletler ise stick yeme nazaran daha dengeli bir içeriğe sahip

Ham Protein - %18

Ham Yağ - %5
Ham Lif - %8
Nem - %6
Ham Kül - %18

Kalsiyum - min. %1,7 max. %2,4
Fosfor - min. %0,5 max. %1

Vit. A - 30.000 IU/kg.
Vit. D3 - 1.500 IU/kg.
Vit. E - 60 mg/kg.
Vit. B - 30 mg/kg.
Vit. C - 550 mg/kg.
Vit. B2 - 90 mg/kg.

-JBL Turtle Food

Kırmızı yemler balık içerikli

Ham protein - %32.00
Ham Yağ - %4.50
Ham lif - %6.50
Ham kül - %38.00
Nem içeriği - %8.00

Yumuşakçalar ve kabuklular - %70.00
Böcekler - %10.00
Tahıllar - %10.00
Balık ve balık yan ürünleri - %7.00

Tropical amerikan menşeili firma. Türkiyede piyasası pek yok. Dolayısıyla maliyetler yüksek olduğu ve elde kaldığı için sınırlı geliyor. Maliyeti düşürmek içinde taşımada yer kaplamayan ve daha uzun ömürlü olan alüminyum poşete dönüp bazı yem çeşitlerini göndermeyi bıraktılar. Alüminyum poşet içinde nemini uzun süre korurken içerik bir taraftanda eziliyor serin yerde saklanmadığı taktirde bu ilerleyen zaman içinde kızışıp bozulmasına neden oluyor.

Gammarus aynı zamanda balıklarında tükettiği yem grubunda olduğu için gelmeye devam eder ondan yana sıkıntı olmaz. Tropical gelmemesi sorun olsada sera, tetra ve jbl yemler talep gördükçe firmalar tarafından talep edilecektir. Bu açıdan sıkıntımız olmaz.

JBL'nin karışımlı yemlerinde balık ve diğer deniz canlılarının unundan imal stick yem kullanılıyor. Kutu içeriğindeki yazılara bak vitaminle ilgili oranlar yazıyorsa minerale emsal yemde olabilir. Ama genelde protein içerikli yem koyuyorlar.

Vitaldeki tablet yem dipte dolaşan hayvanlar ve kara kaplumbağaları için bizimkiler yüzeyde dolaştığı için kullanmana gerek yok. Dibe çöktüğü gibi dağılıp kirletir. Ben onları ayırıp bitkilere gübre niyetine saksılara atıyorum.

Anladım Furkan ve Cem abi bilgiler için çok teşekkür ederim.????

Aslında bi sorum daha var.Aç günlerde marulunu yemeyen kaplumbağa marula nasıl teşvik edilebilir?

ot türevlilere alıştırmada önce tetra reptomin ile başlıyoruz. daha sonra normal yem günlerinde yemden bir kaç saat sonra kabuğunun yarısı kadar marul yada kıvırcığın orta körpe yapraklarından atıyoruz. yarım saat içinde yemez ise alıyoruz. bu şekilde yiyene kadar devam ediyoruz sonrasında aç günde tam boy kabuk oranında veriyoruz. maruldan bıkmaması için diğer günlerde vermeyi bırakıyoruz.

ben bu zamana dek jblnin tüm yemlerinde bayatlama görmedim ağzını açalı 2 yıl oldu hala ilk günki gibi taze gammarus ve normal yemler pahalı evet ama biz jbl dışında kullanmıyoruz ama abi serayıda yiyorlar sayende :)ve geçen gün kadirin bahsettiği yemlerden gördüm adama diyorum kaplumbağa yemi poşet yem gösteriyor marka adı veriyorum ondan yok diyor duruma bak ya

kaplumbağa yemi talep az ya da olmadığı için her petshopta bulunmaz. veya ucuz markalardan bir kaç tane alıp atarlar.

abi dediğin doğru sincanda özellikle sera markası çok fazla jbl sadece bir dükkanda var diğerlerinde markası belli olmayan yemler var..ama biz pahalıda olsa jblden vazgeçmiyoruz :)

Ürünün aynısını tekrar göndermişler.Ama içerik aynı malesef.Mecbur kalmadıkça Tropical almam artık.

ben bunun kutuda olanını almıştım. diğerleri gibi altın sarısıydı. bu poşettekileri nemli koyuyorlar demekki. kuru olsa ezilip un ufak olur. dümdüz poşet sonuçta. kutunun ezilme durumu yok.

Ya normalde bende kutu alacaktım abi ama yoktu stokta sen bi ara gammarusu tropical al gelecek sefer demistin bende bari bunu alır bos kutulardan birine koyarım dedim boyle çıktı işte neyse artık dersimizi aldık.Ben ithalatçı firmanın üslubundan tropicalin artık tr pazarından çıktığını anlıyorum ama bekleyip görücez.Ya bu malların skt ile oynanıyor yada dediğin gibidir abi bilemiyorum.

Bende poşetini sen alınca gördüm önceden haberim yoktu. Sana zarar oldu ama böylece poşet almamak gerektiğini öğrenmiş olduk.

abi kaplumbaga besleyenlere ben hiç tavsiye etmiyorum jbl,sera,tetra dışında geri kalan ne oldu belli olmayan şeyler...

Geri