Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

poliüretan kuru alan

Şelale

SKF Delisi
Boyle bir kuru alan yapamazmiyim? Vantizla bir kenarini tutturarak tabi :)

Vantuzla diyicektim :)

Ekli dosyalar

• 2s8mqmw.jpg
    2s8mqmw.jpg
    94.2 KB · Görüntüleme: 340
Elinizde hiç imkan yoksa belki. Ancak çok kısa vadeli olur.Bu kuru alan yetişkin kaplumbağaları taşıyamaz, yüzdüğü için spot lamba tutulamaz ve en önemlisi de kaplumbağalar bu yumuşak malzemeden küçük parçalar ısırarak koparabilir.
kaplumbağa besleyen insanlar veya veterineler kaplumbağanın yanına bir arkadaşı olmasını söylüyor ve benimkide öyle
tmnt exstrme' Alıntı:
kaplumbağa besleyen insanlar veya veterineler kaplumbağanın yanına bir arkadaşı olmasını söylüyor ve benimkide öyle

Onu söyleyen "kaplumbağa besleyen insanlar" ve "veterinerler" yanlış biliyor.
iki dişi veya bir erkek bir dişi şeklinde olursa çift almak adaptasyon sürecini kısaltır ve hayvanların kendine güveni artar. ama bu şekilde denk getirmek zor. bunun yanında doğal ortamında dahi sosyal hayvanlar değillerdir. sadece çiftleşme zamanı bir araya gelirler. yani tek yaşayabilir.
Cem abi aslında o "tek yaşayabilir" değil, "beraber yaşayabilir" olmalı, kaplumbağa sayısı arttıkça adaptasyon süresi uzar, bunun cinsiyetle de alakası yok, çiftleşme sonrası dahi çok kötü kavgalar yaşanabiliyor, en iyisi tek bakmaktır, ama hacim yeterliyse birbirlerini tolere edebilirler.
süreci kısaltması su açıdan oluyor. birinin atak olması diğerini de cesaretlendiriyor. biri kuru alana çıkıyorsa öteki de onun peşinden geliyor. tek oldu mu biraz tedirginlik yaşıyor çünkü grup halinde yaşarlarken tek alınıp ortama konuluyor ve hayvan bir süre bocalıyor. benimkilerden edindiğim deneyim bu yönde. cinsiyet konusu uzun vadede geçerli orada kısa yazdığım için anlam karmaşası oldu. ama çiftleşme sonrası erkek rahat durmadığı için dediğin gibi bir durum olabiliyor. beraber yaşayabilir cümlesine katılıyorum.
Ben bu konuda herkese şunu öneriyorum. Kavga ettiklerinde ayrı sistemlerde bakma şansınız varsa birden fazla alıp deneyin tabi. Ama bu şansı olmayanlarda hayvanlara eziyet etmesin.
Tabi birde şu konu var. İki kaplumbağa için 230-250 lt akvaryum gerekir. Tek almayıp ufak akvaryuma koyulması daha büyük ızdırap. Bence önce yeri ayarlamalı. Ondan sonra isterseniz 10 kaplumbağa alın.
Seninkilerede kanka :)
Bu arada akif kapluslari cok susuz birakma. Bence en iyi yontem akvaryumun kuru alanina lamba takmak.

RE: Akvaryum ve ekipman seçimi

Evet arkadasin da soyledigi gibi kaplumbagalar bundan parcalar koparip yutabilir ve bogulma tehlikesi olabilir bence bunun yerine cd kabindan yapmaniz daha iyi olur
mailto:/forum/Konu-videolu-kuru-alan-yapimi.html?highlight=kuru+alan+yap%C4%B1m%C4%B1

Cvp: Kapluşum yemsiz kaç gün yaşar

bunun gibi poliüretan malzemeler yosunlanırsa veya suya attığın yem dibine gelirse dişleyip parçalıyorlar. üzerine halı kaydırmaz koyarsan bir süre gidebiir.

Hiç tavsiye etmem. Salınım riskide çok.

Cvp: poliüretan kuru alan

böyle birşey yaparsan eğer kuru alanı lambayla ısıtamasın o malzeme erir tehlike yaratır.

Kullanımı her açıdan riskli bir materyal. Bunun yerine İpek'in bahsettiği gibi CD kabına yönelebilirsiniz.

Yeni Kuru alanim :)

Ekli dosyalar

• IMG_20130504_133349.jpg
    115.2 KB · Görüntüleme: 223

güzel olmuş eline sağlık. alta da silis kum attın mı görsellik fevkalade olur. tabi derinlik az olduğu için ona göre miktarı da az tutacaksın.

Kum u hic dusunmedim buyuk akvaryuma gecdigimde alirim diye dusundum. Ama niye olmasin :)

ilerde de başka akvaryuma geçtiğinde de kumu yıkar diğerine koyarsın böyle yavan duruyor. üstelik kumu kurcalamayı da seviyorlar. hem de soyulan derisini kolayca sürtünerek atar.

Geri