Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

raffy&miki&leo:)

Cvp: raffy&miki&leo:)

Bence gayet zaten Emre ve Cem abi yardımcı olucaktır.

Cook tesekkur ederimm mijmki birazz tommbull sanki dimi :))

Sağlıklı uzun ömürler Nil. Mertcan gibi benimde gözüme 5. fotoğraf takıldı. Elinde resmen balerin duruşuna yatmış :smile:

:) aminn :) ben onu kizim diye seviyorumm nazlii birazz oyle alimmlii:))

Maşallah üçüde gayet sağlıklı gözüküyor. Kabuklar olsun diğer tarafları olsun görsel bir sorun yok.
Birinci ve üçüncü hayvan kabuk değişimini yakında tamamlar. Bunlar için altına girecekleri mango kökü iyi iş görür. Severlerse kaşınabilirler. Aradakide değişimi bir aüre önce tamamlamış.
Bahsi geçen hayvanın kabuk kıvrımları ve şeklinde obezite belirtisi yok bence. Biraz tepesi dik olduğu içinse hayvandan hayvana bu tepenin dikliği farkeder. Eğer yemi fazla yemiyorsa aynen devam.
Hepsine sağlıklı güzel bir ömür.

hayvanlar güzel ilerde alt bağa izleri kaybolacak birbirlerine benzeyecekler. kafalarında belirgin özellik ayırmana yardımcı olacak. birincinin kafa üstü nokta kırmızı. ikincinin düz sarı üçüncünün kanca şeklinde sarı.

mikinin 2. resimde boynunda siyahlık var o nedir ? resim mi öyle çıkmış.

O siyahlığı bende gördüm Cem. Sanki resimden gibi geldi.

Yada genetik bir koyu leke. Çünkü desende var orada.

Bu arada dediğin baştaki desen farklarına bakarken birincinin sol yanağını daha ayrıntılı görmenin faydalı olacağını düşünüyorum. Her iki resimdede çok belirsiz ama sağ ve sol yanak simetrik biçimde değil gibi geldi. Birinci resimde hafif başını çevirmiş belki bu yanıltır ama ikinci resimde boyun derileri birikimi sol yanak altında daha ileride. Bu hayvanın başı dışarıdayken akvaryum içerisinde veya dışarısında başının üstten ve önden net resimleri çekilebilirse iyi olur.

birincideki orantısızlığı bende farketmiştim. önce kulak iltihabı olabilir diye düşündüm ama kafası meyilli olduğu için deri birikimi olabilir dedim. o siyahlığı da deri tümörü olabilir mi diye düşünüyorum. ama karanlıkta kalmış da olabilir.

O siyahlik resimden oyle cikmiss normalde yook amaa ben tekrar ekiyimm fotoo. Raffynin yanagini mi diyorsujuzz ilkk reskm mi ?? Ekliyim onun fotolarini tekrar

nil raffynin sol yanağında sanki hafif bir şişlik var gibi 12 mesaj 2. resimde sağ yan. dikkatli baktığında kulak çizgisini görebilirsin. kafasını uzattığında tekrar kontrol et. başka bir sıkıntıları yok.

Evett onu fark ettiim bn de ne olabilir kii o veterinere gotureyimm mi ki

çok hafif bir kulak iltihabı var cerrahi müdahaleye gerek yok. veterinerden hafif bir antibiyotiği 1 ml'lik şırınga da vermesini iste. suya damlat diyecek o bir işe yaramıyor. günde bir yeme bir damla olacak şekilde uygun dozaj hazırlasın. deep metilen mavisi al. suyu ve akvaryumu tertemiz tut. bu konuda uvb'ninde etkisi büyük ama sen de yok sanırım.

benimkinin de başına gelmişti zamanında bu konuyu okuyup bilgi edinebilirsin.
mailto:/forum/Konu-kulak-iltihabi--8269.html

var uva lamba isitici filtre hepsi tamam bi de metilen mavisi damlatiyorumm temizledikce. Bi bakayimm bu kojuyu okuyim da hasta olmasin iyice :( cook saolunn ya erken fark etmek de iyidir yarin gidicem hemen

Kulak iltihabını düşünerek detaylı resim istemiştim ve hayvanda sol yanakta kulak iltihabı mevcut. Son gönderilen iki resimde net olarak gözüküyor. İyiki Cem hem kendi farketti hemde başındaki desenlere odaklandırarak dikkatimi çekti. Zira resimler iyi çekilmiş ama bu ufaklık hep başını içeride tutmuştu. Cem in dediği gibi henüz başlangıç seviyesinde. Hemen tedaviye başlayıp cerrahi müdahaleye gerek olacak seviyeye gelmeden giderilebilir. Genede veterinere de danışmak iyi olur. Siz fakültede öğrenci miydiniz? Eğer öyle ise bu şansınız daha çok.

Bir hususta kulak iltihabının sebebi yetersiz filtrasyon yada zamanında yapılmayan temizlik sonucu suda aşırı kirlenme yada dipteki çakıl, iri taneli kum, deniz kabukları gibi dışkı ve yem artığı barındıran dekorların olmasına bağlı bakteri üremesidir. Yani bunlardan hangisi yaa hangileri mevcutsa yok edilmeli. Akvaryumda ince doğal yani uygun silis kum var, bu sorun değil. Bana göre deniz kabuğuda çok yoğun değil. Ya filtrasyon yetersiz yada su değişimleri yada dip çekimleri zamanında yapılmıyor. Bir ihtimalde hayvan yeni geldi ise önceki barındığı yerde bu oluşumun başlama ihtimali.

İlave olarak yazdımki burada oluşma ihtimaline sebep unsur varsa giderilsinki herhangi birinde tekrarlamasın.

Geçmiş olsun.

Calisiyorumm amaa hemen gidipp bugun ilac alicam raffyi de yanimda gotureyim ki uoksaa ogle arasinda veterinere gidip ilaci istesem verir ki acabaa. Acikcasi filtre varr ve zamaninda da temizlik yapiyrum cok dikkat ediyorum amaa anlaymadim nedn oldugunu. Sadecce bi donem birine emanet etmek zorunda kalmistimm :((

Cook tesekkur ederim tekrwr

Veterinerle görüştüm hemen gidip Alicam İlaci iyileşir inşallah bi an once

Geri