Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Reptomin hakkında

zgzoid

Altın 2 Üye
Merhaba, 2 sağlıklı kapluşuma uzun süredir hem Sera hem Tetra yem veriyorum.Ancak bir tanesi birkaç gündür reptomini ağzına alıyor çiğniyor tekrar çıkarıyor, bazen de çıkarıp tekrar yiyor gene çıkarıyor.Bazı zaman da 2-3 hamlede yiyor.Raffy p'yi hemen yutuyor.Tecrübeli arkadaşlardan bu konuyla ilgili görüş bekliyorum.

Cvp: Reptomin hk.

Tetra seraya göre biraz daha serttir. Ufak parçalar halinde ( ilk başta bende iyi bölüp veriyordum, artık tek lokmada yiyebilecek pozisyona geldiler) vermen, eğer sorun yem sert ve büyüklüğünden ise bunun önüne geçecektir.

Yemi sürekli yiyorlar zaten.Ayrıca ikiye bölüyorum hep.

tam parçalayamadıkları zaman yemi çıkarıp tekrar yerler.2 ye bölüp verdiğin halde zorlanıyorsa dahada küçült :smile:

RE: Reptomin hk.

Surekli sert yemleri tek seferde yuttuklarindan dolayi Boğazı tahris oldugu icin olabilir. birsure dinlendirip sonra yine ayni tempoyla beslenmeye devam ediyorlar.

Büyük geldiğini sanmıyorum.Tek seferde bile yiyor.Ancak tahriş olmuş olabilir.Parçalıyor çıkarıyor ve tekrar ilgilenmiyor.

elden besliyorsunuz sanirim yemi akvaryum suyuna batirip ıslatarak beslemeyi deneyin belki oyle direk yutabilir, sorun reptomin mi yoksa tahrişmi anlamaya calisiriz

Bu yemler tahriş etmez arkadaşlar. Hatta kurutulmuş balık dahi rahatça yutabiliyorlar. Reptomin içeriğindeki yosun ve sertliği sebebi ile bazı kaplumbağalar tarafından daha nazlı yenilebilir. Raffy p yi bazılarırının daha çok sevdiği aşikar. Bazı kaplumbağalar daha ufak lokmalar halinde ve parçalayarak yerken bazıları yemi tek hamlede yutabilir. Bunuda belirteyimki soru işareti kalmasın.

Her ihtimale karşı yemin son kullanma tarihini ve ağzının açık kalıp kalmadığınıda kontrol etmeli.

Boğazda tahrişe ancak köşeli çakıllardan veya mango kökü yutmaya çalışırsa bu ve buna benzer başka yapay maddeler sebep olabilir.

Cvp: Reptomin hakkında

Emre Bey, yem ağzı kapalı duruyor.Juen'den almıştım.Tarihine bakacağım.Zaten sürekli bu yemlerle besliyordum.Son günlerde biri bunu yapıyor.Diğerinde sorun yok.Reptomini parçalıyor en sonunda tekrar ilgilenmiyor.Ama koca rafyy p'yi tek hamlede yutuyor.Ne yapmam gerekir?

Bazen seçicide davranabiliyorlar. Hepsi aynı karakterde değil. Biri bitkisel yeme hemen alışırlen diğeri bu yemi yemede naz yapabiliyor. Hatta beğenileri değişebiliyorda. Diğer yemden yemese iştah kaybı yada hastalık durumu ihtimali var derim ama diğerini yediği için bence reptomindeki azda olsa yosun içeriğini beğenmemesine sebep olmuştur. Diğeri onun için daha lezzetli ve kolay yenilir bir yem.

Yani vermiyim mi ona? Çeşit olsun diye hem raffy hem reptomin almıştım.

Beğenmese azına dahi almaz ama, reptominden bir kaç tane alıp raffp nin kutusunda bekleterek reptominin raffy p kokusuna bulanması durumunda yer belki.

Emin in önerisi ile denemeler yapmalı. Bunda dahi bu kadar nazlanıyorsa ileride bitkisele geçiş zor olur. Diğerini yemesi iyi ama çeşitliliğe de alışmalı.

Hep yerdi yeni başladı buna.

Bazı kaplumbağalarda sebep olmasada seçicilik olabiliyor yada değişip başlayabiliyor.

Emre Bey, Cem Bey, biri 6 cm diğeri 6,5 cm.Beslenme şekli değişmesi gerekiyor mu?

8 cm olana kadar yem çeşidi ve oranı aynı. Ama bu boyda tek öğün olmalı.

Çift veriyordum o halde tek öğün kafası kadar vereyim.

zgzoid' Alıntı:
Çift veriyordum o halde tek öğün kafası kadar vereyim.

Evet. Bu boyda uygun öğün bu.
Ben sabah besliyorum.

Sabah erken çıkıyorum.Akşam sorun olur mu? Bir de reptomin sorunu kısmen devam ediyor.İkiye bölmeme rağmen ağzında zor eziyor.Geri çıkartabiliyor.Ama serayı hemen yutuyor.

Geri