Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Reptomin yemiyorlar.

candir

Bronz 4 Üye
Kaplumbagalarim daha yavru ve sadece raffy ı yiyorlar tetra reptomini attigimda yemiyorlar ve ogrendigim kadariyla sadece raffy ı olmazmis reptomin ana yem olmaliymis onlari nasil alistirabilirim acaba?

Cvp: Reptomin yemiyorlar

Gammarusa alışıp diğer yemleri reddeden kaplumbağalara rastlıyoruz.
Bunun için sabırla reptomin vermelisiniz. Yöntem sabah reptomini verip odadan çıkın. Yarım saat sonra gittiğinizde yememişse yemleri çıkarıp atın. Bunu öğlen ve akşamda olmak üzere günde 3 kez tekrarlayın. 3-4 gün sonra hala yememe devam ediyorsa yeme vitamin damlatıp vermeye başlayın. vitaminin kokusu ve tadı iştah açar. Birde reptomin yemlerden bir kısmını raffy I içine koyarak kokusunun onlara sinmesini sağlayın.
Bu sabır gerektiren bir süreç. Eğer yemezse acıyıp gammarus vermeyin. Açkaldığı günler ziyan olur. Bir hafta ısrarla devam edin. Hala yemiyorsa ertesi hafta ağızdan direk vitamin takviyesi gerekir. En fazla 10-15 güne yemiş olacağını düşünüyorum. Sonuçta acıyıp gamamrusa devam etseniz kesinlikle gelişim bozukluğu olacak.

RE: Reptomin yemiyorlar

Anladim tesekkurler sabirla deneyecegim peki vitamin olarak ne kullanmaliyim?

Birkaç sefer daha vermeyi deneyin, yemezse aç kalsın bişey olmaz. Acıkınca nasılsa yemek zorunda kalacaktır :) Vitamin olarak sera'nın vitaminini öneririm. Eğer daha ekonomik bişey olsun istiyorsanız da biyo tortvit öneririm. Ben sera raffy p kullanıyorum ve haftada bir yemlerine biyo tortvit damlatıp veriyorum. Zaten kaliteli yem kullandığınız sürece ayrıca pahalı bir vitamin kullanmanız da gerekmez.

Sera vitaminin adı Reptivit, aklınızda olsun. Bulamazsanız JBL aqua olanıda alabilirsiniz ama Sera bence daha iyi.

Galiba sera alicam zaten tekrardan sagolun :)

Gammarus damak tatlarına daha uygun olduğundan tetra reptomin yemez.ilk geldiklerinde bende de öyleydi.gammarusu kesip tetra reptomine ısrarla devam et. 5.günde yemeye başlamıştı bende ve bidaha da hiç bırakmadı mutlaka yicektir :)

İnsallah dediginiz gibi olur :) beslenme onerilerinde 2 gun reptomin 1 gun gammarus yaziyordu buna uymali miyim yoksa gene reptomin yemezler mi acaba?

gammarus verme ki reptomine alışsın daha sonra beslenme programına göre devam edersin.benimde ilk durumum seninkiyle aynıydı gammarusu kestim reptomine alışınca zaten ikisini beraber yemeye başlıyo sorun olmuyo.alışma sürecine kadar verme çünkü gammarusu yedikçe reptomini reddedicek bende öyle olmuştu :)

Benimkilerde kırmızı et ve balık görüp kokusunu aldığında suda ağızlarını açıp kapayarak çırpınıyolar ama sanyu yem attığımda hiç heycanlanmıyolar önce biraz koklayıp akvaryumun içinde turluyolar bi süre sonra isteksizce yemi yiyolar. Yemek konusunda gerçekten çok seçiciler ve damak tatları çok kuvvetli. Yeme alışmaları için sevdikleri besinleri aşamalı olarak azaltmalısın. Aniden kesmenin onları mutsuz ettiğini ve strese soktuğunu düşünüyorum şahsen..

Aynen arkadaşın bahsettiği gibi şu an hiç gammarus vermeden reptomine alıştırın. İleride karma beslenmeye zaten geçeceksiniz. Şu an karışık verseniz zaten durum değişmeyecek ve reptomini yemeyecek.

Yok zaten sonrasi icin sormustum onu anladim sagolun :)

rabia tetra biraz yeşil ağırlığı olan bir yem. sera raffy p ile bir ara geçiş yaparsan tetraya daha kolay adapte olurlar. raffy p ve tetra ana yemlerdir. her gün verilebilir. içlerinde vitaminde var. hatta son kullanma tarihi ileri ise tetrayı bir süre kesip raffy p-karides ikilisini kullanabilirsin. küçük oldukları için şu anda en ihtiyaç duydukları yem ikilisidir. mesela bir ay sonra karidesi iki günde bire indirip tetrayla takviyeye başlayabilirsin. büyüdükçe farklı yemleri yemeye başlarlar.

Anladim tesekkurler suan biri attigim tum yemi yiyiyor ama diger ikisi koklayip birakiyor dediginiz gibi gammaruslarin icine koyup kokusunun sinmesini saglamama ragmen, raffy P alip onu deneyecegim diger ikisinede sonrada dediginiz uygulamaya gecerim tesekkur ederim :)

Cvp: RE: Reptomin yemiyorlar

candir' Alıntı:
İnsallah dediginiz gibi olur :) beslenme onerilerinde 2 gun reptomin 1 gun gammarus yaziyordu buna uymali miyim yoksa gene reptomin yemezler mi acaba?

Ana yeme (reptomin) alıştıktan sonra bu uygulamaya geçilebilir.

candir' Alıntı:
Anladim tesekkurler suan biri attigim tum yemi yiyiyor ama diger ikisi koklayip birakiyor dediginiz gibi gammaruslarin icine koyup kokusunun sinmesini saglamama ragmen, raffy P alip onu deneyecegim diger ikisinede sonrada dediginiz uygulamaya gecerim tesekkur ederim :)

Bu arada yem yiyen fazla yemesin. Bunun için ya diğerlerini ayrı yerde yemleme durumuna geçin yada bence daha uygunu yemi yiyeni işi bitince başka yere alıp bunlara vererek alıştırın.

Geri