Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sahil kumu

ata12

Altın 1 Üye
birazdan sahile gidip kum toplucam elekten gecırıp kovaya koyup sonrada kaynatıp akvaryuma atıcam .sizce bir zararı olurmu

Cvp: sahil kumu

Bir su kaya tuzuyla kaynatın. Sonra duru su ile tekrar kaynatın. Bundan da sonra tekrar tekrar durulayın. Ondan sonra koymanızda bence sakınca olmaz.

kaya tuzunun ne yararı olucaktır ki

Varsa bakteri vs öldürür. Ben hazır aldığım kumları dahi garanti olsun diye o şekilde yıkadım. Ki şehre yakın sahillerde bir sürü dış etken vardır.

Genelde insanlar bişeyler içip şişelerini kırıyolar, sahil kumunda ufak camparçaları olabilir. Kaplumbağalar kum yerler Buda bağırsaklarına falan zarar verebilir. Tabi bu ufak bi ihtimal ama ben önermem hazır kum ucuz bişey sonuşta. Silis kum alınız bence iş garanti olsun

siliz kumunu yemıyorlarmı . zaten kum değil küçük çakıl yopladım

Benimkiler bazen yerler. Ama yemelerinde bir sorun yok. Küçük çakıllar kafalarından büyükse sorun yok. Yutamamaları kerek. Boğazlarında kalma durumu olabilir. Küçük çakılların bir zorluğu aralara giren pisliklerin dip çekimi ile de toplanmasındaki güçlük.

Tabiki yiyorlar hatta sindirim için gerekli yemeleri. Ben sahil kumunun içinde olabilecek cam parçaları açısından zararlı olur demiştim. Çakıl taşı taşı olabilir tabi ama sayın Aek nında dediği gibi iyice dezenfekte edilmesi gerekir. Ayrıca kendinizi bol bol dip çekimine hazırlayın çünkü çakılların arasına falan girebiliyo bişeyler (dışkı, yem artığı vs.) uğraştırır sizi biraz. İyi forumlar dilerim.

Biohazard' Alıntı:
Genelde insanlar bişeyler içip şişelerini kırıyolar, sahil kumunda ufak camparçaları olabilir. Kaplumbağalar kum yerler Buda bağırsaklarına falan zarar verebilir. Tabi bu ufak bi ihtimal ama ben önermem hazır kum ucuz bişey sonuşta. Silis kum alınız bence iş garanti olsun

arkadaşım tam tersi düşünüyorum.senin topladığın kumda dış etken olma olasılığı hazır aldığın kumda olma olasıgından daha fazladır.sonuçta görmüyorsun gidip hazır alıyosun.kum,taş toplamak bu hobimi dahada güçlendiren etkenlerden biri hazır hazır nereye kadar :D.biraz fazla döktüm içimi ama bence bunlar yanlış şeyler

Sarı silis kumda sarı pislikler nasıl görülüyor arkadaşlar? Dip cekimi yaparken zor olmuyormu nasıl cekiyo o sifon onları? Ayırt edebilme acısından

Alınan kumun yeri önemli. İnsanların sık kullandığı sahillere ne gibi kimyasallar dökülmekte bilmiyoruz. Bu sebeple tuzla kaynaması daha iyi olacaktır. Bâkir bir yerden alıyorsanız sorun olmaz.
Tekrar su ile kaynaması ve defalarca durulanmasida tuzun arınması için.

Kumun üzerindeki her şey rahatlıkla görünüyor Mert. Sarı pislik nedir? Ben hiç rastlamadım.

yigitgurdal' Alıntı:
Biohazard' Alıntı:

arkadaşım tam tersi düşünüyorum.senin topladığın kumda dış etken olma olasılığı hazır aldığın kumda olma olasıgından daha fazladır.sonuçta görmüyorsun gidip hazır alıyosun.kum,taş toplamak bu hobimi dahada güçlendiren etkenlerden biri hazır hazır nereye kadar :D.biraz fazla döktüm içimi ama bence bunlar yanlış şeyler

Görüşünüze saygı duyuyorum, ama bahsettiğim kum hazır akvaryum için üretilmiştir. Onu kaynatıp gerekli dezenfekteyi yaptıktan sonra bi sorun olmaz. En azından şunu söylim sahil kumundan sağlıklı olduğu kesin. son olarakta seviyenizi korumanızı öneririm karşınızdaki kişinin kim olduğunu bilmeden arkadaşım diye hitap etmeniz hoş değil. İyi forumlar.

Sanırım sahilden kastınız denizin kenarından alınacak kum.
Kesinlikle ben böyle bir işe kalkışmanızı önermiyorum.Sonuçta bizim kaplumbağalarımız tatlı su canlısı ve tuzu tolera etmeleri çokta kolay değil.

Deniz kumunu ne kadar temizlerseniz temizleyin içerisinde ki tuzdan arındırmanın zor olduğunu, kullanım açısından akvaryumlarımıza uymayacağını düşünüyorum.

arzu abla o aldıgımız kumlar çakıllar ve çakıl dan büyük taşlar
nerde toplanıyor biliyormusunuz .tabıkıde sahılden ben kum deıl çakıl topladım 3 kere kaynatıp 1 gun suda beklettım kum yada çakıl o kadar ucuz deıl o yuzden denızden topladım

Ben Sualtından 52 Metreden Çakıl Topladım Bunlar Değerli Şeyler Ben 15 Gün Tatlı Suda Beklettim Sonra 5-6 Defa Kaynattıktan Sonra Yine 15 Gün Tatlı Suda Bekletip Yine 5-6 Defa Kaynattım Hiç Bir Sorun Kalmadı Ne Koku Ne İz Falan Sende Deneyebilirsin.Ama 1 Ay Beklemelisin Yerinde Olsam Çok Toplarım Toptan Yaparım :)

Arkadaşlar,

Önceki yorumlarda çakıl taşlarının pisliğe daha çok neden olacağını yani dip çekimi sıklığının artacağı belirtilmiş. Bende de 5-8 mm çaplarında minik çakıl taşları var ve haftada en az 1 kez dip çekimi yapmak zorunda kalıyorum. Silis kuma geçersem bu sıklık azalır mı?

yüzeyde kalacağı için size kolaylık olur.

Cem doğru söylüyor. Bunun sebebide ince taneli kumun daha sıkı bir yapı oluşturmasından ötürü araya dışkı ve yem gibi unsurların girmesine mani olmasıdır. Alırken ince silis kum diye belirtmenizi öneririm. Zira silis kumunda çeşitli boyları mevcut.

yesvedeendso' Alıntı:
Arkadaşlar,

Önceki yorumlarda çakıl taşlarının pisliğe daha çok neden olacağını yani dip çekimi sıklığının artacağı belirtilmiş. Bende de 5-8 mm çaplarında minik çakıl taşları var ve haftada en az 1 kez dip çekimi yapmak zorunda kalıyorum. Silis kuma geçersem bu sıklık azalır mı?

Ne kadar dip çekim yapılırsa yapılsın çakılların arasında yem ve dışkı artığı kalır , buda suyun kalitesini düşürür, ileride amonyak patlaması olarak döner bu olay. Silis kum içinde pislik bulundırmaz tüm artıklar kumun üstünde birikir. Böylece hem daha rahat dip çekimi yaparsınız hemde suyun kalitesini yüksek tutmuş olursunuz

Geri