Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sahiplendiğim kaplumbağamın hikayesi ( şu an isimsiz)

Sprite

Gümüş 1 Üye
merhaba arkadaşlar ve kaplumbağa severler,

bugün çizgili kaplumbağaları bildirdikten sonra akvaryumcuya gittim ve hepsini sattığını farkettim elinde başka kaplumbağa olduğunu sordum ve var dedi ben şaşırdım çünkü akvaryumlarda kaplumbağa yoktu yanda ölüm fanusundada yoktu ''gösterebilirmisiniz?'' diye sorduğumda ağır ağır yürüdü ve birkaç aydır dikkatimi çeken akvaryumların üstündeki bir yoğurt kabını indirdi bakmıştım ama kaplumbağa olduğunu bilmiyordum adam indirdiğinde suyu buharlaşmış kurumuş plakalarını atamamış bakımsız aç 9cm lik bir kaplumbağa gözlerime bakıyordu ilk alnda adama dalmak istedim ama kendimi toparlayıp elime aldım biraz tuttuktan sonra çok kokrutuğunu farkettim ve gerikoydum biraz izledim ve adama baktım rahat rahat çayını yudumluyor ve bilgisayrdan okey oynuyordu...ben kaplumbağayı alabilirmiyim bakabilirmiyim diye düünürken 70cm lik akvaryumum aklıma geldi ısıtıcısını aldım yanına ve kaplumbağayı almaya karar verdim adam sevindi tabi ve verdi kaplumbağayı aldığı gibi poşete firlattı bende o anda ister istemez ''yavaş be adam!'' diye bağırdım sinirlendi bir bakış attı ama satam düşüncesiyle sadece kattı kaplumbağayı poşete ısıtıcıyı da kattı aldıktan sonra dolmuşa bindim poşeti açtım ve kaplumbağanın sadece beni izlediğini farkettim o an hayatımın en mutlu anlarından birini yaşadığımı söyleyebilirim o hissi hiç unutmayacağım o beni izledi bende onu.Eve geldiğimde kabuk durumuna ve genel durumuna baktım çenesinin altında hafif bir kan birikmesi ve plakalarını atamamış genel durumu pek iyi değildi korkuyordu ve sürekli ani tepkiler vererek kaçıyordu balık akvaryumuma hazırladığım dinlendrilmiş su ile akvaryumu kurdum ısıtıcsını taktım cd kaplarından bir kuru alan yaptım resimlerini attıktan sonra AEK (ismini bilmiyorum abi profilinde tam azmıyor :D ) ve cem abi yardım etti sağolsunlar 2 hafta civarı devit 3 ü günlük verip plakalarını atmaya çalışacağım derisini ipk bitki ile atmaya çalışacak ve mango kökü de yardımcı olur toparlanır inşallah küçük prensesim ( gözlemlerime göre dişi) ve şu an ismi yok aklıma ilk Bahtiyar ismi geldi ama dişi için uygun değil belki önerileriniz olur sevinirim :D.bu da benim ve kaplumbağamın kısa hikayesı umarım hoşunuza gitmiştir ileriki zamanlarda da resim eklerim inşallah toparlandıkça :) bir de resim ekledim prensesimden umarım hoşunuza gider herkese iyi akşamlar dileyerek gidiyorum kendinize iyi bakın

Ekli dosyalar

• kap4.jpg
    kap4.jpg
    60.5 KB · Görüntüleme: 29
Çok güzel bir davranışta bulunmussunuz tebrikler bence ismi umut olsun tabi bu bir öneri :)

evet ismi umut olsun bence de zaten siz umut olmussunuz hayvancagiza iyi ki sizin givi yurekli insanlar var da yasayabiliyoruz su dunya da.. Cem abinin hakki bende de cok buyuktur saolsun cok yardim etti bana bende kaplumbagami onun sayesinde kurtardim iyi insanlar tanidim :)

Gerçekten güzel bir şey yapmışsın Ali. Tebrik ederim.

Bu arada kabuk plakası atması için deviti yem ile ağızdan vermeyeceksin, kabuğa süreceksin biliyorsun değil mi? Günlük vereceğim diyince ağızdan kasdettiğini düşünerek belirtiyorum. Yani hayvanı akvaryumdan alıp kabuğu kuruladıktan sonra kabuğa 2-3 damla deviti parmağınla iyice yayacaksın. Ancak deriye hiç temas etmeyecek. Sonra kuru bir kapta ısıtma lambası altında 10 dk bekleyecek. Bundan sonra tekrar kabuğu kuru bez yada havlu ile kurulayıp hayvanı akvaryuma alacaksın. Plaka atımını kolaylaştıran uygulama bu. Ağızdan verme haftada bir yeme bir damla olacak. Buda uvb yoksa geçici bir süre.

Diğer konuda bence adam hayvanları satıp bitirmemiştir. Korkup hayvanlardan kurtulduğunu düşünüyorum.

Mobilden isimler görünmüyor, bunu bende sevmiyorum. İsmim Emre :)

Ufaklığa sağlıklı ömür dilerim.

Kaplumbağayı poşete koyması ayrı cahillik olmuş. Balıkmı bu. Umarım su koymamıştır. Boğulma riski taşır. Kaplumbağa her zaman hava alacak deliği olan yada üzeri açık esintiye maruz kalmayacak şekilde kuru kapta taşınır. Seninde aklında bulunsun. Seyahat falan yaparsan bu şekilde götürürsün.
Hayvana sert davranmasıda ayrı kötü. Belki çenedeki kırmızılığın sebebi pet shoptur.

Cvp: Sahiplendiğim kaplumbağamın hikayesi ( şu an isimsiz)

çok sağolun arkadaşlar bence de umut güzel bir isim olur :) şu an korkuyor ve yaklaşmak istemiyorum akvaryuma arada güneşleniyor bende kaçmasını istemeyerek girmiyorum odaya kıvırcık aldım haftada bir vereceğim onuda pet shop konusuna gelince ve yerli kaplumbağalara bir yakınımız ile şikayet ettik ama elimizde delil yok ya sattu (ki hiç sanmıyorum) yada sakladı biryere,o adam zaten insanlıktan nasipini alamamış bir varlık olarak geçerlidir bende çünkü hayvan dersem hayvanlara haksızlık etmiş olurum yoldada farkedip bir delik açtım poşete hayvan paniklemeye başlamıştı su yoktu içinde zaten suyu koymaya aciz bir insan (zaten koyulmaması gerekiyor da) diyelim ki alıp poşete attı o kırmızılığın da ondan olduğuna 100% eminim adam atıp fırlatıyor kovada bakıyor :( şu an elinde kaplumbağa beneri bir hayvan yok sadece semenderler var onlar da akvaryum da duruyor durum ile ilgli güncel yazılar yazacağıma emin olabilirsiniz en azından o petshopa bi ceza yedirmeden durmayacağım biraz akıllansın!
Tuhaf gelebilir ama kendi çapımda uğraşıyorum işte :) Bnada umut ismi güzel geldide şu an dişi gibi duruyor baya dişi olursa ne yapacağız?

Geri