Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sarı Yanaklı Arkadaşım

AEK

Bordo Bereli
Merhaba,

Bu hafta sonu yeni bir arkadaşımız evimize dahil oldu. 6 cm lik benim RES ler bu ufak 2 cm lik ufaklığı gayet dostça aralarına kabul ettiler :)

Yeni ufaklık (adı niko) bizimkilerden biraz farklı. Sarı yanaklı ve çizgileri daha kalın.

Sizlere bu farklı ufaklığın resimlerini aşağıda göstermek istedim.

mailto:/img59/48/fotograf1e.jpg
mailto:/img684/6770/fotograf2i.jpg
mailto:/img715/5498/fotograf3i.jpg
mailto:/img692/6449/fotograf4g.jpg
mailto:/img837/1273/fotograf5.jpg
mailto:/img23/7564/fotograf6.jpg
mailto:/img406/8373/fotograf7.jpg

Cvp: Sarı Yanaklı Arkadaşım

bunlar farklı bi tür mü oluyor?

Sanırım Red Eared Slider ve Yellow Bellied Slider çiftleşmesi sonucu oluşuyor.

Kaplumbağalarınıza uzun ömürler dilerim. Bu sarı yanaklılar ülkemizde çok bulunur mu?

gözlemleyin kırmızı yanak hırcındır sarıya göre ısırma falan olursa ilerde ayırın

Emre Bey sanırım zamanla yanakları turunculaşabilir.
Benim arkadaşımda sarı yanalı diyerek bir kaplumbağa aldı fakat büyüdükçe renk değişmişti.
Sağlıklı yaşasın yeni ufaklık :)

Özellikle ilk iki gün hafta sonuna denk getirdiğim için sürekli gözlem yaptım. Yem yerken büyüklerin ağzından bile yediği oldu. Ama gene devam edeceğim izlemeye.
Teşekkürler Arzu hanım. Öncelikle önemli olan sağlıklı büyütmek tabiki. Bir sürü kırmızı yanağın arasındaydı. Satanda dediğiniz gibi emin değildi. Bende zaten benim şansıma dedim. Özellikle yüzundeki diğer çizgilerinin daha kalın oluşu bende bu ihtimali kuvvetlendirdi. Birde ona baktığımı farkedince durup beni seyretmesi etkiledi. Hiç korkusu yok maşallah :)

Hayırlı olsun inşallah uzun yıllar sizle olur.

Kaplumbağanız genetik özelliklerinden dolayı diğer red eared slider' lardan farklı kabuk desenine sahip bir red eared slider :) Zaten sarı yanakların altı beneksiz olur, sizinkinde benekler var, ve Türkiye' de sarı yanaklı bulmak çok çok zor :) Ama yinede deseni itibariyle farklı, kıymetini bilin :)

çok farklı bir havası var çok beğendim :)

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Komple beneksiz olanlar sarı karınlılar (yellow bellied slider). Sanirim bu ikisinin kırması olarak sarı yanaklı olarak geçebiliyor (yellow eared slider). Genetik olarak dediğiniz gibi farkli. En iyi şekilde bakacağım inşallah. RES lerde iyi anlaştılar :)

çok tatlılar ama ayrı tür olduğu için kavga etmezlermi

tghn1020' Alıntı:

Bunlar tamamen ayrı tür değiller Slider türlerinin alt grupları. Uzak akraba gibi düşünebilirsiniz. Benimkiler boyut farkına rağmen kavga etmiyor.Büyük olanlar gayet güzel bir şekilde kabul ettiler.

Ancak yem yerken çırpınma esnasında ufaklığa vurunca suda bayağı sürükleniyor. Kötü niyetli olarak yem yemesini engellemiyorlar. Sonuçta boy ve kuvvet farkı olunca sabahları hayvan fazla darbeye maruz kalıyor. Farklı kapta yem verilebilir, ama ben hayvanların sürekli bulundukları yerden çıkarılmasına karşıyım. Sadece hastalık ve genel temizlik zamanları zorunluluktan çıkartılabilir. Bu sebeple 8 ay kadar tek durması için ayrı bir sistem kuracağım. Büyüklğü diğerleri kadar olmasa da onlarla beraber daha rahat yaşamaya başlayacak duruma gelince tekrar yanlarına gidecek.

AEK' Alıntı:
tghn1020' Alıntı:

Bunlar tamamen ayrı tür değiller Slider türlerinin alt grupları. Uzak akraba gibi düşünebilirsiniz. Benimkiler boyut farkına rağmen kavga etmiyor.Büyük olanlar gayet güzel bir şekilde kabul ettiler.

Ancak yem yerken çırpınma esnasında ufaklığa vurunca suda bayağı sürükleniyor. Kötü niyetli olarak yem yemesini engellemiyorlar. Sonuçta boy ve kuvvet farkı olunca sabahları hayvan fazla darbeye maruz kalıyor. Farklı kapta yem verilebilir, ama ben hayvanların sürekli bulundukları yerden çıkarılmasına karşıyım. Sadece hastalık ve genel temizlik zamanları zorunluluktan çıkartılabilir. Bu sebeple 8 ay kadar tek durması için ayrı bir sistem kuracağım. Büyüklğü diğerleri kadar olmasa da onlarla beraber daha rahat yaşamaya başlayacak duruma gelince tekrar yanlarına gidecek.

anladım teşekkür ederim

o ne kadar tatlı bir şey öyle bayıldım . Ah birde ben bulsam bu türe bayılıyorum maşallah sağlıklı ömürler

Teşekkürler. Yukarıda daha önce farklı bir yerde okuyup kırma olduğunu yazmıştım. Ama bu tür ile ilgili araştırmalarım sonucu cumberland slider olduğunu öğrendim.

AEK' Alıntı:
Teşekkürler. Yukarıda daha önce farklı bir yerde okuyup kırma olduğunu yazmıştım. Ama bu tür ile ilgili araştırmalarım sonucu cumberland slider olduğunu öğrendim.

kırma nasıl alabiliyor ? onlar farklı tür değil mi ? mesela sarı yanak ve kırmızı yanak kırması da olabilir mi ?

Bunlar slider ana grubunun alt türleri. Geçenlerde araştırma yapıp bu konu hakkında yazmıştım. Alt türlerin dahi doğada çiftleşmesi biyolojik bir bariyer ile mümkün olmuyormuş. Yanyana gelseler dahi çiftleşme girişimi olmuyor. Ancak çiftliklerde genetik oynamalar yada başka yolla tür çaprazlamalarla kırma kaplumbağalar yapılıyor.

Geri