Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sera raffy I veya sera raffy mineral ve kuru alan lambası ?

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
2 sinden hangisini almam sağlıklı olur gelişimleri iyi beslenmelerini en çok hangisi karşılar tabi bunlar ek yem ana yem olarak sera raffy p alacağım birde ben kuru alana ışık tutmuyorum internette satılan masa lanması veya kapluşlara özel üretilen kuru alan lambası vs varmı ? veya akvaryuma asmalık bir ampul bunun gibi birşeyler varsa isimini veya link verebilirmisiniz ?

Cvp: sera raffy I veya sera raffy mineral ve kuru alan lambası ?

Normal, 40-60 watt arası bir masa lambası işinizi görecektir. Ek yem olaraksa (sadece yavru kalumbağalar için) haftada 2 gün sera raffy I, haftada 1 gün sera raffy Mineral öneririm. Ama mineral şart değil. Ancak kullandığınız zaman faydasını çok görüyorsunuz. Bunun dışında pazar günleri kaplumbağalarınızı aç bırakın. Kaplumbağalarınıza afiyet olsun...:)

Sera en kaliteli yem olarak biliniyor zaten. 50 watt lamba yeterlidir kuru alan ile lamba arasında 15 cm mesafe kalmasına özen gösterin. Size önerebileceğim bir link var eğer lamba arıyorsanız :)

şimdilik karidesim var bitince I veya mineral alacağım peki ozaman 100ml minaral alırım ancak Tuğba hanım 2 günde bir karides ver demişti ? ben hergün veriyorum sen haftada 2 kere diyosun çok az değilmi :)

Karides protein oranı yüksek bir besin.Fazla kullanılması tek yönlü bir beslenmeye neden olur.Kendinize uygun bir diyet belirleyip belirli aralıklarla kısıtlı şekilde kullanmalısınız.
Yavru kaplumbağalarda hafta da 2-3 kere yeterlidir.Yaş büyüdükçe kullanım miktarı ve verilme şekli diyete göre şekillendirilmeli.

haftada 2 kere çok az tuba hanımın dediği gibi 2 günde bir normal. Siz bunun yanında diğer yemleride kullanırsanız tek yönlü beslenmeden uzak tutulmuş olunur..

Pazartesi P, Salı I, Çarşamba P, Perşembe I, Cuma P, Cumartesi de Mineral verseniz iki günde bir ediyor zaten. Ama her gün de vermeyin sakın. Obezite ve piramitleşme riski var ! Ve bu hastalıkların üstesinden gelmek de zor oluyor...

Bu arada lamba arıyorsanız bu linkteki ürünü alabilirsiniz bence işinizi görür.
mailto:/IKEA-Lagra-Spot-KISKACLI-RAF-SPOTU-Ikea_Market_W0QQidZZ42477087

emronyus' Alıntı:
Pazartesi P, Salı I, Çarşamba P, Perşembe I, Cuma P, Cumartesi de Mineral verseniz iki günde bir ediyor zaten. Ama her gün de vermeyin sakın. Obezite ve piramitleşme riski var ! Ve bu hastalıkların üstesinden gelmek de zor oluyor...
hepsinden bir adetmi ? hergün bir tane yemmi vereceğim ?

Bu arada arkadaşlar bir çözüm getirdim lamba işine :) üstteki kapakta ampül takma yeri var onu yan koydum kuru alanın üstüne ampulede 7.5 watt (malesef en iyi buydu)evde sadece 60 watt salon lanbası var çok ısındırıyor heryeri aydınlatıyor çok fazla geldi şimdilik 7.5 watt gece lanbasıyla idare edebilirmiyim sadece ampul alsam olurmu ?

7.5 watt çok az hiç olmazsa 25 watt kullanın eğer mesafe yakınsa. Yem konusunda şöyle yapabilirsiniz 3 tane değişik yem kullanıyorsanız 1.gün a yemi 2. gün b yemini 3. gün c yemi şeklinde verebilirsiniz.

maalesef evde sadece 7.5 waat var diğerleri çok yüksek arasındaki mesafe 14cm buna uygun bir waat söylermisiniz ? 3 değişik yem kullanacağım biliyorum öyle yapacağım ama mesela b karides diyelim 2.ci gün sadece 3 karideslemi besleyeceğim ?

Ben öyle yapıyorum. Ama siz isterseniz oranları aynı olacak şekilde aynı gün karışık verebilirsiniz. Örneğin minerali haftada 1 gün diye önerdik yani haftada 3 çubuk, I ise 2 gün yani 6 çubuk ve P de 3 gün bu da 9 çubuk eder. Bu çubukları haftanın günlerine dağıtabilirsiniz...

siz öyle diyorsanız öyle yapayım anak bir sorun olmaz değilmi hergün sadece bir öğünle beslemek ?

Küçük kaplumbağalara günde iki gün, biraz daha büyüklere günde bir ve yetişkinlere 2 günde bir öneriliyor. Eğer sizinki minikse söylediğim rakamları ikiyle çarpıp da ayarlayın beslenme programınızı. Burada amaç yavrunun haftalık besin ihtiyacını karşılamak.

Bu arada neden pazar günü yem vermiyoruz aç kalmazlarmı ?

Kafam karıştı benım şimdi ben sera raffy p,sera raffy I ve sera raffy mineral alacağım buna göre haftalık beslenme programı çıkartabilirmisiniz kaplumbağalarım daha yavru 2 ay oldu alalı

Pazar günleri yem vermememizin sebebi yavruların iştahlarını korumak ve sindirim sistemlerini dinlendirmek için. Bu yöntem bazen balıklarda da uygulanıyor. Ancak yetişkin kaplumbağalarda şart değil çünkü onlar çöp öğütücüsü gibi her şeyi her zaman yiyorlar :D Ama yavruların iştahları hemen kapanabiliyor.

Üstteki soruma ve buna cevap alabilirmiyim mesafe 14cm buna uygun bir waat söylermisiniz ?

14 cm ye 25 ile 40 watt arası yeterli olacaktır. İkisini de kullanan var. Ben haftalık program olarak sırasıyla P, I, P, M, I, P ve aç bırakma uyguladım yavru kaplumbağalar için.

25 watt için 7 cm, 50 watt için 15 cm mesafe uygundur. 15 cm mesafeden 7.5 watt lamba hiçbirişe yaramaz. Yavru kaplumbağalara hergün yem verilmelidir büyüme çağında oldukları için. Yetişkin kaplumbağalar 2-3 günde bir beslenmelidir. 1 gün karides 1 gün sera p diğer gün sera I şeklinde besleyebilirsiniz bir sorun olmaz. Ancak kabızlığı önlemek için arada bir yeşillik vermenizi öneririm. Marul, salatalık gibi... Yavru kaplumbağalar yeşillik pek sevmezler onun için yemine karıştırarak vermenizi öneririm. Örneğin arada bir çok az yağsın kıymanın içine parçalayarak marul ya da salatalık koyabilirisiniz. O zaman iştahla yiyeceklerdir. Birde sanyu marka yem var. O da sebze içerikli marul ya da salatalık vermezseniz arada bir ondan vermenizi öneririm. Haftada 1 kere. Mesela pazar günü bu yemi ya da yeşillik verebilirsiniz.

benim yavru kaplumbağalarım hiç yemiyorlar gecen gün sadece balık yediler okadar :D

Geri