Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Şirin Çok Kötü :(

dberor1

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar Bundan 1,5 yıl önce babam bizden habersiz eve bir kaplumbağa getirmişti ilk başlarda biraz sevindik tabiki ama bu işin kolay olmıcağını sonrada öğrendik ilk 4 ay ölüm kabında
besledik sonra forum'lar sayesinde böyle olmıyacağını anlayınca 20 lt. bir akvarum aldım evde kimse yardım etmediği için benimde maddi durumum buna yetti ısıtıcısı iç filtresi kuru alanı var dış filtre henuz yok. Her 5 günde bir suyunu değiştiririm günlük güneş ihtiyacını alması için güneşe çıkarırım vs. vs.

Uzun süredir kaplumbağamın gözleri şiş hiçbirşey göremiyor gözlerini açmaya çalışıyor ama sanırım perde inmış ve şiş ilk başta bir öneri ile ONADRON Göz damlasını sabah akşam şiş olan gözlere 1 damla damlatım damlattım sonra 15 dk kuru alana bıraktım hasta olduğu için akvaryumundan çıkarıp 3 gün temiz bir kapta bulundurdum suyun sıcaklığı 27 ila 28 derece gibi oluyor genellikle her neyse 3 gün kullandıktan sonra iyi oldu sonra akvaryumuna aldım tabi almadan önce çok iyi bir şekilde temizledim gözleri acık mutluydu ama sonra yine kapandı yine şişti :( ne yapacağımı bilmiyorum normal olarak gözleri acıkken çok neşeli hareketli gözleri kapanınca hareketsiz ve sürekli suda kalıyor dışarı çıkmıyor suyun dibine gidiyor orada kalıyor arada bir çıkıyor bakınmaya çalışıyor sonra yine suda.birde dün fark ettim sudan çıkardım masaya koydum ağzını acıp hızlaca kapatıyor değişik bir ses çıkıyor sanki lcd monitöre işaret parmağınızla hafifce vurmanız gibi. ama sürekli yapmıor nasıl desem 15 sn bir felan yapıor 3-4 kere sonra susuyor elliyorum başka bir yere koyuyorum masanın yeni aynı durumu tekrarliyor.

şimdilik bulduğum belirtiler bunlar bide sanırım obezite olmuş :( annem ve kardeşim ne zaman onun yanına gelseler 1 tane 1 tane diye diye verdiler şimdi sığmıyor kafasını bazen hızlıca çekince foss die ses çıkıyor bende yeter dedim öldürüceksiniz... :( İlk ve son resimde göre bilirsiniz.

ALT:
mailto:/13/4/fmczk.jpg

ÜST:
mailto:/13/4/fmd1c.jpg

GÖZLER:
mailto:/13/4/fmd2c.jpg

GÖZ OVALIYOR:
mailto:/13/4/fmd43.jpg

TAM AĞZINI AÇIP SES ÇIKARTICAKKEN:
mailto:/13/4/fmd50.jpg

Cvp: Şirin Çok Kötü :( Help Me !!!

Eczaneden Terramiycine göz merhemi ve genta göz damlası alıp bunu 7 gün boyunca gözüne uygulayın ve 1 saat boyunca kuru bir yerde bekletin bu işlemi yaptıktan sonra üstüne ısı lambası tutabilirsiniz ve suyunu 2 derece yükseltin 30 derece civarında olsun.

Cvp: Şirin Çok Kötü :( Help Me !!!

Miniciklerim' Alıntı:
Eczaneden Terramiycine göz merhemi ve genta göz damlası alıp bunu 7 gün boyunca gözüne uygulayın ve 1 saat boyunca kuru bir yerde bekletin bu işlemi yaptıktan sonra üstüne ısı lambası tutabilirsiniz ve suyunu 2 derece yükseltin 30 derece civarında olsun.

Teşekkür ederim önerinizi dikkate alıcam herhangi ciddi birşey yok değilmi ?

Cvp: Şirin Çok Kötü :(

siz tedavisini ya erken kesmişsiniz yada akvaryumda hastalığı ilerleten birşey var. akvaryumu temizlediniz mi ? pek önerilmiyor ama bir defaya mahsus mavi damla damlatın. herhangi bir zarar verici bakteri üremesi varsa yok olur.

cem' Alıntı:
siz tedavisini ya erken kesmişsiniz yada akvaryumda hastalığı ilerleten birşey var. akvaryumu temizlediniz mi ? pek önerilmiyor ama bir defaya mahsus mavi damla damlatın. herhangi bir zarar verici bakteri üremesi varsa yok olur.

Şimdi Şöyle cevap vereyim bana ONADRON Damlayı sabah akşam 1 defa olmak üzere 3 gün damlatın denildi gereğini yaptım iyileşti sonra akvaryuma koydum akvaryumu defalarca sirkeli su ve kaynar su ile yıkadım akvaryum içinde filtresi + ısıtıcısı + kuru alanı var başka birşey yok. Süreklide o akvaryumu kullanırım.hastalığı kaptığından beri bir türlü iyileşemedi. :(

bu dediğim mavi damla akvaryum suyuna damlatılacak eksik yazmışım kaplumbağaya damlatılmasın diyerek bunu bir açıklayayım.

o zaman tedaviyi erken kesmişsiniz gibi gözüküyor. onadron biraz ağır olabilir. arkadaşların bana önerdiği gentagut'tu siz bir eczacıya danışın. ikisi arasından hafif olan hangisi diye. bir de yem verirken veya elinize aldığınızda elinizi önceden yıkayın. bizde de bakteri vardır. elimizden bulaşabilir. ben sürekli öncesinde ve sonrasında el yıkaya yıkaya aşındırdım elimi. annenizin ve kardeşinizin yem verdiğini söylemiştiniz.

Kaplumbağada bana göre sadece göz enfeksiyonu yok, akciğer enfeksiyonuda olmuş. Hem hastalıkları için hem de genel bir kontrol için veterinere göstermenizi öneririm.

Obezite konusu uygun beslenme ile bu yaşlarda toparlanabilir bir durum. İhmal etmeyin.

Geri