Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Snapping Turtle'ım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gecko991

Yeni Üye
Yaşı ve cinsiyeti hakkında tahminlerim var net birbilgim yok.

Bu türler bazı su kaplumbağalarına korumacılık yani abilik yapıyor diyelim resimdede gördüğünüz gibi yavru bir RES ile aynı akvaryumda yaşıyorlar abi kardeş misali :)

Snap turtlelar canlı yemle besleniyor ben şahsen ölü yem yediremedim şu sıralar japon balığı ile karın doyurmakta

mailto:/aokxua.jpg

mailto:/2yl7ltf.jpg

mailto:/oh4aqa.jpg

mailto:/161xhzl.jpg

mailto:/29vbeol.jpg

mailto:/21o08wl.jpg

Cvp: Snapping Turtle'ım

snap'i diğer hayvanlardan ayır. yani üç akvaryum gerekecek. snap her biri için tehlike arzeder. büyüdüğü durumu düşünürsek iade etmen en mantıklısı olur.

cem' Alıntı:
snap'i diğer hayvanlardan ayır. yani üç akvaryum gerekecek. snap her biri için tehlike arzeder. büyüdüğü durumu düşünürsek iade etmen en mantıklısı olur.

Akvaryumda gördüğün balıkların hepsi ''Canlı Yem'' besleme amaçlı değiller diğer kaplumbaya gelirsek söylediğim gibi gayet iyi anlaşıyorlar zaten snaper turtlelerin özellikleride diğer kaplumbagalara kol kanat gerer abilik eder diyelim.Büyüdüğü zaman yeri hayvanat bahçesi olacak tabi ama benim havuzum var arka bahçemde diye biri çıkıp almassa :)

Snap turtlelar 60 cm kadar boya ulasir genelde evlerde akvaryumda beslenemezler ve bakim sartlari cok zordur insanin elini kopartir bu hayvana 8 tonluk havuzlarda ve bahcede bakilir cok berrak suyu sevmez ergin olanlar cok karaya cikmiz en az hayali bir akvaryum soyliycek olursak 300*120*140 bir aakvaryum ve 4 cm cam kalinligi falan belki yeter ve ona uygu kuru alan tabi bunlar hayali seyler bu hayvanlara evde bakilmamali

Kesinlikle suanda ayrilmali zaten o res icin buyuk tehlike

Snapping turtleı tam bilmiyorum ama su seviyesi oldukça az ve akvaryum zemini fazla dolu gibi

Timsah kaplumbağası için de diğer kaplumbağa türlerini korur gibi bilgiler var . Ama bunlar pek doğru değil . Farklı tür kaplumbağalar aynı akvaryum içerisinde anlaşamayabilir . Ki birisi yaklaşık 60 cm uzunluğundaki snap diğeri maks 25 cm uzunluğunda res . Anlaşma şansları yok gibi . Ufak bir tartışma sonucunda res ölebilir

sinan biz forum olarak canlı balıkla beslenilmesine karşıyız. kurt ile besleme olabilir. ama bu yaklaşım bize terstir.diğer türlerde sanırım snap ile ilgili bilgi olacaktı. dışarı havuza koyman dahi çoluk çocuk olması durumunda sakıncalı olur. çok tehlikeli bir türdür.

Alisarp' Alıntı:
Snap turtlelar 60 cm kadar boya ulasir genelde evlerde akvaryumda beslenemezler ve bakim sartlari cok zordur insanin elini kopartir bu hayvana 8 tonluk havuzlarda ve bahcede bakilir cok berrak suyu sevmez ergin olanlar cok karaya cikmiz en az hayali bir akvaryum soyliycek olursak 300*120*140 bir aakvaryum ve 4 cm cam kalinligi falan belki yeter ve ona uygu kuru alan tabi bunlar hayali seyler bu hayvanlara evde bakilmamali

Canlı wildcatch değildir akvaryum üretimidir ayrıca 7-8 yıldır sürüngen hobisiyle uğraşıyorum belirtiyim diğer mesajımdada belirttiğim gibi belli bi zamana kadar bu hayvan zaten akvaryumda yaşayabilir sonrası hayvanat bahçesi.Bakımı öyle sandığınız kadar zor değil düşük ve yüksek su ısılarına karşı çok toleranslı bir hayvandır uv-a uv-b gerekmez diğer kaplumbagalar gibi güneşlenmez veşu anki akvaryum şartlarım ideal ayrıca bu tür dünyada yaşıyan en eski canlılardan biri.

Cem abi hakli etrafi citle cevrilmeli buarada snape canli yem vermek zorunludur ben bu turu arastirmistim fakat kurt kesmez japonda saglikli degil hangi turler verilmeliydi emin olamadim suan yabanci forumlarda bilgi bulursunuz

Ayrica burda baksaniz bile resi kesin cikartmanizi tavsiye ederim

cem' Alıntı:
sinan biz forum olarak canlı balıkla beslenilmesine karşıyız. kurt ile besleme olabilir. ama bu yaklaşım bize terstir.diğer türlerde sanırım snap ile ilgili bilgi olacaktı. dışarı havuza koyman dahi çoluk çocuk olması durumunda sakıncalı olur. çok tehlikeli bir türdür.

Unkurdu çok denedim ancak yemiyor super morio kurduda elimde şuan yok kısa zamanda temin edicem bide onu deniyecem bakalım.Hayvanın şuanki boyutları için konuşmamız daha doğru olur 60m olacağının bende bilincindeyim hepinizin tek tek söylemesine gerek yok ve bu hayvan hakkında hepinizden daha bilgiliyim kısaca akıl vermek yerine soru sorabilirsiniz.

o zaman res ve snap'ın yaşadıkları ortam farklılığı konusunda da fikrin vardır. resler için temiz bir ortam gerekli. snapte de tam tersi. ekipman ihtiyaçlarını bildiğin için yazmama gerek yok. yani tam zıt uçlarda yaşayan hayvanlar.

Hepimizden daha bilgili olduğunuzu söylüyorsunuz ama o akvaryumu snape turtle için hazırlamışsınız . Res için değil . Madem o kadar bilgilisiniz res in o ortamda tam sağlığında olamayacağının farkına varırsınız

cem' Alıntı:
o zaman res ve snap'ın yaşadıkları ortam farklılığı konusunda da fikrin vardır. resler için temiz bir ortam gerekli. snapte de tam tersi. ekipman ihtiyaçlarını bildiğin için yazmama gerek yok. yani tam zıt uçlarda yaşayan hayvanlar.

Normalde doğadan yakalanmış bir snap olsaydı dediğiniz gibi çamurlu bir su isterdi zaten bu canlılar floridanın bataklıklarında ve durgun sularında yaşıyorlar ancak akvaryum üretimi olduğu için canlı gözünü açar açmaz kendini akvaryumda buldu yani bataklıkta değil daha önceki mesajdada söyledim daha büyük bir akvaryuma geçicem saklanması için alanlar yapıcam şimdilik idare eder bi durumda.Ayrıca RESlerinde anavatanı hakkında bilginiz varmı ?? Vardır muhtemelen reslerinde anavatanı florida&meksika yani aynı bölgede yaşayan hayvanlar ve aynı habitatta bulunuyorlar.

mertcanerdinc' Alıntı:
Hepimizden daha bilgili olduğunuzu söylüyorsunuz ama o akvaryumu snape turtle için hazırlamışsınız . Res için değil . Madem o kadar bilgilisiniz res in o ortamda tam sağlığında olamayacağının farkına varırsınız

Res içinde ideal bir yaşam şartı sunuyor bu akvaryum.

Peki ya sence Res için eksikler ?

Her sarti uygun olsa herseyi ayni olsa yasam kosullari vs. bu hayvanla res yasayamaz sonra siz uzulursunuz snapler resi parcalar

Res için uygun mu ? Isıtıcı ve uvb lamba var mı bilmiyorum resimde görmedim . Resler için suyunu temiz olması gerek . Suyun pislenmesi durumunda kolayca mikrop kapabilirler . Stick yem var mı bilmiyorum . Ona da canlı yem vermiyorsunuzdur umarım . Filtre vardır temel gereçleri geciyorum.

Cvp: RE: Snapping Turtle'ım

mertcanerdinc' Alıntı:
Res için uygun mu ? Isıtıcı ve uvb lamba var mı bilmiyorum resimde görmedim . Resler için suyunu temiz olması gerek . Suyun pislenmesi durumunda kolayca mikrop kapabilirler . Stick yem var mı bilmiyorum . Ona da canlı yem vermiyorsunuzdur umarım . Filtre vardır temel gereçleri geciyorum

Ve yüzecek pek alan da yok . Biliyorsunuz ki yüzme alanı önemli bir faktör

Isıtıcıda var filtrede Uv lambada elimde mevcut belli zamanlarda takıp güneşlendiriyorum.Elimde 3 çeşit stick yem mevcut merak etmeyin.

Sen bilirsin zaten ama zemine silis kum lazim, Mertcan'in soyledigi gibi uv-a uv-b lamba ve tabiki kuru alan ister, cunku senin belirli zamanlarda takmanla degil kendi duzenine gore kullanmali hayvan ;) neyse ben cok fazla akil verip kafani sisirmeyeyim cünkü hem cok fazla sey var hem sen anlayacak gibi degilsin, zaten bende pek sabirli degilimdir :)

sinan benden ufaksın. ukala tavırlar içine girme. biz burada sadece bu site içinde durmuyoruz. yurtdışı sitelerde de araştırmalarımız var. değişik kaynaklardan her türlü bilgiyi alıp burada uyguluyoruz, gösteriyoruz. bu konuda bilgili veterinerlerden de bilgi alıyoruz. bu site diğerleri gibi kulaktan dolma yaklaşımlarla gitmiyor. hayvan akvaryumda doğmuş olabilir. ama biz resler için doğaya yakın bir ortamı yakalamaya çalışıyoruz. bu anlamda hayvanı ilerde hayvanat bahçesine vereceğine göre orada yaşayacağı ortam malum. adapte olması açısından yaşadığı doğaya özgü bir ortam hazırlamalısın. benim düşüncem bu yönde.

Öncelikle hoşgeldin Sinan
Snap turtlenin akvaryumda hangi şartlarda beslenip beslenmeyeceği konusuna hiç girmeyeceğim. Sen gerekli bilgilere sahip olduğunu düşünüyorsun sonuçta.

Benim değineceğim konu Res'in durumu. Seninde bildiğini düşündüğüm, resler yapısal olarak "her türlü ortama ayak uyudurabilen, bağışıklığı güçlü" görünse de narin hayvanlardır. Bırak mikrop, gerekli teçhizat kullanımı gibi değerleri kendisini savunmasız hissettiklerinde veya korktuklarında bile kolayca hastalanabilen bir türdür. Snap turtle dediğimiz kaplumbağa türü için, İzmir'de resmi kaplumbağa çiftliği olan bir üyemiz zamanında " bırakın kendi türünü korumasını, çiftleşme dönemi dışında kendi türünün dişilerini bile yanında yaşatmayacak kadar vahşi ve saldırgan" olduğundan bahsetmişti. Ki ben şahsen hiç öyle diğer forumlarda veya sitelerde yazılanlar gibi diğer kaplumbağa türlerine sahip çıkacak bir tür olarak görmüyorum bunu. Mazallah sen yokken tek bir hamlesi bile yeterli olabilir kalıcı veya yüzeysel hastalık ve kazalara. Şu anlık birşey yapmasada bu risk faktörü bile ilk işinin onları ayırmak olması için yetmelidir. Snap tutleyi beslemen konusu sana kalmış olsa da, şahsen bir hayvan sever olarak res kaplumbağasının göz göre göre tehlikede olmasını uyarmakta bizim borcumuz. Burada yazılanları kendine fevri bir davranış değilde, bir hayvansever/kaplumbağa severin tavsiyeleri olarak algılayabilirsin.

Artı res için ideal akvaryum konusunda, reslerin kas gelişiminin sağlıklı gelişebilmesi için yavruluk döneminde dahi minimum 50 litrelik bir yüzecek alan olması gerekmektedir. Diğer sağlık koşullarını bahsetmiyorum

cem' Alıntı:
sinan benden ufaksın. ukala tavırlar içine girme. biz burada sadece bu site içinde durmuyoruz. yurtdışı sitelerde de araştırmalarımız var. değişik kaynaklardan her türlü bilgiyi alıp burada uyguluyoruz, gösteriyoruz. bu konuda bilgili veterinerlerden de bilgi alıyoruz. bu site diğerleri gibi kulaktan dolma yaklaşımlarla gitmiyor. hayvan akvaryumda doğmuş olabilir. ama biz resler için doğaya yakın bir ortamı yakalamaya çalışıyoruz. bu anlamda hayvanı ilerde hayvanat bahçesine vereceğine göre orada yaşayacağı ortam malum. adapte olması açısından yaşadığı doğaya özgü bir ortam hazırlamalısın. benim düşüncem bu yönde.

Ben ukala bir tavır takındığımı düşünmüyorum size öyle geldi herhalde ilerde snap büyüdüğünde onu hayvanat bahçesine vericem res benle birlikte kalır.Daha önce gördünüzmü bilmiyorum darıca hayvanat bahçesinde 2 adet 40-50 cm civarında alligator snap var durdukları yerde en son 2 basamalık beton ufacık bir yerdi hayvanlar orda rahat değillerdir evet doğal ortamlarıda o şekilde değil ama bu yaşamayacağı anlamına gelmiyor ki ben öyle bir şekilde zaten beslemem size şöyle söyliyim bu hayvanlar milyonlarca yıldır yaşıyorlar ve çok çok dayanıklı canlılar yurtdışı sitelerdende araştırma yaptığınıza göre gayet iyi bilirsiniz nasıl canlılar olduklarını.Konu yavaştan polemiğe gider ve öyle olsun istemem ama bu canlıyı beslemeyen ve beslememiş kişiler akıl vermesin.Amacım paylaşım yapmaktı ama gözüken o ki herkes akıl verme çabasına girmiş cevap verincede ukala oluyoruz sanırım.

bumble bee' Alıntı:
Öncelikle hoşgeldin Sinan
Snap turtlenin akvaryumda hangi şartlarda beslenip beslenmeyeceği konusuna hiç girmeyeceğim. Sen gerekli bilgilere sahip olduğunu düşünüyorsun sonuçta.

Benim değineceğim konu Res'in durumu. Seninde bildiğini düşündüğüm, resler yapısal olarak "her türlü ortama ayak uyudurabilen, bağışıklığı güçlü" görünse de narin hayvanlardır. Bırak mikrop, gerekli teçhizat kullanımı gibi değerleri kendisini savunmasız hissettiklerinde veya korktuklarında bile kolayca hastalanabilen bir türdür. Snap turtle dediğimiz kaplumbağa türü için, İzmir'de resmi kaplumbağa çiftliği olan bir üyemiz zamanında " bırakın kendi türünü korumasını, çiftleşme dönemi dışında kendi türünün dişilerini bile yanında yaşatmayacak kadar vahşi ve saldırgan" olduğundan bahsetmişti. Ki ben şahsen hiç öyle diğer forumlarda veya sitelerde yazılanlar gibi diğer kaplumbağa türlerine sahip çıkacak bir tür olarak görmüyorum bunu. Mazallah sen yokken tek bir hamlesi bile yeterli olabilir kalıcı veya yüzeysel hastalık ve kazalara. Şu anlık birşey yapmasada bu risk faktörü bile ilk işinin onları ayırmak olması için yetmelidir. Snap tutleyi beslemen konusu sana kalmış olsa da, şahsen bir hayvan sever olarak res kaplumbağasının göz göre göre tehlikede olmasını uyarmakta bizim borcumuz. Burada yazılanları kendine fevri bir davranış değilde, bir hayvansever/kaplumbağa severin tavsiyeleri olarak algılayabilirsin.

Artı res için ideal akvaryum konusunda, reslerin kas gelişiminin sağlıklı gelişebilmesi için yavruluk döneminde dahi minimum 50 litrelik bir yüzecek alan olması gerekmektedir. Diğer sağlık koşullarını bahsetmiyorum

Tavsiyeleriniz için teşekkürler.Büyüdüklerinde gerçekten kendi bölgelerine hakim ve egemen canlılar oluyorlar şu an için bir sorun teşkil etmiyor beraber durmaları ama büyük akvaryuma geçince res şuankinde kalır snapin yerini değiştirecem

Common snapping turtle bahçede beslenebilir. Ev ortamjnda bir tane olup 2 m ye 1 m akvaryumda beslenebilir. Erişkin Kabuk boyunun 1,5 katı minimum su için yükseklik. Yani 90 cm. Buda kaçış boşluğuyla 1 m eder. Cam kalınlığı hayvanın kabuk yapısı ve gücü hesaba katılırsa 15 mm den az olmamalı. Bu şartlarda ise uygundur tabiki.

Diğer kaplumbağalara abilik vs arkadaşlık yada korumacılık yaptığı konusunda cahilce yazılar varki şahsen yavru snapping in yavru res i parçaladığını gördüm.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri