Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sokaktaki Çocuklarım

Belkiz Caliskan

Taç 2 Üye
Hep Pakize'den bahsediyorum. Biraz da sokaktaki çocuklarımdan bahsetmek istedim.

mailto:/img708/3898/140820124628.jpg

mailto:/img502/8121/60154937550776473298619.jpg
Bu çocuk ne yazık ki uyuz olmuş. Buradaki çocukların bir çoğu öyle... İnsanlardan o kadar korkuyor ki... Karnını doyururken biraz da olsa alıştı bana. Karnı her defasında çok aç oluyor. Bana alışması için mamayı elimde tutup elimi önüne doğru uzatıyorum. Gelmek istiyor fakat gelmeye cesaret edemediğinden ağlama sesleri çıkarıyor. Biraz daha alışsa uyuzu için damla alıp ensesinden tedavi edeceğim.
mailto:/img809/5816/55480540903635892686194.jpg

Bu çocukta uyuz. Hemde uyuzu çok ileri bir derecede. Arkadaşımla gezinirken rastladık. Karnını doyurduk sonra dört km yol yürüyerek onun için damla aldık. Ertesi gün ve onu takip eden günlerde yeniden o kadar yolu yürüyerek karnını doyurmak için gittik fakat bulamadık. Hayatımda gördüğüm durumu en kötü köpekti... Hatırladıkça içim kan ağlıyor.
mailto:/img525/9711/40213940187263583824132.jpg

mailto:/img7/7201/53270337550882075931394.jpg

mailto:/img705/8789/28271437178045155248422.jpg

mailto:/img546/1425/26923437550806874051956.jpg

140820124633.jpg

mailto:/img191/9783/24651838321040129407825.jpg

Bu da Bobi'm. kapının önünde karşılaştık onunla. kaldırıma çıkmaya hali yoktu. Çarşafa sarıp veterinere götürdüm. Uyuz olmuş o da. Buradaki pek çok çocuk gibi. Bir aylık bir tedavi sürecinden geçtik. Tüyleri pek bir güzelleşti, yakışıklılığı ortaya çıktı oğlumun.
mailto:/img713/8540/sasasasasasa.jpg

250820124782.jpg

mailto:/img267/8018/250820124783.jpg

Cvp: Sokaktaki Çocuklarım

İkinci kopegin acil veterinere gitmesi lazim hemde iyi bi yeterinere yakinda tum vucudu yara kapliycak acik yaralar olucak enfeksyondan olebilir bende byle bi sokak kopegini veterinere gturmustum ordan biliyorum yazik cok inanilmaz aci cekiyolar :(((

Onu bulduğumuz yer veterinere çok uzaktı. Zaten veteriner damla ile tedavi ediyor, damla alıp damlattım fakat o günden sonra bir daha göremedim. zaten tüyleri dökülmüştü ve açık yaraları vardı.

valla sizi çok tebrik ediyorum bende çok hayvan severim her canlıya yardım ederim sokak köpeklerine annemle yemek alıp yemek veriyoruz fakat siz onların hastalıklarına yardım ediyorsunuz çok iyi bir insansınız belli :D

İyiliğin çoğu azı olmaz sizin bir hayvanın karnını doyurmanız, onun için çok şey ifade eder. Ben elimden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalışıyorum, sizde elinizden geldiğince yardımcı oluyorsunuz. Keşke tüm insanlar elinden geleni yapsa.

Veteriner ile bu konu hakkında konuşmuştuk. Uyuzun açık yara olmadan insanlara bulaşması zormuş. Ama bir hayvandan diğerine bulaşıcıymış. O nedenle bu kadar çok uyuz çocuk var.

Benim buldugum kopek 1 hafta yatti yaralarn surekli temizlenmesi gerekiyo surekli igne oluyodu serum takiliyodu sokakta olucak is degl maalesef ama sizi taktir ettim

sizi tebrik ediyorum hayvan severlik çoğu insana göre petshop tan alınan canlılara bakmakla sınırlı fakat asıl hayvan severlik bunlar gibi yardıma ihtiyacı olan canlılara yardım etmek ve onları korumak gerçek hayvan severliğin örneğidir.

Bobi'nin gelisim surecine sahit oldugum icin hala bu kadar iyilesmesine cok sasiriyorum :) Belkiz bu dunyaya gelebilecek nadir duyarli insanlardan.

Bobi benim ilk defa yakınlık duyduğum köpek. Çocukken beni ısırmaya yeltenen sıfır numara terrier cinsi bir köpekten sonra köpekleri öcü gibi görüyordum. Şimdi sokakta karşıma çıkan her köpeği seviyorum, elimden mama yediriyorum.
Köpeklere duyduğum korkuyu onunla yendim. Aslında 1 ay gibi bir sürede çok hızlı bir iyileşme geçirdi Bobi. Ama Ecem inan kurtaramayacağım diye korktum... İnsanların ölecek o, besleme boşuna demesi moralimi çökertti. Şimdi yanıma gelip nasıl bu kadar iyileşebilir diyorlar, gülüyorum. Onlara verilecek tek cevabı Bobi veriyor.

Ve gerçekten akrep, yılan, kedi, köpek farketmeksizin hepsine aşığım :) Bir tek böcekleri sevemiyorum ama asla zararda vermiyorum.

Sezen hanım, uzak olmasa onu getirip tedavi ettirecektim zaten. Fakat Bobi bir sorun, bakacak yerimin olmaması diğer sorun.
Yine de keşke bırakmasaydım diyorum. Vicdanım rahat değil, tek başıma zor oluyor.

Belkiz Hanım Hakkınız Ödenmez , onlar adına ben size teşekkür ediyorum ...

Berkcan bey takdir edilmeyi ya da teşekkür edilmeyi beklemiyorum. Mahçup oluyorum.
Sadece tanıştığım her canı, insanlarla paylaşmaktan inanılmaz bir keyif duyuyorum. Onlarla paylaştıklarımı anlatmak hoşuma gidiyor. Ve en önemlisi insanları özendirmek istiyorum. Herkesin bir şeylerin ucundan tutmasını istiyorum.

Hayvanlara karşı bu kadar yardımsever ve duyarlı biri olduğunuz için sizi tebrik ediyorum...
Ne de olsa onlarda bir canlı...
Onlara da önem vermemiz gerekiyor.
Ara sıra markette olan 1-2 liralık whiskaslardan alıyorum.
Kedilere veriyorum. Afiyetle yiyorlar... Onlar mutlu olması insanıda mutlu ediyor..
Köpeklerden 6 yaşımdan beri korkarım..
Bir çok denemem oldu bunun için...
Ama pekde başarılı olduğu söylenemez..
Bügüne kadar hiç geçmedi geçiceğini pek sanmıyorum da...

Bende sizin gibiydim ama bu tarz deneyimler yaşanmadan anlaşılmıyor.
Şimdi Bobi bacaklarımı ısırıyor oyun oynarken, bazen canımı yakıyor. Paçamdan sürükleyip götürmeye çalışıyor. İnsan bunları sevgiden yaptığını ayırt edebiliyor.
Mesela bir çocuk Bobi'yi kovalamaya çalışmış. Eve gelirken çocukla karşılaştık, yan yana yürüyorduk. Orada sakin sakin yatarken birden üzerimize doğru gelip havlamaya başladı. Beni arkasına aldı, çocuğa resmen buradan git diye havladı.
İnanılmaz duygulular gerçekten. Canım sıkkın olduğunda hiçbir şekilde oyun oynamaya çalışmıyor. gelip kafasını dizime yaslıyor. Kedileri köpeklerden çok seviyorum derdim fakat onların dünyasını tanıdıktan sonra şimdi ikisini birbirinden ayırt etmiyorum...

belkız hanım takdir edilmeyide teşekkür edilmeyide hak ediyorsunuz , sizin gibi insanlar ülkemizde olduğu için şanslıyız .

Belkız Hanım yaptığınız hayır ayakta alkışlanır cinsten. Ben de şu anda evimde kazalardan ve hastalıklardan kurtardığım hayvanları besliyorum. 3 bacaklılar, kör ve sağırlar, zehirlenme sonucu kafası yamuk kalıp denge problemi yaşayanlar... Şu anda gerçekten size nasıl bir teşekkür edeceğimi bilemedim.
Öte yandan ilerlemiş uyuz vakalarına damla yerine iğne tedavisi uyguladık. Kaçan hayvana damla damlatamazken iğne vurmak tabii ki zor olacaktır ama daha hızlı sonuç gösteriyor.
Dışardaki minik patilerimize de çiğ et vermiyoruz. Bu onların hastalanmalarına yol açıyor, hem de avcılıklarını perçinliyor. Mümkünse haşlayıp ekmek içiyle karıştırınca daha tok tutuyor. :)

Tekrar takdir ediyorum sizi.

Asıl ben size teşekkür ederim. Ne yazık ki insanlarımız hep sağlıklı hayvanları istiyor. Engelli çocuklar, sağlıklı olanlar kadar değer görmüyor. Aslında sağlıklı olanlarda değer görmüyor ama...
İğnenin daha çok işe yaradığının bende farkına vardım. Bobi neredeyse 1 ayda iyileşti. Fakat dediğiniz gibi ürkek olan çocuklara iğne yapmak bir hayli zor.
9-10 tane iç parazit hapı alıp miniklere yutturdum. En azından tanıdığım canlara. Veteriner 5 dakika şoklatılan kemik ve etlerin hiçbir zararının olmayacağını söyledi. Eğer kemikler haşlanırsa kayganlığını yitirip miniklerin iç organlarına zarar verirmiş.Dediklerini uyguluyorum. Bir dönem ucuz kedi-köpek mamalarından alıyordum fakat inanın zaman geçtikten sonra onu yemek istemediler. Çok sağlıksız olduğunu anladım. Birçok besleme yaptığım için kaliteli alma gibi bir lüksüm de yok... O nedenle ara sıra tavuk suyu haşlayıp veriyorum. Genelde çiğ kemik ve et. Barf diyeti gibi bir şey sayılır.
Kedilerimin tüyleri bu uygulama sayesinde parlaklaştı, evleri sokak olmasına rağmen :)

Çok haklısınız, fazla hayvanın maddi külfetini çok iyi bilirim. Sıkıldıkları da doğru, o yüzden kuru mamanın yanında birkaç tarif yapıyorum ben de. Hiç kemik kullanmadım, vermedim. Ama veteriner sıkıntı olmayacağını söylediyse doğrudur. Genellikle büyük marketlerin şu çorbalık ayırdıkları tavukları haşlayıp suyuna ekmek vs doğrayıp veriyorum. Ya da ciğer haşlayıp rondodan geçiriyorum. Buna gerçekten bayılıyorlar :)
Hiç olmadı bu kadar uğraşmak istemeyen yemek artığını, pilavını makarnasını poşet yerine plastik tabakla sokaklara bıraksa yavrularımız aç kalmaz :/

bende tıpkı sizin gibi ciğer, yemeklik haşlıyorum. çok besleyici oluyor, kokusunu duyduklarında çıldırıyorlar zaten :)
Ben okul döneminde minibüse binmek yerine yürümeyi tercih ediyorum, yoldaki çocuklara genelde ekmek veriyorum. Yakınlarda market varsa süt, ayran da olabiliyor.

İnsanlar keşke dediğiniz gibi yapsalar. Fakat yapmadıkları gibi, koyduğum su kapları atılıyor. Daha bugün komşunun teki kedileri artık besleme de üremesinler dedi. Yahu bu nasıl bir insanlıktır? Bahçeden peynirini çalmış. Birincisi senin peynirin açıkta ne arıyor, ikincisi sen insanlık yapıp hayvanın karnını doyursan o peynire tenezzül bile etmez. Civcivlerim kedilerimin yanında büyüdü ve hiçbir zaman kedilerim saldırmaya teşebbüs etmedi.

Yaşatmak yerine öldürmeyi seçiyoruz. Bazen hayvanları beslerken insanlar insanlık suçu işlemişim gibi davranıyor. Bir hayvanı beslemenin nesi kötü?

Geri