Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağalarım için beslenme programı

Sen bir araya getitip bsksana 18 rugil fazlamı diye. Belkide 2,5 rugil hesaplamak gerekir. Ben bitirdiğim için net oranı göremiyorum. Sen günde 6 reptomin mi veriyorsun?

Cvp: RE: Su kaplumbağalarım için beslenme programı

AEK' Alıntı:
Sen bir araya getitip bsksana 18 rugil fazlamı diye. Belkide 2,5 rugil hesaplamak gerekir. Ben bitirdiğim için net oranı göremiyorum. Sen günde 6 reptomin mi veriyorsun?

7 reptomin abi

Cvp: Su kaplumbağalarım için beslenme programı

aytekin kaplumbağa değilde benim diğer gruptaki arkadaşlar işi farklı boyutlara getirdiler bisiklet bebek arabası hatta evdeki batarya musluklarını da parlatan oldu. sınır yok yani.

bende akvaryumda dış camlarda cam temizleyici kullanıyorum. damlalar yüzünden olan izler kayboluyor. yalnız koku yaptığı için hayvanlar suda iken pencere uygulama sırasında açık kalsın. bir kötü tarafı camlar parladığında akvaryumdaki deri parçaları daha fazla farkediliyor.

ilker o ayarı sen yapacaksın. uzaktan tam şu kadar ver dememiz olmuyor.

Cvp: RE: Su kaplumbağalarım için beslenme programı

AEK' Alıntı:

Tamam abi reptomini 6 yapayım. Raffiyi 8 yapayım. Agilide 6 yaparım.

Raffy mineral varken calcile gerek varmi

13-15 cm den sonra oneriyoruz

calcil ile mineraldeki oranlar aynı. sadece büyük hayvanların kalsiyum ihtiyacı fazla olduğu için destek mahiyetinde kullanıyoruz.

Kuru alanı atlattık bugün 2 3 saat totalde kuru alana çıktı. Balerin durusu idi hep duruş :) akşam 7/30 da Isıtıcı sondurmustum dalgıçi yaktım aradan 15 dk geçti geçmedi benim tosunun uyuduğu bir şark köşesi var oraya geçiyor uykusu gelince oraya geçmiş gözleri kapatmış hemen dalgıçida söndürdüm mavi loş gece lambası yanıyor uyuyor. :) Sabah herkesten önce uyanır yine

Yani düzen 8 de komple tüm aydinlatmalari sondurulucek şekilde olacak diye düşünüyordum sagolsun Şevkoş uygulamalı gösterdi :-D düzeni bu şekilde otutturacagim. Bu arada benim uvb reptiglo 2.0 biraz uzun yaksamdami bir işe yaramaz ya. Bidahakine 5.0 ini alayım

İyi çabuk adapte oldu uyku düzenine. Böyle daha sağlıklı. Artık dabah uyandıracak. Erken kalkmaya alış. Beni çizgilim uyanfırıyor. Saat gibi mübarek, sabah 7 oldumu yemini ister :)

2.0 işine hiç yaramaz. O çok az uvb içerir. Hassas derili, nemli ve güneş ışığı az giren bölgelerdeki canlılar için.

Yemleri sayı olarak şartlanma. Reptomin bütünleri hemen hemen aynı boydadır ama agil ve raffy p hem boy hem kalınlık olarak çok değişkendir. Buda yanıltır. Her verişte tahmini kafa hacmini yada iki öğünse yarısını hesapla. Hatta reptomin sıkı ve raffy p gevşek yem ama aynı boyda yemler aynı miktardadır. Sebebi raffy p daha kalındır.

uvb emrenin dediği gibi içeri işlemesi az ama idareten hiç yoktan iyidir deyip süresini uzatabilirsin. nasıl olsa hayvan ampulün altında yandığı sürece duruyor. 5.0 aldığında değişirsin. şimdilik kullan.

cem' Alıntı:
uvb emrenin dediği gibi içeri işlemesi az ama idareten hiç yoktan iyidir deyip süresini uzatabilirsin. nasıl olsa hayvan ampulün altında yandığı sürece duruyor. 5.0 aldığında değişirsin. şimdilik kullan.

Hoşuma giden bir şey daha var hiç yem secmiyor. Halis muhlis anadolu bebesi valla şevket :-D bulgur pilavı yedirecem cin biberiyle

o güzel bir şey yem ayırt etmesi problem berrak bu konuda dertli mesela.

cem' Alıntı:
o güzel bir şey yem ayırt etmesi problem berrak bu konuda dertli mesela.

Hayvanın yem seçiminde belli bir müddet tek çeşit yemle beslenmesinin sebep olduğunu düşünüyorum abi. Ufakken yem cesitliligine alisirsa problem olmayacağı görüşündeyim.

aynen küçükken protein ağırlıklı beslenirler. ot türevliler tercihleri arasında olmaz. ama bir süre sonra reptomine başlamak ot türevlilere geçiş sürecinde hayvanı daha çabuk alıştırır. bu birazda hayvanın metabolizmasının canlı ve büyüme sürecinde olduğundandır. o süreçte sürekli ne bulsalar yeme isteği duyarlar. yetişkin hale gelmiş hayvanda metabolizma artık yavaşlamıştır. vücutları enerji harcama yerine yağ depolama safhasına geçer. iş ne bulursa yeme isteğinden seçiciliğe yönelir. bu sebeple zamanında alıştırılmazsa geçiş süreci uzar.

Geri