Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağam gözünü açmıyor

TarçınNarçın

Yeni Üye
Su kaplımbağam 7-10 gündür gözünü açmıyor bir iki günden beri zorlada olsa gözünü açtırabiliyorum ama açtığı gibi de geri kapatıyor aynı zamanda da çok hareket de etmiyor ve kuru alan çıkıyor bazense birden hareketleniyor.Sabahları aralıklarla güneşe çıkarıyorum bazen güneşe çıkınca çok hareketli oluyor.Malesef pet shoplarda satılan akvaryumlarda iki tane kaplumbağa besliyorum birinde hiç sorun yok gayet iyi ve hareketli diğeride söylediğim gibi.

Su kaplımbağam 7-10 gündür gözünü açmıyor bir iki günden beri zorlada olsa gözünü açtırabiliyorum ama açtığı gibi de geri kapatıyor aynı zamanda da çok hareket de etmiyor ve kuru alan çıkıyor bazense birden hareketleniyor.Sabahları aralıklarla güneşe çıkarıyorum bazen güneşe çıkınca çok hareketli oluyor.Malesef pet shoplarda satılan akvaryumlarda iki tane kaplumbağa besliyorum birinde hiç sorun yok gayet iyi ve hareketli diğeride söylediğim gibi.
Hasta olabilir yada goz enfeksiyonu olabilir.
İki gözü de kapalı mı? Güneşlendirmeye çıkarmayın bu esnada esintiden hasta olabiliyorlar. Su ısıtıcısı ve ısıtma lambası var mı? Su hacmi nedir? filtre var mi?

Eczaneden gentagut göz damlası alın.

Kabuk boyları kaç cm?

Hayvanın gözlerinin resmini çekip atın.

Akvaryumlu sisteme geçin. En az 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Ona göre su ısıtıcı ve filtre bakarız.

Güneşe çıkarmayın. Isıtma lambası kullanacaksınız. Lamba günde 12 saat yanar. Bu konuyu inceleyin.

İki gözüde kapalı.Adana da yaşıyorum sabahları çıkardığım için esinti olmuyor.Isıtıcı ve ısıtma lambası yok önerdiğiniz bir ısıtıcı ve ısıtma lambası markası var mı?Aldığım pet shop da suyu kuru alana kadar koymamı söyledi kabukları tamamen suya girebiliyor yaklaşık 600-700 ml vardır.Kabuk boyu 3,5-4 cm arası diğerine göre büyümedi alalı bir ay oldu küçükler daha.Sularını günlük değiştiriyorum ılık koymaya çalışıyorum ama artık dinlenmiş su koyacağım önerdiğiniz bir filtre var mı?Yeni aldığımız için gereken malzemeleri araştırarak almak istiyorum.İnternetten akvaryumlara baktım ama pek içime sinmedi en iyisinin camcıda yaptırmak olduğunu düşünüyorum ama şeklinin nasıl olması gerektiğini bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim.Göz damlasını nasıl damlatmalıyım?

Ekli dosyalar

• 20230902_211119.jpg
    20230902_211119.jpg
    982.9 KB · Görüntüleme: 22
İki gözüde kapalı.Adana da yaşıyorum sabahları çıkardığım için esinti olmuyor.Isıtıcı ve ısıtma lambası yok önerdiğiniz bir ısıtıcı ve ısıtma lambası markası var mı?Aldığım pet shop da suyu kuru alana kadar koymamı söyledi kabukları tamamen suya girebiliyor yaklaşık 600-700 ml vardır.Kabuk boyu 3,5-4 cm arası diğerine göre büyümedi alalı bir ay oldu küçükler daha.Sularını günlük değiştiriyorum ılık koymaya çalışıyorum ama artık dinlenmiş su koyacağım önerdiğiniz bir filtre var mı?Yeni aldığımız için gereken malzemeleri araştırarak almak istiyorum.İnternetten akvaryumlara baktım ama pek içime sinmedi en iyisinin camcıda yaptırmak olduğunu düşünüyorum ama şeklinin nasıl olması gerektiğini bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim.Göz damlasını nasıl damlatmalıyım?
Güneşlenmeye çıkarınca aynı zamanda gözleri yerden mikrop kapıyor. Isıtma lambası olarak 40W Akkor flamanlı ampul alabilirsiniz halojen de olur. Balık için olan büyük akvaryumlardan alabilirsiniz içine kuru alanı kendiniz yaparsınız camdan. Akvaryum hacmi en az 50litre olmali su hacmi en az 30litre olmalı. Akvaryum hem geniş hem uzun olmalı 60x40 gibi.

Su hacmi az olunca su çabuk kirlenir filtre ve su ısıtıcısı kullanılamaz. Kışın su 10 dereceye kadar düşebilir. Kışın mutlaka su ısıtıcısı kullanmak gerekir. Isıtma lambası yaz kış açık olmalı 40 derece üstü havalarda kapatabilirsiniz yinede esinti vurmaması gerekiyor.

Hasta hayvanlarda boy uzaması durur.

Gentagutu sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Ağzına da günde 1 damla damlatın.

Lamba ile ilgili linki yukarıda verdim. Knitex marka lambayı alın.

Akvaryum ölçüsü belirlenmeden su ısıtıcı ve filtre alınmaz.

Eni 60-70 cm boyu 30-35 cm yükseklik 45-50 cm civarı 6 mm cam kalınlığında bir akvaryum yaptırın. Bu 1,5-2 sene arası götürür.

80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum 2 seneyi geçkin gider. Alttan aynı cam kalınlığında 3 cm eninde içerden bütün akvaryum köşelerini dolanacak şekilde kuşak atılacak. Bu silikon yüzeyin sağlamlığını artırır.

Göz kapakları içinde beyazlık görülüyorsa iltihap taşlaşmıştır. Hayvan göremez. Göremediği içinde hareket edemez ve yem yiyemez yada yemede zorlanır.

Göz kapakları içinde beyazlık yok ama yemek yemede zorlanıyor.Kantron yağı birçok şeye iyi geliyormuş annem öyle diyo onuda sürmek iyi gelir mi?🙂

Hayır kantaron gözde kullanılmaz. Eczaneden gentagut göz damlası alın.

Damlayı aldım sağ gözünü zorda olsa açıyor ama sol gözünün sadece göz kapağından damlatıyorım çünkü açmıyor. Ağzına açmadığı için yeme damlatıp veriyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yem yiyorsa yeme damlatın.

Az birşeyde olsa göz içine işlerse iyi olur damla sayısı ve süresini ona göre ayarlayın.

Gözü bugün daha iyi sabah kalktığımda gözü açıktı,yemi daha rahat yedi.Birde evde görseldeki gibi bir lamba buldum bazı akvaryum görsellerinde görmüştüm çalıştığında ısıda veriyor ama sarı değil işe yarar mı diye sormak istedim

Ekli dosyalar

• 20230906_102702.jpg
    20230906_102702.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 9
  • 20230906_102658.jpg
    20230906_102658.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 9
  • 20230906_110950.jpg
    20230906_110950.jpg
    806.2 KB · Görüntüleme: 8
Bu dalgıç florasan. Bunu ısıtma lambasını kapadıktan sonra uyku saati olan 21:00'e kadar yakıyoruz. Bu 12 volt suya etki edecek bir ısısı yok. Yüzey üstü cama yapıştırın. Su içinde bir süre sonra su alıp bozuluyor.

İyi akşamlar kaplumbağamın gözü iyileşti artık eskisi gibi hareketli ve 50'ye 20'lik bir akvaryum yaptırdık.İçine ilk su koyarken çok koymadık çünkü biraz garipsediler ve biri derine inince boğuluyor gibi yukarı çıkmaya çalışıyor o yüzden rampada duruyor.Filtre ve ısıtıcı gibi malzemeleri önerebilir misiniz

Ekli dosyalar

• 20230912_195314.jpg
    20230912_195314.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 15
  • 20230912_195320.jpg
    20230912_195320.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 15
Gözüne 2 gün daha damlatıp bırakın.

Aşağı yukarı hızlı hareket etme derin su psikolojisi olacağı gibi hayvan geniş bir alana geçtiğinde de sevincinden yapar. Yani mutlu olduğu anlardan biri de olabilir.

Burada kuru alanda durmayı tercih ettiğine göre hayvan derin su psikolojisi yaşıyor. Birkaç güne kadar adapte olur. Sonra akvaryum keşfi başlar. Sağı solu inceler.

Akvaryumun rampa üzerine kadar yüksekliği kaç cm?

Akvaryumun rampa üzerine kadar yüksekliği 3 cm su koyacağım için var
Kuru alandan akvaryum dibinede 15 cm var

Geri