Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası ve yanında beslenebilecek türler

Glaceee

Yeni Üye
Merhaba, ben Bilal.

Yaklaşık bir hafta önce kendime bir su kaplumbağası aldım. 100w su ısıtıcısı, su filtresi 340 lt/h, kuru alan ve zemin için taşlarını aldım. Akvaryumu kurdum. İlk akvaryumuma göre başarılı oldugunu düşünüyorum ve gözüme güzel geliyor. Fakat kaplumbağamın tek başına kalmasını istemiyorum. Yanına kaplumbağa hariç besleyebilecegim bir kaç tür önerebilir misiniz?

Kaplumbağalar tek beslenir. Yanlarında başka canlı istemezler. Bunun harici farklı tür hayvanların birbirinden enfeksiyon kapma riski de mevcuttur.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak. Isıtma lambası yok ise bir an önce al.

Hayvanın türü res mi ? Soft mu ? Çizgili yada benekli dere kaplumbağası mı ?

Cvp: Su kaplumbağası ve yanında beslenebilecek türler

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası, su ısıtıcı 28e, güneş ışığı veren bir lambası var.

Zeminde silis kum kullanacaksın tercihen vitasand marka. Çakıl taşlar kir biriktirip zararlı bakteri üretir. Renkli ise salınım yapar. Belli bir boya gelince kum yer bu hazımsızlığa faydalıdır. Bağırsaklarında parazit varsa onları atar. Çakıllar özellikle yiyebileceği ebatta ise yutması durumunda midede kalabilir.

Res resle, yellow belly ve cumberland ile aynı sistemde yaşayabilir. Yine de anlaşamama ve kavga durumları her daim olabilir.

Turuncu silis kum tarzında bir şey aldım zemin için silis kum boyutlarında bir kaç kez yıkadım. Şuanda akvaryum suyu berrak. Bilgiler için teşekkürler.

Orjinali sarı silistir. Yıkamayı ne kadar iyi yapsanda toz tortu yine olabilir. Sonraki genel temizlikte filtreyi kapayıp kumu elinle karıştırıp kumu havalandır. Kum ağır kum olduğu için hemen iner toz tortu suda bir süre daha yüzer. O vakit suyu çekerek bunları alırsın. Kum oranı ne kadar çok ise bu süreç birkaç temizlik sonrasına kadar sürer ve kum dengeye gelip artık tozuma oluşmaz. Sabah filtreyi çıkarıp temizle. İçine girmiş toz varsa gitsin.

Aldığın renkli yani boyalı ise salınım yapacaktır. Eğer quartz kum ise yapısı keskin sivridir. Hayvan yediğinde tahriş eder.

Akvaryuma koymadan önce suyu berrak olana kadar yıkadım. Temizlik sırasında söyledginizide yapacağım. Alırken özellikle su kaplumbağası için aldığımı söyledim. Gözlemlerime görede sivri degil genelde oval köşeleri. Birde yemleri kuru alana mı bırakyım sizde yoksa suya mı atayım? Bir süre suya attım anında yemiyor bende kuru alana bırakmaya başladım. Geceleri kuru alanda tüketiyor yemi.

Yemi öğün saatlerinde suya atacaksın. Tek tek yedikçe ver. Suda fazla beklerse hem tadı kaçar hem suyu kirletir. Boyu yeterince varsa elden de besleyebilirsin. Bu hayvanların tükürük bezi yoktur. Su içinde yemek zorundadır.

Bu arada petshopların her dediğine inanma yanlış yönlendirirler.

Geri