Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağasına kurtcuk vermek

Restart

Gümüş 4 Üye
Büyük kaplumbağam ana yemi dışında et tarzı şeyleri yemeye bayılıyor . Bizim bahçede yağmur yağınca full kurtcuk doluyor . Bugünde yağmur yağdı ve bir tane kurtcuk yakaladım kuru alana bıraktım . Kaplumbağam tok olmasına rağmen gördüğü an yedi . Sizce zararlı mı ? Eğer zararsızsa daha sıklıkla verebilirim çok sevdi çünkü bugün ısıtıcı lamba açık değilken bile kuru alana defalarca çıktı.

Bende zarari olmaz diye dusunuyordum ama bi konuya yorum yapmistim . Kurtcuk solucan gibi hayvanlarin parazit ve bakterisi cokmus ve icinden ciktigi topraga deterjan falan dokulmus olabileceginden bahsettiler . Birde disaridan et turu yemek vermek sakincali .

Hee birde kaplumbagalar asla tok olmaz :D ne zaman versen yerler :)

2 adet kaplumbağa beslediğimden dolayı kuru alana fazla yem bırakıyorum ve büyük bölümünü büyük olan yiyor doyduğunda diğeri kalanları yiyor. Deterjan olduğunu sanmıyorum da parazit konusu hakkında bilgim yok.

Et turu seylerin kabuz yaptigini soylemisti bi arkadas burda..
Vermesen daha iyi galiba..
Kara sinek yemisti bizimkisi gozlerime inanamadim...

Kabızlığı hiç takip etmedim olmuş olabilir . Ama et derken pirzola demiyorum . Kelebek. sinek falan akvaryuma düşünce affetmiyorlar.

Sonucta kurt da bir et :)
Kiyma falan da vermiyorum ben artik bu sebeple..

Bilemiyorum sonuçta doğada da balık vs etlerle beslenen canlılar bunlar .

Büyük cogunlugunu biri kalanini digeri yiyor gibi bir sey dogru degil . 2 kaplumbaganinda kafa hacmi kadar esit miktara yemesi gerek . Sinek kelebek vs. Hepsi bakteri tasiyor . Benbbir kere azcik salam vereyim dedim 4 gun yemek yemedi hep salam istedi . Evet dogada et turu seyler yiyorlar ama sonucta kis uykusuna yattiklari icin yag depolamalari gerekiyor . Yaslari gelmeden akvaryum kaplumbagalarinin da kis uykusu soz konusu degil

Küçüğün kafası çok minik olduğundan 3 yem yetiyor bir günde o kadar da kalıyor hemen hemen . Dediğin gibi kış uykusu için çok çok erken ama protein almasını istiyorum

Protein icerikli yem almalisiniz o zaman . Riske gerek yok . Hangi yemleri kullaniyorsunuz ?

Şuanlık sadece Sera Reptil Carnivor içeriği hakkında pek bilgim yok.

Bahçe toprağına ne döküldüğü belli olmaz. Bu sebeple kimyasallara maruz kalabilir. Ayrıca bahçeye diğer sokak hayvanları vs dışkı ve idrar yapar. Bunun gibi birçok sebepten bu toprakta yaşayan solucan vs gibi canlılar bu olumsuz unsurları bünyesinde bulundurur. Kesinlikle verilmemeli.

Hazır aatılan kutulu kurutulmuş bu yemler kullanılmalı. Yemler her kaplumbağaya kafa hacmi kadar verilmeli.

Protein icerikli yem istiyorsan jbl agil stick al . %40 protein iceriyor . Vital de de %18 protein olmasi gerek

Cvp: Su kaplumbağasına kurtcuk vermek

Çok yanlış kurt vermek hele ki bahçede ise.
Bunlar iç parazite neden olabiliyor onu vermek yerine internetten
Tropical'in kurutulmuş un kurdunu almanızı tavsiye ediyorum.

@aek
bahçem çok küçük olduğundan haklı olabilirsiniz ama deterjan vs zararlı bir madde döküldüğünü sanmıyorum . Buralarda kaliteli bir petshop olsa dediğiniz şeylerden alacağım da baktığım petshoplarda dediklerinizden yok.

@mertcan

Sağol dediğim gibi burada jbl ürünlerini bulamıyorum internetten sipariş etmeyi deneyeceğim.

@EmreTürkmenoğlu

Sağol adaş bir daha vermeyi düşünmüyorum zaten bu yorumlardan sonra .

bahçem çok küçük olduğundan haklı olabilirsiniz ama deterjan vs zararlı bir madde döküldüğünü sanmıyorum . Buralarda kaliteli bir petshop olsa dediğiniz şeylerden alacağım da baktığım petshoplarda dediklerinizden yok.

@mertcan

Sağol dediğim gibi burada jbl ürünlerini bulamıyorum internetten sipariş etmeyi deneyeceğim.

@EmreTürkmenoğlu

Sağol adaş bir daha vermeyi düşünmüyorum zaten bu yorumlardan sonra .

Cvp: RE: Su kaplumbağasına kurtcuk vermek

Restart' Alıntı:
Şuanlık sadece Sera Reptil Carnivor içeriği hakkında pek bilgim yok.

Dışı protein içerisi mineral olan çok sevdileri bir ana yemdir.

carnivor protein oranı yüksek ve bitkisel ürün olmayan yemdir. bunun yanına emsal ama bitkisel içeriğide olan raffy p yem, kemik geliştirici agil. yosun içerikli tetra reptomin. her türlü vitamin ve madensel içerikli mineral yem.( carnivorun ortasındaki kırmızı mineral olduğu için almana gerek yok şimdilik) kurutulmuş yem niyetine raffy I veya sera royal alınabilir.

canlı kurtlar veya böcekler yaşadığımız ortamın temiz olmaması nedeniyle izole ortamda yaşayan kaplumbağalarımızın bünyesinin zayıf olması sebebiyle zararı dokunabilir. ayrıca çiğ et bakteri oluşması açısından ve işlenmiş etler içeriğindeki katkı maddeleri sebebiyle özellikle sodyum barındırması yüzünden hayvanlara zarar verir. ayrıca normal yemlerinden soğumasına neden olur. her yem dengeli biçimde verilmelidir. aşırı protein gut hastalığı başta olmak üzere kabukta şekil bozukluğu yapar. sindirim sistemini zorlar ve kabız olmalarına neden olur.

bu yüzden biri kurutulmuş yem olmak üzere minimum üç çeşit yem alınması uygun olur.

Geri