Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Şukufe-Osman-Ayşe

senkop

Bronz 5 Üye
Merhaba bir konuda bilgi ednmek istiyorum benm canavarlrımla ilgili. 3 su kaplumbağam var 1 yaşını yeni doldurdular. hayvanlarım güzel anlaşıyorlardı ama 2 haftadır aniden birbirlerine griyorlar ağız ağıza birbirlerini yyeceklermiş gibi oluyor . Bunun nedeni ne acaba. sanırım aralarında biri bunu yapıyor 2 sine de saldıryor çünkü kaçıyorlar.

Cvp: Şukufe-Osman-Ayşe

Akvaryumunuzun boyutları ne kadar ? Isıtıcı, filtre ve spot lambaları var mı ?

Eğer akvaryumunuz küçük kaldıysa yer kavgası olmuş olabilir.

yerleri dar değil ve akvaryumun içinde filtre ısıtıcı kuru alan herşey var . ve bugn temzlik yaparken farkettim 2 kaplumbağamın boynunda yara var fotoğrafını atacağm. sadece 1 in de yok . ayşe nin şukufe ve osmanın boynunu ısırdığını düşünüyorum. ve çok tedirgin oldum ne yapacağımı bilmiyorum bu başka bir hastalığa dönüşür mü acaba ? şukufenin boynu çok kötü resmen delnmiş :(

mailto:/r/u/rkp8.jpg

mailto:/r/u/rkq0.jpg

mailto:/r/u/rkr7.jpg

Dar değil derken boyu kaç cm akvaryumun ? Bir de tabandaki renkli taşları çıkarın.

O yaraların hemen tedavisini yapmalısınız.Yoksa enfeksiyon kapıp iyileşme süreci çok uzar.
Bu duruma sebep olan kaplumbağanızı ayırmanız gerekir akvaryumdan :(

yaraları nasıl tedav, edebilrim. olduğum yerde kaplumbaya bakan veteriner yok . ve sizce de kavga nedenyle olmuştur di mi .

Yaraları kaplumbağaları öncelikle akvaryumdan çıkararak yaralarına baticon veya tobrex krem sürebilirsiniz.
Bu aşamada kaplumbağalarınızın yani yaraların kuruması şart.
Tedaviyi uygularken yaranın kurumasına dikkat edin :(

terramycin gibi bir kremde kullanılabilir.Ama önemli olan kremi sürdükten sonra yaranın ıslak kalmaması.
Düzgün bir şekilde uygularsanız bir kaç hafta içinde düzeleceklerdir.

nasıl ıslak kalmayacak kuru yerde mi tutayım onları

O bölgeye artık hangi ilacı kullanacaksanız sürdükten sonra en az 1-2 saat kuru alanda bekletin.

en etkili hangisi onu alayım . alacağm farkeder mi acaba

Sanıyorum bu konuda Tuba Hanım benden daha çok yardımcı olacaktır size.
Ondan cevap gelmesini bekleyin.Sonra ona göre hareket edersiniz.

o zaman ben çıkıp eczaneden bu dediğiniz kremlerden birini alayım ve tuba hanımı bekleyyim . içim gitti birşey yapmam lazım hemen çok kötü görünüyor şukufenin boynu :(

Eczaneden batikon, spanç ve bapanten alın. Spanç steril bezdir.Kapluşları akvaryumdan çıkarın. Batikonu spança döküp yaraları silin. Batikonun kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra bepanten sürün ve kuru yerde kapluşları bir süre daha bekletin. Arzu hanımın dediği gibi 1-2 saat olabilir bu süre. Üzerlerinde ısıtıcı lamba yansın bu esnada çok yakın olmayacak şekilde. Günde 2 kere yapabilirsiniz. Açık yaralar enfekte olmasın diye bu sürede akvaryum suyuna mavi damla kullanabilirsiniz. Eğer yine de yaralar kapanmadan enfeksiyon kaparsa antibiyotikli bir krem de eklersiniz tedaviye.

hemen çıkıp bu dediklerinizi alıyorum . ilginize teşekkür ederim. umarım hemen iyileşirler.

Rica ederiz umarım biran önce iyileşir .

ilaçlarını aldım yarayı temizledim ve kremi sürdüm. eski akvaryumlarında susuz duruyorlar şimdi . kuru alanda bekliyorlar hiç hoşlarına gtmedi .
evet yara çok kötü baktıkça içim gidiyor :(

mailto:/r/u/rq1k.jpg

Geri