Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sürekli kaçıyor

aytekingoksoy

Platin 4 Üye
arkadaşlar benim 2 adet kaplumbğam var ikiside küçük bir tanesi elimden yem yiyor beni görünce hemen suyun yüzüne cıkıyo falan diğeri beni görür görmez suyun dibine kaçıyor. Yemleri diğeri yiyor çoğunlukla. Her neyse işte ben bu kaçanı yemleme zamanı ayrı kaba almaya başlamıştım. Önceden daha sakindi şimdi hiç dokundurmuyor hemen korkuyor kaçıyor. Acaba tersmi tepiyor diyorum diğerinimi ayrı kaba alim. Vitamin falan veriyorum çünkü

Cvp: sürekli kaçıyor

yavrular öyle ürkek oluyo Büyüdükçe alışır takma kafana. Benim kaplumbağa yaklaşık 17 cm yere bırakınca beni takip ediyor arkamdan :t65y:

Bazılarının adaptasyonu uzun sürer. Pet shopa yere falan düştü ise ayrıca ürkekliği olanlar olur. Neyse biraz uzun sürebilir alışması. Bence bu ortama adapte olsun. Diğeri cengaver olduğuna göre onu ayrı kaba al. Gerçi bu yemleri tüketene kadar fazla zaman kaybedecek ama arkadaşının alışması için bir süre katlansın diyelim.
Vitamini ürkek olanamı veriyorsun Aytekin?

ikisinede veriyorum emre abi yemlerine 1 damla atıyorum sera reptilin veriyorum. o zaman o diğerini alimde ya o da korkmaya başlarsa umarım olmaz öyle. maşallahı var onun obez olcak diye tırsıyom :)

bide emre abi yemleri su kirlenmesin diye merdivene diziyorum bu zamana kadar ikiside full merdivenden çıkıyodu yemi alıp suya dönüp suda yiyodu işte bu iki gündür ürkekte bi çıkmama sorunu falan var kuru alanada çıkmıyor sürekli suda kalıyor

Hayvanın yanlarında fazla gezmeyin ilgi göstermeyin ev ahalisi olarak. Yemleri rampaya bırakmana gerek yok gelsin sudan alsın. Belki bundan yadırgıyordur. Kuru alana çıktığını fazla göremeyeceğin modellerden demekki. Yada şu ara öyle. Diğeri korkmaz. Yemini o kapta verirsin ve uzaklaşırsın. Her ikiside rahatça yesin. Bu arada bu diğerinin hakkınıda yememiş olsaydı. Yani hayvan fazla yemeye başlayınca kalan yemleri toplasaydın. Neyse bir kaç defadan zarar gelmez.

Hayvan zaten kuru alanda yiyemez tükürük bezi ypk susuz yemek yemesi imkansız.. Bence yemelği çok yiyeni ayırmak lazım diğeri zaten korkmuş yazık

şey heralde yanlış anlattım. Şimdi merdiven varya suya temas eden yere yakın koyuyorum suya değip dağılıp pisletmesin diye falan. onu alıyor hemen suyun içine çekip öyle yiyor yani gene suyun içinde yiyor

emre abi zaten benim odamdalar kimse ellemiyor yani genelde yalnızlar zaten yem zamanları başlarındayım o kadar. uyuduklarında ışık açmıyorum. yem verip çıkıyorum yesinler diye

abi ilk başlarda çıkmıyodu sonra bi ara hep kuru alanda takıldı şimdi tekrar çıkmıyor anlamadım gitti :)

İlk zamanlar korkuyordu demekki. Kuru alanı sonra ısı ihtiyacından bayağı kullanmış. Şimdide bir sebepten uzak kalkyor.
Aynen şimde suya doymaya çalışıyor galiba.

abi zaten oda sürekli 25 dereceden aşağı düşmüyorki oda küçük merkezi sistem kaloriflerler sürekli açık kuru alanları 30-32 derece arasında odanın diğer tarafları 25 zaten suda 25 hani üşüme gibi durumları olacagını sanmıyorum suya doyuyor heralde :)

sürekli eline alıp ayırdığın için hayvan artık ürkmeye başlamış yanına yaklaştığında bunu bilerek güvenli alana kaçıyor. diğerini ayır. bu sana alıştığında akvaryumda ayrı köşelerde tek tek verirsin yemleri. birden çok atma.

Geri