Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

turtle bank sorunu

mertcanerdinc

Taç 2 Üye
Merhaba arkadaslar . Dun siparis verdigim turtle bank bugun elime ulasti . Akvaryumu temizledikten sonra yerlestirdim vebkaplumbagalarin hic tutunamadiklarini gordum . Emre abinin tavsiyesine uyarak.icine su doldurdum . Bank in uc tarafi suya girdi . Biraz zorlansalar da cikabiliyorlar . Ama asil sorun bu zamanda olustu . 2 kaplumbagam ayni anda bankin ustune cikinca bank suyun icine giiyor ve miknatistan uzaklasiyor . Cozum yolu tok mu ?

Cvp: turtle bank sorunu

mertcan benim izmirdeki akvaryumda çift vantuzlu ısıtıcı vantuzlarından her iki köşesinden sıkıştırıyorum. bu şekilde hem sabit duruyor hem de uç kısmına meyil verip suya batırıyorum hayvanlar rahat çıkıyor.

mailto:/ephu02.jpg

mailto:/xq9g6u.jpg

bu resimdeki gibi alıp yaparsan iş hallolur. çiftli olanın desteği sağlam olduğu için oynama olmaz. tekli olanları yetersiz kalır. juenden almıştım ama şimdi baktım yok.

Cem abi benim kaplumbagalar bankin ustune cikinca miknatis kopuyor . Juen peti aradik anlattik olanlari biz daha once hic sikayet almamistik falan dediler . Ne yapacagimi bilmiyorum

Evet Cem abi bir cozum yolu buldum galiba ise yaradi

mailto:/2mnm9hw.jpg

Şu vantuz fikrini dene istersen.

Sayfa o kadar açık kalmışki senin resmi görmeden yanıtlamışım :)
Şimdi sorun yok değil mi?

Yok Emre abi vantuz sayesinde egim verdigim icin icindeki suyun tamamini bosalttim . Simdi cok rahat cikip.gunesleniyorlar ve hic yerinden oynamiyo :)

İyi oldu :) Cem in denediği sistem daha fazla işe yaradı. Tabi genede büyüdükçe bu malzemenin kullanımı zorlaşacak ve alternatif çözümler gerekecek.

Cem abinin resmini koydugu cift tarafli vantuzu anlayamadim aslinda nasil konumlandirdigini ve o vantuzun nasil bisey oldugunu

Neticede çözmüş oldun. Bana aynı mantık gibi geldi. Kullandığı ürün farklı sanırım.

iyi sorunu halletmişsin. ben yan köşelerden tutturmuştum sen tepeden yapmışsın. mıknatıslar hayvanlar büyüdükçe yerinden çıkıyor. çaresi bu tip destekler.

benim o vantuzlar tek parça ısıtıcı tutturmada kullanılıyor. tırtırlı olan sera ısıtıcının vantuzu.

merhaba
turtle bank almayı düşünüyorum ama kaplumbağam biraz büyük (12-13 cm civarı)
üzerine çıktığında mıknatıslar dayanabilir mi veya vantuzlarla destek yeterli olur mu?

foruma hoş geldin yağmur ne yazıkki mıknatıslar tutmuyor. mıknatısla birlikte köşelerinden ısıtıcı vantuzlarıyla desteklemek gerekiyor. çiftli vantuzlarla sıkıştırırsan yerinden oynamıyor.

teşekkür ederim
acaba penn plax kaplumbağa platformu kullansam daha mı iyi olur?

desteği olduğu için daha iyi tabiki yalnız max yükseklik 30 cm oluyor. bu da derinlik olmasını engeller. ama o ayaklar yerine alternatif bir şey kullanılırsa çözüm olur. en büyük boyunu alacaksın. altına plastik su borusundan bir düzenek yapılabilir. akvaryum nasıl eğer ömürlük bir akvaryum yaptırırsan akvaryum üstü cam kuru alan daha iyi olur.

Akvaryum üstü kuru alanı düşündüm hatta evde olan bir akvaryumu buna göre hazırladım ama akvaryum silikonuyla taşları yapıştırdığım halde yeterli olmadı ve taşlar düştü (küçük taşlar). Taşları iyi yapışmadığından düşenleri yutar diye endişelenip kuru alanı kullanmadım. Kaydırmaz gibi yapay bir şey de kullanmak istemedim. Yine de dediğiniz gibi akvaryum üstü kuru alanı hazırlasam iyi olacak platformlar pek ihtiyacımı karşılamıyor bu sefer büyük taşlar bulup denerim. Teşekkür ederim ilginiz için :)

taşa gerek yok benim buradaki gibi paspas kullanabilirsin delikli olduğu için tırnaklarını araya geçirip rahatça çıkabilir. yalnız akvaryum camı en azından 8 mm kalınlıkta, kuru alanda ise yan camlar 6 mm taban camı 8 mm olmalı ve akvaryuma tam oturmalı. bu ömürlük kuru alan için olması gereken kalınlık. boyutları da ona göre olacak tabi.
mailto:/forum/Konu-akvaryum-ustu-kuru-alanim.html

Daha önce bunu incelemiştim uzun uzun gerçekten çok güzel yapılmış.. Paspas da muazzam uydurulmuş, ben sadece daha doğal olsun diye taş düşünmüştüm. Ölçülere uygun sanıyorum kalınlığı ama tekrar dikkat ederim.

Geri