Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Vanillie

Snaere

Bronz 5 Üye
Herkese selamlar adım Emre kıbrısta yaşıyorum.2 hafta önce kız arkadaşım çok istedi diye bir pet shopa gittik ve bir kaplumbağa aldık.Aldığımız yerde kaplumbağalar çok kötü durumdaydı çoğu ölmeye yakındı ve benim aldığım kaplumbağa namıdeğer chilli akciğer enfeksiyonundan muzdaripti ve gözleri kapanmıştı:(Tabiki pet shop sahibi kış uykusunda olduğunu vs vs söyledi bize birde ölüm fanusu satıp evimize gönderdi:( Ertesi gün chilli çok fazla hareket etmediği için internetten biraz araştırma yapmak istedim ve forumunuzu buldum.Buradan baktığımda kapluşumun hastalığını öğrendim ve ne yapacağımı şaşırdım gerçekten :( Hemen kız arkadaşımla çıkıp 60 cm lik bir akvaryum aldık biraz kum ve bir su temizleyici motor temin ettik.Pet shop sahibi ısıtıcıya gerek yok benimkiler bak ısıtıcısız yaşıyor hep dedi öyle bidaha kandırdı beni eve gönderdi :( Tekrar forumları okumaya başladım ve ısıtıcı almamın şart olduğunu anladım hemen yola düştüm bir ısıtıcı aldım ve eve gelmeden yolda düşüp ısıtıcım kırıldı...Tekrar döndüm tekrar bir ısıtıcı aldım ve eve geldim.Tabi bu arada kıbrısta öğrenciyim yani gelirim çok fazla değil siz düşünün yaşadığım üzüntüyü birinci kırılınca.O akşam bir arkadaşım ona doğum gününde hediye edilen kaplumbağasına bakamiyacağını sahip aradığını söyledi bende seve seve bana getir ben bakarım dedim ve bir yavrucuk daha edindik böylece:) yeni gelen kaplumbağamızın adınıda vanillie koyduk.Vanillie çok sağlıklıydı kıpır kıpırdı maşallah:)Ama chilli çok çok kötü olmuştu o akşam,ve ben o akşam ilaç tedavisine başladım antibiyotik ile,geceleri 12 saat antibiyotik gündüzleri 12 saat vitaminli suda bekledi chilli ancak 2 gün dayanabildi ve öldü :( Sırf onu yaşatabilmek için üçüncü bir ısıtıcı ilaçlar vitaminler aldım ancak başaramadım diye gerçekten çok üzülmüştüm..Vanillie kalmıştı birtek elimizde bari ona en güzelini yapalım dedik ve camdan bir kuru alan projesi yaptık,camcıya gittik camcı bize 80 lira fiyat verince projemizi alıp evimize geri döndük :))) sonra resimlerdede göreceğiniz kuru alanı buldum bir pet shoptan 23 liraya hemen aldım onu.Hemen aldım demek doğru olmaz gerçi eski kuru alanımız sulara gömülünce almak zorunda kaldık:)))şu anda 60 cm lik akvaryumumuz 2 çeşit yemimiz birisi gammarus birisi vitamin takviyeli yem olmak üzere(kıbrısta sera raffy bulamadım bulsamda artık bu ay alamam bitirdiler beni bu kaplumbağalar:))) kaplumbağa vitaminimiz ısıtıcımız ve küçük bir motorumuz bulunmakta.UVb lamba şu an için alamadım çünkü kıbrısta akvaryumuma uygun ebatta bir tane bulamadım.Elinde olan veya internet üzerinden satıldığı bir site bilen varsa uvb ampullerden arıyorum bilgi verirseniz sevinirim.Birde sizlere bir sorum olacak Vanillie nin kabuğunun arka kısmı yumuşak bu kabuk yumuşamasımıdır yoksa bebek olduğundan dolayımı?güneş olduğu zamanlarda güneşlendirme yapıyorum ama korku sardı içimi :( Neyse fotoğraflarınıda koyayım akvaryumumum ve kapluşumuzun sizlerde görün onu:))

mailto:/33mx4au.jpg

mailto:/9apwtg.jpg

mailto:/10r639z.jpg

mailto:/2r72avb.jpg

mailto:/2a7znya.jpg

Öncelikle hoşgeldiniz :) Umarım kalıcı olursunuz.
Kaybettiğiniz kaplumbağanız için çok üzüldüm.
Bilinçli bir kaplumbağa sever olduğunuz için sizi tebrik etmek isterim.Kurduğunuz sistem gayet güzel ve kullanışlı olmuş.
Aldığınız kuru alandan ben Türkiye'de bulamamıştım aradığım zamanlarda.Kaplumbağanız büyüyünceye kadar size yetecektir.
Dipteki kumlar size temizlik açısından zorluk çıkarabilir.Onun yerine kaplumbağanın yutamayacağı büyüklükte doğal taşlar koyabilirsiniz.
Uvb spot olarak amazon.com ve ebay gibi sitelerde mevcut.
Kuru alanın üstüne sıcak tutmak amacıyla bir lamba kullanırsanız ufaklık üşütmemiş olur.
Sera yem kaliteli ve kullanabileceğiniz yemlerden birisidir sadece.tetra, jbl gibi markalarda gayet iyi ve kalitelidir.
Yemlerin yanında vitamin, kalsiyum ve güneşlendirmeyi ihmal etmezsiniz umarım.
Sizi ve kaplumbağanızı tanıdığıma mutlu oldum :)

Kuru alanın üstünde lambamız var 60 watt lık sıcaklık 30-32 derece arası lamba gözükmemiş sanırım fotoğraflarda:)Amazondan almayı düşündüm ama aldığım başka şeylerde kıbrısa ulaşması 1 ay sürdü 1 ay sonra okulum biticek istanbula dönücem zaten ordan alırım hem bide uğraşmam dedim türkiyeden bir çözüm bulabilirsem ancak 1-2 haftaya gelebilicek onu alırım yada burdan.Vitaminimiz mevcut kalsiyum için gaga taşı alacağım bu hafta içi.Kıbrıs bu aralar çok güneşli ama rüzgar var güneşlendirme yapamıyorum akciğer enfeksiyonundan artık çok kortum:( Bu kuru alan ve 4 ayrı çeşidi kıbrısta bulunmakta isteyen arkadaşlar olursa burdan gönderebilirim bu en küçük boyu ben 23 liraya aldım diğerleri 100 liraya kadar çıkıyor ama çok güzel modeller var :) Tek eksiğimiz uvb lamba ah birda onu tamamlayabilsem endişe etmeme gerek kalmiycak.1 ay sonra önümüzde bir istanbul yolculuğu var vanillie ile göçmen olarak götüreceğim onuda :))) Bende çok memnun oldum:)

Ya bende bu kuru alanı çok gördüm ama pek satılmıyor herhalde petshoplarda.

Türkiyede hiç görmedim Almanyada gördüm 2-3 kez.Kıbrıstada bir pet shopta gördüm sadece onlarda rum kesiminden alıyorlar sanırım bunu.8 dolar fiyatı internet üzerinden almak istediğinizde.Çok fazla değişik çeşidide var.

Valla senin kuru alanı görünce dayanamadım doğrusu.
Benim ufaklık için bir kuru alan alternatifi arıyordum.Bana çıkış yolu oldun :)
Amazon.com'dan bu üründen sipariş verdim.30 TL civarı bir fiyat ile elimde olacak.İlgilenen arkadaşlar olursa linkini de vereyim.
http://www.amazon.co.uk/Zoo-Med-Turtle-Dock-Small/dp/B000256ELM/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1302448895&sr=8-4

Size tavsiyem elinize geçtiğince iyice yıkayın çok tozlu kuru alan suyu hemen kirletiyor direk koyduğunuzda.Hayırlı uğurlu olsun ayrıca:)

20-28 Nisan gibi görünüyor teslimat tarihi.
Gelince tavsiyenizi dikkate alacağım :)

güzel bi sistem olmuş . insan kapluş sahibi olunca baba olmuş gibi hissediyor. onlar için en iyisini yapmak istiyor . duyarlı olduğunuz için teşekkürler :)

emeğinize sağlık çok çok güzel olmuş..kapluşunuza uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum.. :shy:

Sistem cok iyi kapluşunda keyfi yerinde gibi maşallah :D Tek bir sorun var oda akvaryumdaki taşlar.. Boyları çok küçük ve kapluşunuz onları yemeye kalkışabilir ve bu sakıncalı birşey..

Artık o taşlarda yok.UVB lambamız ısıtıcı spotumuz yeni motorumuzda geldi almanyadan:) Birde yem aldık rayyf p raffy ı carnivor mineral baby gran bissürü :)çokta ucuz oldu yemler uvb lamba ısıtıcı spot filtre hepsi toplam 60 lira tuttu.Artık kapluşumuzun sırtı yere gelmez.

Cvp: Vanillie

Elinize sağlık akvaryumunuz gayet kullanışlı.

Geri